Házikert

No-till – Talajvédelem és növénytermesztés Somogyban

Agrofórum Online

Május első napjaiban már látni lehetett a kikelt napraforgót Berend Ferenc pusztakovácsi határában fekvő no-till tábláján. A vetéssel végeztek, a kukorica is a földben, talajművelést ezúttal is minimálisan, csak a legindokoltabb esetben végeztek a homok-, illetve homokos vályogtalajon.

„Ezen a területen április 25-én vetettük el a napraforgót. 16 hektáron no-till tőszám- és tápanyag-kísérletet állítottunk be. Különböző tőszámokon, különböző tápanyag-mennyiségek reakcióját vizsgáljuk a Syngenta és a Pioneer vezető hibridjei esetében. A tábla szélén a nagymértékű vadkár miatt 3-4 centiméter mélyen tárcsáznunk kellett az új Väderstad CrossCutterünkkel, hogy a vetőgépünk ne menjen tönkre” – magyarázta május 5-i határszemlénk során a somogyi szakember.

Mint azt megtudtam, a területen 5 éve nem volt mélyművelés, lazítózás sem történt, két éve teljesen átálltak a no-tillre, előtte min-till volt. Harmadik éve takarónövényt alkalmaznak ezen a részen is, a talaj állapota pedig magáért beszél. Minimális „kaparászás” után már gilisztát találtunk, és a gazdapálca is gond nélkül csúszott be a földbe – saját tapasztalatból írom, hogy nem is kellett hozzá nagy erő. „A pálca önmagában a talaj szerkezetét nem mutatja meg, de a gyökér lehatolási esélyeit jelzi valamennyire a gazda felé. Ezért is használom. Én egyébként sosem a tetejétől nyomom lefelé, hanem a fém részt fogom oldalról, mert így kisebb erőt tudok kifejteni. Ez a 30-40 kilogrammos nyomás nagyjából megfelel a gyökér fejlődési erélyének” – tette hozzá a 400 hektáron úttörő technológiát végző termelő.

Berend Ferenc rendszeresen vizsgálja a talaj állapotát, ehhez többek között gazdapálcát használ, ami gond nélkül hatol a mélybe

Határszemlénk második állomása a villanypásztorral körbekerített kukoricatábla volt mintegy másfél kilométerre a napraforgótól. Ezen a területen április 27-én dolgozott a vetőgép, három különböző hibridet a talajba téve. Berend Ferenc itt szintén kísérletezésbe kezdett, a no-till mellett egy kisebb részen sávművelést alkalmazott, ezeket fogja összehasonlítani a szezon során. Ezen kívül egy komposzt-kísérlet is zajlik a táblán. Két különböző dózist vizsgál a 72.000-es tőszámmal vetett kukorica esetében.

Kedvező kísérletek, csökkenő költségek, rossz tapasztalatok

A 2020-as kukorica kísérletek táblaátlaga egyébként hektáronként nettó 11 tonna lett, a 33 hibridből 23 hozott efölötti eredményt, a legjobbak pedig valamivel a 13 tonna/hektár hozam fölött álltak meg. „Ami a legérdekesebb, hogy az első és második helyen végzett hibrid teljesen eltérő területre alkalmas a fajtatulajdonos leírása szerint. Egy extenzív területre ajánlott hibrid végzett az élen a fajtasorban, míg mögötte csak 100 kilogrammal volt lemaradva a szuperintenzív helyekre javasolt hibrid” – emelte ki Berend Ferenc, aki hozzátette: a korábban bio strip-till, tehát sávművelt rendszerben kezelt, majd no-till-re átállított területen napraforgó volt az elővetemény, aminek betakarítása után azonnal talajművelő retket vetettek takarónövényként 75 centiméterre, szemenkénti vetőgéppel.Tavasszal 10 centiméterrel emellé vetették el a kukoricát.

No-till napraforgó tábla Pusztakovácsi közelében, ahol tőszám- és tápanyag-kísérlet is zajlik

Az eredményekhez hozzátartozik, hogy mióta Berend Ferenc átállt a no-till rendszerre, jelentősen csökkent az alkatrész- és szervizköltsége, hiszen sokkal kevesebb munkaórát töltenek el a földeken, nincs szükség nagy mennyiségű kopóalkatrészre, kevesebb üzemanyagot fogyasztanak, így a hektárköltségen jelentősen tudtak faragni. Hozzátette: mivel a vadkár mértéke miatt idén több helyen is tárcsázniuk kellett a CrossCutterrel, így ez némiképp emelte a költségeket, de még így is az látszik, hogy a no-till vagy min-till sokszor szerényebb termésátlagai versenyképesek a magasabb hozamokkal szemben. „Persze azt is látni kell, hogy mivel jelenleg magasan vannak a terményárak, a gazdálkodók inkább az intenzív termelés felé húznak, hiszen a piaci lehetőségek miatt most lehet nagyobb hasznot realizálni, amiből aztán fejleszteni lehet. Amikor ilyen magasak az árak, akkor a no-till méginkább háttérbe szorul. De egy szárazabb időszakban, alacsonyabb áraknál sokkal kifizetődőbb a talajművelés nélküli termesztés, nem beszélve a hosszútávú hatásairól, a fenntartható gazdálkodásról” – hangsúlyozta a somogyi gazdálkodó, akinek persze bőven akad rossz tapasztalata is. Idén például az őszi búzában…

No-till és sávos művelés összehasonlítása kukoricában

Nálunk a no-till rendszerben az őszi búza a legjövedelmezőbb növény, viszont egyelőre idén nagyon rosszul néz ki az állomány. Tavaly ősszel egy nedves periódusban tudtuk elvetni, ami a kezdeti fejlődésben visszavetette a növényeket. A no-till alapvetően is nedvesebb környezetet, keményebb talajt ad. Emellett a téli vadkár és a hűvös tavasz sem kedvezett a kalászosoknak. Ezek miatt nagyon rosszul néz ki a búzánk, sokkal rosszabbul, mint a többi környékbeli gazdáé. Nem bokrosodott eléggé, a gyomirtás után látszik, hogy a vaddisznók által széttúrt területeken a készítmény nem hatott, a gyomok felfejlődnek, miközben azok hatását a hideg is visszavetette. Ez összességében eléggé elszomorító” – vallotta be őszintén a no-till technológia egyik hazai mestere, akinek néhány takarónövény vetőmagjának előállításával is gondja adódott. A talajművelő retek például a februári hideg miatt kifagyott, az őszi vetésű lóbab pedig eddig szintén nem mutat jól, a hűvös időjárás mellett nem tudott rendesen fejlődni. „Most, hogy szárazabb időszak jött, és kezd melegedni a talaj, az április végén vetett növényeinkre már optimistábban tekintek. Látszik, hogy a no-till kukorica és napraforgó csírázásban nincs lemaradva a művelt táblákhoz képest, és ez bizakodásra ad okot. De az őszi vetésű termények nem mutatnak jól, pedig ez mindig fordítva szokott lenni” – zárta gondolatait a somogyi no-till szakember.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Eső miatt estek az árak Chicagóban

2021. június 25. 06:37

Európában a malmi búza ára 1,1 százalékkal, a kukoricáé 1,5 százalékkal, a repcéé pedig 0,4 százalékkal mérséklődött.

Terményárak: megújuló remények – enyhe áremelkedéssel

2018. november 26. 08:02

A tőzsdei jegyzések mind az USA-ban, mind Európában olyan értékeket értek el, melyek korábbi minimumok közelébe kerültek és ez a korábbi eladási pozíciók lezárását vagyis vételi hullám elindulását eredményezte.

Négy hetes csúcson a búza ára

2023. március 30. 06:37

A chicagói határidős búza árszintje több mint négyhetes csúcsra emelkedett szerdán, miután a Cargill gabonakereskedő bejelentette, hogy leállítja az orosz gabona szállítását.

Mit tehetünk a fenyércirok ellen?

2019. augusztus 29. 04:38

K. Margit kérdése: Környékünkön rengeteg a fenyércirok az utóbbi időben. Miért szaporodott és szaporodik el a fenyércirok, mit lehet ellene tenni?