Házikert

Októberi erdő: mit gyűjtsünk most?

Agrofórum Online

Az év minden szakában rejt az erdő olyan kincseket, melyeket érdemes összegyűjteni és eltenni. Az ehető erdei és vadnövények októberben is jól kiegészíthetik a konyhánkat, ha ügyesek vagyunk.

Galagonya

A galagonyáról megoszlanak a vélemények, mert van, aki akkor szedi, amikor még frissen bepirosodott, mások hagyják inkább, hogy megcsípje a dér. A galagonya (Crataegus monogyna, Crataegus laevigata) régóta az értékes gyógynövények közé sorolandó. Számos népgyógyászati feljegyzés található róla és szíverősítő gyógyteák alapanyaga még ma is. A virágos hajtásokat (Crataegi folium cum flore) az első bimbók nyílásakor, május-júniusban gyűjtjük. A pirosra színeződött termést (Crataegi fructus) az első fagyok előtt, októberben szedjük a hivatalos leírások szerint. Hatalmas tövisei miatt csak kesztyűben gyűjtsük. 5 kg virágos hajtásvégből, 2-3 kg termésből kapunk 1 kg száraz drogot nagyjából.

Nyárfa érdestinóru

Ősszel, amikor már több a pára és a csapadék, az erdők is megtelnek gombával. Az egyik ilyen őszi szednivaló a nyárfa érdestinóru. A nyárfa érdestinóru (Leccinum duriusculum)  a tinórufélék (Boletaceae) családjába tartozó Leccinum nemzetség egyik ehető faja. Májustól októberig, kizárólag nyárfa alatt növő, egyes helyeken igen gyakori gombafaj. Ezt a gombafajt nyersen ne fogyasszuk, szükséges a 20 perces hőkezelés és csak fiatal friss gombát használjunk fel!

Zamatos turbolya

Ha már az előbb a gombát említettem, akkor az egyik elengedhetetlen fűszere lehet ugyanúgy az erdőből a zamatos turbolya. A zamatos turbolya (Anthriscus cerefolium) nagyon sok házikertben is előfordul. Jellegzetes ánizsra emlékeztető illata miatt valaki vagy szereti, vagy messzire elkerüli. Mivel a francia konyha egyik kedvelt fűszere, így gyakran lehet vele találkozni francia ihletésű fűszerkeverékekben is. Gyógyteakönyvekben is összefuthatunk vele, népgyógyászati feljegyzések alapján vese- és hólyagbetegségek során tapasztaltak jótékony hatásokat.

Kökény

kökény (Prunus spinosa) egy igen tövises cserje. Kitartónak kell lenni a szedéséhez, de cserébe értékes gyümölcsöt kínál. Mézzel, gyógyító hatású dzsem, vagy zselé készítésére használhatjuk. Ha jártunk már Spanyolországban, akkor akár ismerős is lehet a belőle készült gyümölcslikőr, a pacharán.

Ha kökénylekvárt készítenénk belőle, akkor érdemes almával vegyesen készíteni, mert sokkal kiadósabb és ízletesebb is lesz a végeredmény.

Páfrány ültetése: üde zöld oázis az árnyékban

2025. május 6. 11:10

A páfrányok megfelelő fejlődéséhez fontos az optimális ültetési időpont, a kedvező talajtípus és az ideális környezet kiválasztása.

A gyep új szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Hatékony tisztítás: így válasszon magasnyomású mosót!

2025. május 4. 16:10

Makacs szennyeződések ellen nem elég a kefe – egy jó magasnyomású mosó megkönnyíti a kerti tisztítást tavasszal és nyáron is.

Kezdő kertészeknek: 6 könnyen nevelhető gyógynövény

2025. május 4. 11:10

Könnyen gondozható, sokoldalú gyógynövények kezdő kertészeknek – mutatjuk, melyik fajták a legjobb választások otthonra!

Elérhetőek a hazai erdők legfontosabb statisztikai adatai

2019. május 23. 06:03

Mostantól elérhetőek a Nébih honlapján a hazai erdőkkel kapcsolatos éves, továbbá az idősoros statisztikai adatok.

Csodálatos téli légifotók - Havas erdők, mezők és legelők madártávlatból

2019. január 12. 14:05

Ha már ilyen sok hó hullott az utóbbi napokban, akkor néhány drónfelvételt is készítettünk a Pilisben.

Nagyvilág Képgaléria

Tévedés, hogy jobb fával fűteni, mint szénnel

2018. július 24. 10:16

A biomassza-égetésből származó üvegházhatású gáz ugyanúgy hozzájárul a klímaváltozás felgyorsulásához, mint ha kőolajat vagy szenet használtunk volna fel.

Hazánk kincsei V. rész – Az Agostyáni Arborétum

2023. június 27. 10:36

A mindössze 565 fős Agostyán 1985-ig önálló településként létezett Tata és Tarján között, ám abban az évben Tata városához csatolták. Közvetlen ugyan nem határos a két település, mégis Tata központjából közúton mindössze 5 km-t kell autóznunk a festői szépségű, erdős dombokkal körülvett Agostyánig.