Házikert

Mikor vigyem be a leandert?

Agrofórum Online

A leanderrajongók klasszikus kérdése augusztustól egészen novemberig, hogy vajon mikor vigyük be a leandert, és egyáltalán be kell-e vinni?

Sok leanderem volt, sőt még a szüleim kertjében is rendszeresen volt leander, hatalmas dézsákban. A leander egy mediterrán növény, és bár enyhe teleken, leásva a dézsát a talajba, akár át is telelhet (illetve vannak egészen fagytűrők is), de a legtöbb esetben érdemes teleltetni.

A leander teleltetése

A leandert minél nagyobb, annál nehezebb becipelni a teleltetőbe, így ha nagy dézsába kell már átültetni tavasszal, akkor nagyon praktikus füles és/vagy gurulós dézsákat is lehet már kapni, ami nagyban meg fogja könnyíteni a dolgot ősszel.

A leandernek a 15 Celsius-fok alatti teleltetés ideális, de fagypont felett legyen és lehetőség szerint fényes garázsban, pincében vagy teleltetőben tartsuk a téli időszakban.

Az öntözés elég havi egyszer, főleg, ha 15 Celsius-fokhoz közel van a tartási hőfok, mert könnyen megindulhatnak a friss hajtások, ami a pajzstetvek nagy kedvencévé válik hamar.

A leandernek a 15 Celsius-fok alatti teleltetés ideális (fotó: Pexels)

Miért kérdés ilyenkor a leander beköltöztetése?

A leandert általában az első fagyoknál (fagy után) szokás bevinni csak a teleltetőbe. Ennek az az oka, hogy így a leveleken, érzugokban, hajtásokon lévő kártevők lefagynak és a teleltetéskor már a növényvédelemmel is kevesebb bajunk lesz.

A leander alapvetően -1-2 Celsius-fokig, de akár átmenetileg -5 Celsius-fokig is bírja a hideget, az edzi a növényeket. Természetesen tartós fagyban már ne legyenek kint, de első pár alkalommal, hogy az áttelelni készülő kártevőket is megcsípje a hideg, az még jót is tesz a növénynek növényvédelmi szempontból.

Milyen a jó teleltetőhely?

A jó teleltetőhely fagymentes, maximum 15 Celsius-fokig melegszik fel télen, de közben világos hely. Míg egy muskátlit lehet sötétben teleltetni, sőt érdemes is, addig a leandereket és más mediterrán növényeket eredményesebben lehet teleltetni, ha elegendő fény van a növényeknek.

Öntözés szempontjából az lesz a fontos, hogy a pára ne tudjon a helyiségben megülni, időnként szellőztethető legyen. Így elkerülhetők a kórokozók általi fertőzések is. A teleltetőhely ne huzatos legyen, hanem csak szellőztethető. Így ha csak garázsunk van, akkor a növényeket lehetőség szerint úgy helyezzük el, hogy az ajtónyitásoknál lévő hirtelen fagyos hideg ne sokkolja a növényeinket.

Kiemelt kép: Pexels

Egyszerű, de működő tippek a szobanövények sikeres gondozásához

2025. január 16. 09:40

A sikeres növényápolás alapja a növények biológiai szükségleteinek megértése és azok megfelelő kielégítése.

Milyen trágyát használhatunk a kertben?

2025. január 16. 05:40

Cikkünkben összefoglaljuk a leggyakoribb trágyaformákat, és azok előnyeit.

12 beltéri szobanövény, amelyeket lehetetlen elpusztítani

2025. január 15. 10:10

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek képesek túlélni, ha mégsem megy minden úgy a gondozásuk során, ahogy kell!

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Víz a kertben: milyen a jó víz?

2022. május 21. 05:36

Most, hogy az esővíz "értékesebb az aranynál" is, az esővíz gyűjtése rendkívül fontos. Egyrészt EC és pH szempontjából az egyik legjobb víznek minősül, másrészt az öntözésre a legkiválóbb megoldás.

Légkeverő ventilátor a fagyok, öntözés és párásítás az aszály ellen a Simon Gyümölcsültetvényben

2019. június 12. 07:23

Miközben április utolsó napjaiban a Heves megyei Csány határában, Sasteleken fekvő gyümölcsültetvényben növényvédelmi beavatkozások folytak, addig működött az öntözőrendszer is a cseresznyefák tövében.

Mit tehetek a körte visszatérő barnulásos levélbetegsége ellen?

2023. augusztus 5. 04:38

Évek óta visszatérő körtebetegséghez kérem tanácsukat. Valamennyi, különböző fajtájú körtefánkat (Bosc kobak, Vilmos, Packham's triumph, Clapp kedveltje) megtámadja, de a szomszédos almatermésűeket nem. Kisebb barna levélfoltokkal kezdődik nyár elején, folyamatosan jelen van ősz végéig. Az elváltozás végül a teljes levél megbarnulásával, elszáradásával fejeződik be. A fa egyéb zöld részein nem látható károsodás, bár egyes fiatal ágak elszáradnak.

Kezelt szennyvíz segíthet a mezőgazdaság vízigényén

2019. február 13. 07:46

A megfelelően kezelt szennyvíz – elsősorban mezőgazdaságban történő – használatával csökkenthető a vízkitermelés.