Házikert

Miért sárgul a jukka a szobában?

Agrofórum Online

A Yucca növénynemzetségbe 40-nél is több növényfaj tartozik. Egy részük évelő, vagy fásodó törzsű cserjék és fatermetű növények. Szobanövényként leggyakrabban a Yucca gigantea (Yucca elephantipes), valamint a Yucca aloifolia található meg a hazai otthonokban és az üzletek kínálatában.

Kedvelt szobanövényként szinte minden lakásban megtalálható valamelyik jukka, hol felkopaszodva várják a megváltást, hol szépen magas törzsön életerősen tekintenek a jövőbe.

Fehér foltok a levélen

A jukka fényes helyen fejlődik a legszebben, de tűző napon fehér foltok jelennek meg a levelein, ez egyfajta napégési tünet.

A napsugarak okozta fehér foltok után elkezdenek visszabarnulni a levelek, a levélcsúcsok visszaszáradnak.

Fényhiányos helyen a levelek elvékonyadnak és mattulni kezdenek.

A levélsárgulás és a téli pihenőidő

A jukka esetében kevesen tudják, hogy a Yucca elephantipes és Y. aloifolia is téli pihenőre vágyik. Ilyenkor teleltetni 5-10 Celsius-fok között kellene fényes helyen. Erre a legtöbb lakás alkalmatlan. Nagyjából a leanderek teleltetési módja lenne számára az ideális. Mégis a legtöbb növényt szobában tartják télen is a fűtött nappaliban, ami a jukka esetében megszünteti a szükséges pihenőidejét.

Így a növény gyengültségi tüneteket mutathat és elkezdődik a levelek leszáradása is.

Ez a levélszáradás nem keverendő össze azzal, amikor a törzs vastagodik és növekszik. Ha a fásodó törzs is növekedésben van, akkor az alsó levelek rendre leszáradnak.

A jukka fényes helyen fejlődik a legszebben (fotó: Pexels)

A levélsárgulásnak több más oka is lehet. Ilyen többek között a víz nem megfelelő mértéke. A túl sok víz nemcsak a levelek ledobálásához vezet, de a fásodott törzs rothadásához is.

A túltápanyagozásra is oda kell figyelni, mert a jukkák érzékenyek a túl sok tápoldaltos vízre. Ha túl magas a tápanyagok koncentrációja, akkor a leveleken foltok jelennek meg, majd fokozatosan leszáradnak.

Csak tavasszal és nyáron tápoldatozzuk, a többi időszakban nem igényli a plusz tápanyagokat.

Mikor és hogyan érdemes átültetni a jukkát?

“A jukka természetes élőhelyén homokos, száraz talajban él, így szobanövényként tartva a legfontosabb, hogy jó vízáteresztő képességű földbe ültessük. A virágföldet szükség esetén homokkal vagy perlittel lazíthatjuk.” – írja a botanikai szaklexikon. Ez házi körülmények között azt jelenti, hogy a jukkának és dracénaféléknek érdemes magunk kevernünk a talajt. B-típusú földkeveréket keverjünk össze 20% homokkal és 20% kókuszrosttal. Így egy laza, mégis jó vízellátottságú, de szellőzni is tudó keveréket fogunk kapni, amelyben a gyökerek is rendesen meg tudják tartani az amúgy “fejnehéz” növényt.

A jukkát nem kell sűrűn átültetni, elég 2-3 évente, akkor, ha indokolt. Elég csak egy mérettel nagyobb cserepet választani és a nagy növények esetében még a talajt sem szedjük le a gyökerekről az átültetés során: elegendő csak a nagyobb cserépbe áttenni, köré és a meglévő talajra plusz frisset tölteni és jól betömöríteni a cserépben a földkeveréket. Ha nem tömörítjük a cserépben az új földet, akkor a növény könnyen kiborulhat belőle.

Japán lonc tavasszal: így készítsük elő a támrendszert!

2025. március 30. 11:10

A japán lonc természetéből fakadóan indás növekedésű, ezért csak akkor mutatja meg teljes szépségét, ha van mihez kapaszkodnia. Egy megfelelően kialakított támrendszer nemcsak támaszt nyújt a növénynek, hanem segíti annak formás növekedését is.

A vadvirágokat érdemes most elvetni a fenntartható kerthez

2025. március 30. 05:40

A vadvirágok vetése első gondolatra egyszerű lehet, hiszen csak elszórjuk a magjaikat a gyepbe és kész is, hiszen a természet is így tesz. Bár nem járunk messze az igazságtól, de ez azért csak részben fedi a valóságot!

Tavaszi átállás: így szoktassuk ki növényeinket a kertbe!

2025. március 29. 16:10

Minden fagyokra érzékeny, bent teleltetett növény számára fontos a megfelelő akklimatizálás és gondozás az első hetekben a kihelyezést megelőzően.

Vegyeságyás: amikor nem a nagykönyv szerint készül el egy kert

2025. március 29. 05:40

A vegyeságyások lényege, hogy kombináljuk a hasznos növényeket a dísznövényekkel, és mégis egy állandóan jól kinéző alkotás a végeredmény.

A komposzt tulajdonságai, eredete és alkalmazása

2023. március 4. 06:34

Mi a komposzt, miből és miképpen áll össze? Az alábbiakban mindent elmondunk, amit a komposzt létrehozásáról, felhasználásáról és alkalmazásáról tudnia kell.

Mire van szüksége a szobanövényeknek?

2022. április 14. 07:36

Minden növény életfeltétele azonos, vagyis szükségük van fényre, vízre, tápanyagokra és megfelelő hőmérsékletre is, viszont ezek mértéke, aránya és időbeni eloszlása fajonként, sőt fajtánként is eltérő lehet.

Szerves trágya kijuttatása egy városi parkba

2022. január 7. 04:36

Rövid felvezető után leírnám saját tapasztalatomat, amit szemléltetnék képekkel is, hogy egy „nagy városban”, hogy is alakul a parkok szervestrágyázása, a talajok „karban tartása”, a szerves anyag pótlása.

Miért nem virágzik a lilaakác?

2023. augusztus 6. 05:40

A lilaakác virágzását számos tényező befolyásolhatja, mint az időjárás, a metszés, a talaj minősége vagy változása, az öntözés vagy akár a fajtaválasztás.