Házikert

Mit ültessünk az árnyékos kertbe?

Agrofórum Online

Sokan vannak, akik kertjük kedvezőtlen adottságai miatt mondanak le arról, hogy színes, bokros növényekkel telepítsék be a házuk körüli árnyas sarkokat. És bár a legtöbb növény inkább a napfényt kedveli, azért számos olyan példányt is találhatunk, amelyek jobban érzik magukat a hűs árnyékban és a komposztban dús, nyirkos talajban, mint a verőfényben.

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek számba jöhetnek!

Magyal (Ilex Aquifolium „Madame Briot”)

Roppant dekoratív, szélesre, dúsra növő örökzöld, amelynek magassága 4-8 méter. Fodros levelei elengedhetetlen díszei a téli lakásdekorációknak és karácsonyi asztaloknak. A szárazságot, a köves, sovány talajt jól bírja, világos bogyói számos madár kedvelt csemegéje.

Fekete bodza (Sambucus nigra „Laciniata”)

Az 5-10 méter magasra növő terebélyes cserje rendkívül dekoratív növény a maga szárnyasan összetett leveleivel és fehér ernyővirágzatával, amelyből fekete bogyók fejlődnek ki. A „romtalajokon”, erdőszéleken és akácosban is megélő növény a szennyezett levegőt is jól tűri, ezért gyakran ültetik kerítések mellé, hogy felfogja az út porát és megszűrje a levegőt.

Erdei pajzsika (Dryopteris filix-mas)

Az akár derékmagasságig (1,2 m) is megnövő zöld haraszt a mitológia és a mesék kedvelt növénye. Romantikus, erdei hangulatot ad a kertnek ez az egész nyáron zöldellő haraszt, ami hazánkban könnyen áttelel. Apró levélkékből álló dús pálmaleveleivel gyönyörűen díszíthető bármilyen virágcsokor vagy asztali dísz, de mesésen mutat lepréselve, kiszárítva is.

Közönséges nyír (Betula Pendula)

Az egyik legszebb látványt nyújtó lombhullató fa, amelynek ezüstös-fehér kérgét sok bútorgyár használja fel, de mintáját előszeretettel másolják a burkolatgyártók is. A tajga őshonos fája, amely magyar nevét a vesszőkön képződő bibircseiről kapta. Magassága elérheti a 15-25 métert, törzse átmérője pedig a 40 cm-t, kora pedig megközelítheti a 100 évet is. Kedveli a magas talajvízszintet, ezért nedves helyen különösen jól érzi magát.

Tüdőfű (Pulmonaria officinalis)

A 15-30 centi magasra növő növény fehér, foltos leveleivel a tavasz egyik legszebb dísze lehet, kiváltképp, amikor megjelennek rózsaszín kifeslő virágai. Ez az igen értékes gyógynövény, amely a Bükki Füvesember szerint a leghatékonyabb gyógynövény a felső légúti betegségekre, látványában is lenyűgöző, ráadásul pettyes szárleveleivel gyönyörű látványt nyújt kertünk bármely árnyas sarkában. Március és május között virágzik, virága bimbóként piros, majd kinyílva bíbor színűből fokozatosan kékké válik.

Piros gyűszűvirág (Digitalis purpurea, „Alba”)

1,2 méter magasra is megnövő kétéves növény, melynek az első évben fejlődnek ki     a levelei, a második évben alakul ki a virágos hajtása. Finom szőrök borítják. Szára            egyenes, levelei durvák, lándzsa alakúak. Tavasz végén harang alakú fehér      virágokból álló tömött fürtöket bont, amely igen látványos dísze lehet a kertünk           árnyas szegleteinek.

Szártalan kankalin (Primula vulgaris)

Évelő növény, hosszúkás, fogazott szélű levelekkel, amelyeken szépen kirajzolódik az erezet. A lágyszárú növény magassága 15 cm. Tavasszal nyíló halványsárga virágai 2-3 cm nagyságúra nyílnak, a méhek előszeretettel látogatják őket. A kertészetekben kapható fajok virágai bármilyen színűek lehetnek.

Orvosi salamonpecsét (Polygonatum odoratum)

A 30-80 cm magasra megnövő orvosi salamonpecsét elegáns évelő cserje nagy, tojásdad levelekkel és lecsüngő virágfürtökkel. Az illatos, krémszínű virágok május-június között nyílnak. A talajban vízszintesen kúszó, fehéres színű gyöktörzsének felső részén jellegzetes, pecsétlenyomatra emlékeztető bemélyedések jelzik a tavalyi, illetve korábbi hajtások eredési helyeit.

Milyen növényeket telepíthetünk még a fentiek köré?

  • Kúszónövényeket: borostyánt és loncot, amennyiben zöld „háttérre” vágyunk
  • Cserjéket: babérmeggyet, hortenziát a nagyobb árnyas területek széleskörű lefedésére
  • Takajtakaró növényeket: indás infüvet, fehér árvacsalánt vagy szagosmügét
  • Évelő növényeket: gyöngyvirágot vagy farkastejet
  • Fűszernövényeket: turbolyát, mentát, petrezselymet

Forrás: wikipedia, Gyógy- és Fűszernövény lexikon

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Citrusok nevelése: így érzik jól magukat cserépben

2025. május 13. 14:10

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

A kertészkedés 6 egészségre gyakorolt pozitív hatása

2022. szeptember 25. 06:34

Lássuk, miért jó kertészkedni, és milyen hatással van ez az egészségünkre!

Kertművelést tanítanak a legszegényebb településeken

2023. március 16. 10:39

Ezerhatszáz kilogramm vetőmagot, illetve harmincezer előnevelt palántát osztanak ki a Felzárkózó Települések program munkatársai az ország legszegényebb falvaiban élő családoknak.

Téltemető: Minden amit tudni kell róla

2020. február 15. 04:39

„Ha a télike virágzik, a kikelet érkezik” – mit érdemes tudnunk hazánk egyik legkorábban virágzó évelő növényéről, ami szó szerint bearanyozza az erdők talaját? Ismerjük meg a téltemetőt!

Hogyan kell tulipánt ültetni?

2024. szeptember 2. 11:10

Persze ha a hagyma megfelelő része néz a talajban felfelé és lefelé, az már fél siker. De van néhány további tippünk is a tulipánok ültetéséhez.