Házikert

Mi fán terem a perui földicseresznye?

Agrofórum Online

A perui földicseresznye (Physalis peruviana), amit néhány helyen ananászcseresznyének és tévesen ehető zsidócseresznyének is neveznek, egyre népszerűbb Európában. Ez nem csupán annak köszönhető, hogy a növény gyönyörű látványt nyújt, hanem finom ízű bogyóinak és egyszerű termeszthetőségének is.

Az alábbiakban megmutatjuk, hogyan kell a perui földicseresznyét elültetni, és mire kell odafigyelni a nevelése során.

A növény nagyon hasonlít közkedvelt rokonához, a paradicsomhoz (Solanum lycopersicum), amely szintén a Burgonyafélék (Solanaceae) közé tartozik. A termőhely, a tápanyagigény és a termesztés szempontjából is hasonlóak az igényeik. Hazánkban a perui földicseresznye a fagyosszentek után ültethető ki ládába vagy cserépbe, és augusztustól szüretelhető. Egy kis szerencsével és az alábbi utasítások betartásával hosszú évekig élvezheti a saját egzotikus küllemű perui földicseresznyéjét.

A perui földicseresznye termesztése: a megfelelő hely

A perui földicseresznye a legtöbb talajtípushoz alkalmazkodik – szinte bárhol megterem. Annak érdekében azonban, hogy a növény sok termést hozzon, ne ültesse frissen trágyázott talajba. A túl sok tápanyagot tartalmazó talajban ugyanis arra törekszik, hogy sok lombot hozzon, de alig hoz virágot vagy termést. A legjobb eredményeket homokos és hagyományos kerti talajban érhetjük el. A talajnak is kellően nedvesnek kell lennie, ezért előfordulhat, hogy időről időre a kerti slaghoz kell nyúlnia. A perui földicseresznye igazi napimádó – félárnyékos helyen nem virágzik jól, és alig hoz termést.

Tipp: A hely kiválasztásakor ügyeljen a jó légáramlásra és arra, hogy a növényeket nehogy egymáshoz túl közel vagy túlzsúfolt, szűk helyen nevelje. Ebben az esetben ugyanis a növényeket könnyen megfertőzhetik gombabetegségek vagy olyan kártevők, mint például a Liszteskék és a Rojtosszárnyúak.

Mikor ültessük el a perui földicseresznyét?

A perui földicseresznye ültetésének optimális időpontja attól függ, hogy hogyan akarja elültetni a növényeket. Három lehetőség áll rendelkezésre:

  1. A perui földicseresznye magokat februártól veti el magtálcákba, és május közepén kiülteti a növényeket a szabadba.
  2. Előző évi dugványokat használ, és május közepén ülteti ki őket.
  3. Cserepes növényeket  vásárol a faiskolából május közepén és azonnal kiülteti őket a kertbe. Mivel a perui földicseresznye nem bírja a fagyot, ne ültesse ki a növényeket az utolsó fagyok elmúltáig. Ez általában május közepe körül, a fagyosszentek (május 12., május 13., május 14.) után van.

Cserépben vagy kerti ágyásban neveljük a perui földicseresznyét?

Annak eldöntése, hogy a perui földicseresznyét cserépben vagy ágyásban nevelje, attól függ, hogy egynyári vagy évelő növényt szeretne-e. Egynyári növényként egyszerűbb ágyásban nevelni, és egész évben ugyanazon a helyen hagyni. A betakarítás után a legszebb növényekből válasszon dugványokat, hogy a következő évben is sikeres termést biztosítson. Ha azonban azt tervezi, hogy a növényeit teleltetni fogja, a legjobb, ha már a kezdetektől fogva cserépbe ülteti, hogy ne kelljen kiásni őket.

Válasszon egy olyan edényt, amely alján lyukak vannak a felesleges víz elvezetésére, mivel a perui földicseresznye nem tűri a pangó vizet. A cserép átmérője legalább 30 centiméter legyen, a mélysége pedig 50 centiméter, hogy elegendő helye legyen a növénynek.

Ha a perui földicseresznyét cserépben neveljük, használjunk jó virágföldet, amelyet homokkal, kaviccsal, duzzasztott agyaggal vagy perlittel keverünk. A jó minőségű komposztok fokozatos tápanyagellátást biztosít anélkül, hogy a perui földicseresznyét túltáplálná.

Összefoglaló: Cserépben vagy ágyásban neveljük a perui földicseresznyét?

  • Ahhoz, hogy a növény a legtöbb termést hozza, ültesse a perui földicseresznyét normál, nem frissen trágyázott kerti talajba.
  • A legjobb eredményt közepes tápanyagtartalmú homokos talajban érhetjük el, amelyet kellően nedvesen tartunk.
  • Válassza ki az igényeinek legmegfelelőbb termesztési módot: egynyári növények esetében kerti ágyásban, évelő növények esetében pedig cserépben történő teleltetéshez.
  • Tipp: A több éven át cserépben nevelt perui földicseresznyét évente trágyázni kell, annak ellenére, hogy viszonylag alacsony a tápanyagigényük, mivel a cserépben lévő tartalékok korlátozottak. Ehhez ideálisak a növényi alapú műtrágyák. Egyszerűen szórja be és dolgozza be a műtrágyaszemcséket a növény köré, majd fedje be friss földdel.

Vessük vagy ültessük a perui földicseresznyét?

A vetés vagy ültetés kérdése kizárólag a költségkeretünkön múlik, mivel a magok sokkal olcsóbbak, mint a fiatal növények megvásárlása.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy a magról nevelt növények csak szeptemberben kezdenek termést hozni, mivel hosszabb tenyészidőszakhoz alkalmazkodtak, mint amilyen nálunk van. Ha viszont a dugványokból nevelt, vásárolt fiatal vagy áttelelt növényeket május közepe táján ültetjük át, akkor négy héttel több időt nyerünk a bogyók szüretelésére. A perui földicseresznye átteleltetésével történő évelő termesztéssel költséget lehet megtakarítani és tovább élvezhetjük a hosszabb betakarítási időszakot.

A perui földicseresznye magok vetése

A magok vetését januártól kezdheti el. Ehhez olyan talajra lesz szüksége, amely a lehető legkevesebb tápanyagot tartalmazza, hogy elősegítse az erős gyökérnövekedést. Használjon jó minőségű és laza termesztőföldet.

Tipp: Vásárolhat magokat a helyi kertészetben vagy az interneten is. Azonban az is lehetséges, hogy a bogyók pépjéből maga mentse ki őket. A magokat nagyon jól szárítsa meg úgy, hogy egy darab zsírpapírra vagy konyhai papírtekercsre teríti, és kiteszi a napra őket. A magokat ezután egy konzervdobozban tárolhatja januárig, amikor ismét szükség lesz rájuk. Ügyeljen arra, hogy ne legyenek túl sok nedvességnek kitéve, mert könnyen megpenészedhetnek.

Töltse meg a dugványtálcákat vagy cserepeket komposzttal, és szórjon egyenletesen három magot minden egyes cserépbe, egymástól körülbelül 5 cm távolságra. Vékonyan fedje be a magokat földdel, majd egyenletesen nyomja le és öntözze meg a cserepeket. Használjon egy kis szórófejes flakont, hogy a magokat ne mossa el a víz.

Helyezze az előkészített magtálcákat világos, napos, meleg helyre (20-24 °C) – lehetőleg egy kis palántanevelő üvegházba. Ez megakadályozza, hogy a sérülékeny csírázó magvak kiszáradjanak. A magtálcákat azonban csak addig kell a növényházban tartani, amíg az első palánták ki nem kelnek.

A gombabetegségek elkerülése érdekében a palántákat a lehető leghamarabb vegye ki a palántanevelő házból. Ha a hely, ahová a palántázó edényeket helyezte, túl sötét, használhat növénytermesztő lámpát. A palántákat szét lehet választani és napközben a szabadba helyezni, amint a kinti időjárási viszonyok ezt lehetővé teszik, azaz amint a hőmérséklet stabilan 10 °C fölé emelkedik.

Ha a növények túlságosan zsúfoltan állnak a kis edényekben, vagy már néhány zöld levelük van, ültesse át őket tápanyagban gazdagabb talajba, például szerves virágkomposztba. Adjon a komposzthoz egy kis homokot, perlitet, hogy a talaj áteresztőképesebb legyen.

A perui földicseresznye átültetése

Május közepétől már nem várható több késői fagy, így itt az ideje kiültetni a perui földicseresznyét – mind a saját termesztésű, mind az áruházban vásárolt fiatal növényeket. Válasszon napos, védett helyet, lehetőleg fal mellett, amely képes hőt tárolni, hogy a növényt éjszakára melegen tartsa. Ásson egy, a cserepénél körülbelül öt-tíz centiméterrel nagyobb átmérőjű gödröt. Keverjen kavicsot vagy homokot a nehéz agyagos és agyagos talajba, hogy biztosítsa a talaj jó levegőztetését. Adjon egy kis virágkomposztot a laza talajhoz, hogy az jobban megtartsa a vizet.

Ezután helyezze a perui földicseresznyét az ültetőgödörbe, és töltse fel a kevert talajjal. Nyomja le a friss földet, és jól öntözze meg a fiatal növényeket. Ültetéskor a növényeket egymástól kb. fél méterre helyezze el, hogy jó legyen a légáramlás közöttük. Ha cserépbe ültetjük, a virágföldbe keverjünk homokot, perlitet vagy kavicsot is. A perui földicseresznye cserépben történő termesztéséhez is ideális a fal melletti napos és védett hely.

Tipp: A paradicsomhoz hasonlóan a perui földicseresznye lágyszárú, nem fásodó növény. Ennek eredményeként nagy hasznát veheti egy rácsnak, például egy fa- vagy fémkeretnek, amely körbeöleli a növényt. Így a perui földicseresznye kevésbé fog összerogyni, és a vékony ágak nem törnek le olyan könnyen.

Hogyan kell a perui földicseresznyét elültetni?

  • Ásson a gyökérlabdánál nagyobb gödröt. Lazítsa meg a talajt, és javítsa fel homokkal (nehéz talajok) vagy virágkomposzttal (könnyű talajok).
  • Helyezze a növényt az ültetőgödörbe.
  • Töltse fel vegyes földdel.
  • Egyenletesen nyomkodja meg a földet.
  • Bőségesen öntözze meg a növényt.
  • Állítsa fel a rácsot, és kötözze rá a növényeket.

Tipp: Bár nem fagytűrő, a perui földicseresznye fagymentesen teleltethető, ennek köszönhetően több éven keresztül még bőségesebb termést hozhat. Ehhez októberben, még a fagyok előtt hozza be a szobába, és tartsa hűvös, de világos helyen, 10-15 °C-os hőmérsékleten, például télikertben. A perui földicseresznyét a beltérbe vitelkor metssze meg, és a dugványokból hozzon létre új növényeket. A metszés biztosítja, hogy a növény bokrosan elágazzon. Ezután a növény május közepéig maradjon bent.

A perui földicseresznye legjobb társnövényei

Ha a perui földicseresznyét vegyes termesztési módban neveljük, a számára optimális kísérőnövényekkel együtt kell elültetni. A perui földicseresznye nagyon jól fejlődik a kevésbé tápanyagigényes zöldségnövények mellett. Ezek közé tartozik a Salátagalambbegy (Valerianella locusta), a Veteménybab (Phaseolus vulgaris), a Spenót (Spinacia oleracea), a Kerti saláta (Lactuca sativa), a Díszhagyma (Allium sp.) és a káposztafélék (Brassica sp.), valamint a szamóca (Fragaria x ananassa). A Körömvirág (Calendula officinalis) hatékonyan tartja távol a földben élő fonálférgeket.

Másrészről viszont rossz társnövények e növény számára az olyan nagy tápanyagigényű rokonai, mint a burgonya (Solanum tuberosum), a padlizsán (Solanum melongena), a paprika (Capsicum annuum) és a paradicsom (Solanum lycopersicum). Itt fennáll a betegségek átvitelének veszélye is, valamint az, hogy túl sok tápanyagot vesznek fel a talajból, ami a termőföld kimosódásához vezethet.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Téli öntözési tippek – a fákhoz

2022. november 11. 11:24

A fák évről évre megtapasztalják a zord időjárás okozta stresszt – bár ez nem mindig látszik meg rajtuk –, de általában a vízhiány okozza számukra a legnagyobb károkat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: felerősödött a peronoszpórás fertőzés a szőlőültetvényekben

2023. június 21. 08:40

Június utolsó dekádjára a nyárias meleg, fülledt idő a jellemző. A nappalok kifejezetten melegek, 30 °C körüliek, éjszakánként sem hűl le a hőmérséklet 15 fok alá. A jelentős hőmérsékleti különbség miatt erős az éjszakai harmatképződés, de reggelente gyors a felszáradás. A jelenlegi nyári meleg, megfelelő vízellátás mellett gyors fejlődést biztosít a melegigényes növények számára. A kórokozók terjedése kissé lelassult, viszont a kártevők aktivitása megnőtt.

A 10 legjobb magaságyásba való növény

2023. február 5. 10:34

A magaságyások ma már sok kertben megtalálhatóak. De mely növények alkalmasak a leginkább ebbe a közegbe?

Gyepápolás ősszel: Hogyan készítsük fel a gyepet a téli időszakra?

2022. szeptember 2. 11:34

Az ősz sokféle munkát jelent a kerttulajdonosok számára: a fákat, bokrokat és sövényeket vissza kell vágni, a kerti tavat meg kell tisztítani a szerves hulladékoktól, falevelektől.