15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Házikert

Milyen gyepműtrágyát használjak?

Agrofórum Online

Mivel ma már a kertészeti áruházakban rengeteg fű- és gyepműtrágyát árulnak, nehéz közöttük kiigazodni, pláne, ha kezdő kertészek vagyunk, vagy csak egyszerűen nem merültünk még el a pázsitgondozás művészetében.

A gyepünkön állandóan járunk, játszunk, így a fű, legyen kényes vagy strapabíró, általában nagy igénybevételnek van kitéve. Éppen ezért a megfelelő gyepműtrágya pontos időben történő használata segít pótolni az elveszett tápanyagokat, valamint távol tartja a gyomokat és a mohát. Segít a gyepnek a téli hónapok utáni regenerálódásban is.

Melyik gyepműtrágya a legjobb az összes gyepfajtára?

Ez bizony évszaktól függ, ezért fontos, hogy a gyep trágyázását az évszakok szerint végezzük.

  • Gyeptrágya tavaszra és nyárra

Általában magasabb nitrogéntartalmú trágyát érdemes választania, hogy elősegítse a levél- és hajtásnövekedést. Márciustól szeptemberig a legjobb használni, mivel ez a fajta folyamatosan szabadítja fel a tápanyagokat 6-8 héten keresztül.

  • Aszály idején:

A gyepek nyugalmi állapotba kerülnek szélsőséges aszályok idején, ezért a legjobb várni egy kiadósabb esőzésig, mielőtt megtrágyáznánk a gyepet, mivel a trágyák akkor működnek a legjobban, ha a gyep aktív növekedésben van.

Gyeptrágyázás gyerekekkel és háziállatokkal

Ha gyermeke vagy háziállata van, fontos, hogy gyerek- és háziállatbarát gyepápolási módszereket válasszon. Próbáljon egyenletes eloszlást biztosítani, lehetőleg szórófej használatával.

Folyékony vagy granulált gyeptrágyát használjak?

A folyékony trágyák gyors hatásúak és locsolókannával vagy permetezővel kijuttathatók. Kisebb gyepek feljavítására kifejezetten javallottak, ha gyors eredményt szeretnénk elérni, célszerű ilyen fajtát választani. Nem árt azonban tudni, hogy ezek eredménye azért nem tart olyan sokáig, mint a granulált trágyáké, ezért gyakrabban kell alkalmazni őket.

A granulált trágyák nagyobb gyepekre valók, és különböző formákban érhetők el:

  • Természetes/organikus alapú; ez egy lassabban felszabaduló trágya, amely általában alacsonyabb tápanyagszinttel rendelkezik, ami elősegíti a kiegyensúlyozott növekedést. Kis mennyiségben és gyakran kell kijuttatni a legjobb eredmény eléréséhez.
  • Ásványi műtrágya; gyors hatású műtrágya, amely gyors válaszreakciót és erős növekedést eredményez, ráadásul különféle gyom- és mohairtó hatóanyagokkal is kombinálható.

Mit tartalmaznak a gyepműtrágyák?

A műtrágyák alapvetően 3 fő tápanyagot tartalmaznak:

NPK:

  • (N) Nitrogén – Az új, egészséges fű növekedéséhez elengedhetetlen. Ha a fű sárgulni kezd vagy fakó színűvé válik, az általában alacsony nitrogénszintet jelez, ami, ha nem orvosolják időben, rossz fűminőséget eredményez.
  • (P) Foszfor – Megerősíti a fű gyökérrendszerét, ami egész évben ellenállóbbá teszi a gyepet, különösen száraz időjárásban.
  • (K) Kálium – A fű tartósságához és jobb hidratációjához szükséges. Ez segít a gyepnek a forró nyári hónapok során könnyebben megbirkózni az aszállyal és a különféle betegségekkel, és látványosan erősebbé és egészségesebbé teszi a gyepet.

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Hogyan erősítsük meg a gyepet a nyár vége felé közeledve?

2024. augusztus 21. 07:10

A megerősítő lépések – mint a szellőztetés és trágyázás – kulcsfontosságúak ahhoz, hogy a fű egészségesen vészelje át a téli hónapokat.

Legyen otthon saját virágos rétünk!

2023. augusztus 31. 11:40

A természetes gyepek egyre jobban hódítanak már nálunk is, és valljuk be: nincs szebb látvány annál, amikor a természet egy valóban fenntartható rendszert hoz létre, vagy magunk alakítjuk ki azt.

Hogyan éleszd újra a gyepet aszály után

2021. július 14. 05:36

Minden kertben vannak prioritások. Ezt főleg azok a kerttulajdonosok tudják, akik veteményeznek is és dönteni kell, hogy az adott napi öntözési időbe vagy vízfelhasználásba mi fér bele és mi az ami „huszadrangú”. Nyilván a gyep sem az, főleg nem ökológiai szempontból, de most, amikor un. vízstop is van, gyakran a gyep látja kárát a fontossági szempontok miatt.

Röviden a takarmányfű keverékekről

2019. augusztus 12. 08:48

Az elmúlt évek tavaszain rendkívül aszályosnak bizonyult az időjárás. A legelők és kaszálók telepítése a nyár végén és kora ősszel kevésbé kockázatos. Ekkor már rendszerint elegendő csapadékot tudnak felvenni a talajból a növények a gyökérzet fejlődéséhez. Egy relatív szárazabb periódus pedig a gyökérváltáson átesett pázsitfűfélékben sem tud már maradandó kárt okozni, így elérhetjük a kívánt borítottságot.