17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória
Házikert

Októberi erdő: mit gyűjtsünk most?

Agrofórum Online

Az év minden szakában rejt az erdő olyan kincseket, melyeket érdemes összegyűjteni és eltenni. Az ehető erdei és vadnövények októberben is jól kiegészíthetik a konyhánkat, ha ügyesek vagyunk.

Galagonya

A galagonyáról megoszlanak a vélemények, mert van, aki akkor szedi, amikor még frissen bepirosodott, mások hagyják inkább, hogy megcsípje a dér. A galagonya (Crataegus monogyna, Crataegus laevigata) régóta az értékes gyógynövények közé sorolandó. Számos népgyógyászati feljegyzés található róla és szíverősítő gyógyteák alapanyaga még ma is. A virágos hajtásokat (Crataegi folium cum flore) az első bimbók nyílásakor, május-júniusban gyűjtjük. A pirosra színeződött termést (Crataegi fructus) az első fagyok előtt, októberben szedjük a hivatalos leírások szerint. Hatalmas tövisei miatt csak kesztyűben gyűjtsük. 5 kg virágos hajtásvégből, 2-3 kg termésből kapunk 1 kg száraz drogot nagyjából.

Nyárfa érdestinóru

Ősszel, amikor már több a pára és a csapadék, az erdők is megtelnek gombával. Az egyik ilyen őszi szednivaló a nyárfa érdestinóru. A nyárfa érdestinóru (Leccinum duriusculum)  a tinórufélék (Boletaceae) családjába tartozó Leccinum nemzetség egyik ehető faja. Májustól októberig, kizárólag nyárfa alatt növő, egyes helyeken igen gyakori gombafaj. Ezt a gombafajt nyersen ne fogyasszuk, szükséges a 20 perces hőkezelés és csak fiatal friss gombát használjunk fel!

Zamatos turbolya

Ha már az előbb a gombát említettem, akkor az egyik elengedhetetlen fűszere lehet ugyanúgy az erdőből a zamatos turbolya. A zamatos turbolya (Anthriscus cerefolium) nagyon sok házikertben is előfordul. Jellegzetes ánizsra emlékeztető illata miatt valaki vagy szereti, vagy messzire elkerüli. Mivel a francia konyha egyik kedvelt fűszere, így gyakran lehet vele találkozni francia ihletésű fűszerkeverékekben is. Gyógyteakönyvekben is összefuthatunk vele, népgyógyászati feljegyzések alapján vese- és hólyagbetegségek során tapasztaltak jótékony hatásokat.

Kökény

kökény (Prunus spinosa) egy igen tövises cserje. Kitartónak kell lenni a szedéséhez, de cserébe értékes gyümölcsöt kínál. Mézzel, gyógyító hatású dzsem, vagy zselé készítésére használhatjuk. Ha jártunk már Spanyolországban, akkor akár ismerős is lehet a belőle készült gyümölcslikőr, a pacharán.

Ha kökénylekvárt készítenénk belőle, akkor érdemes almával vegyesen készíteni, mert sokkal kiadósabb és ízletesebb is lesz a végeredmény.

Fiatal vörös juhar gondozása tavasszal: öntözés és mulcs

2025. április 10. 11:10

A frissen ültetett példányoknak rendszeres vízellátásra van szükségük, de nem mindegy, mikor, mennyit és hogyan öntözünk.

Vérsóska: dísznövény vagy ehető finomság?

2025. április 10. 05:40

A vérsóska egy különleges, díszes és ehető évelő növény, a nevét feltűnő, vörös erezetű leveleiről kapta, amelyek nemcsak esztétikai, hanem gasztronómiai szempontból is értékesek.

Így hozza ki a legtöbbet a tavaszi százszorszépből!

2025. április 9. 13:10

A százszorszép világszerte ismert, kedvelt évelő növény, amely egyszerű szépségével és strapabíró természetével gyorsan a kertbarátok szívébe lopja magát.

Schisandra: az igazi csodaerő kis bogyókban

2025. április 9. 05:40

A schisandra gyümölcse a biológiailag aktív összetevők széles skáláját tartalmazza: savakat, C- és E-vitamint, fitoszterolokat, fitoösztrogéneket, antioxidánsokat, illóolajokat is kimutattak belőle.

Mire van szüksége egy egészséges erdőnek? II. rész – az odvas fák szerepe

2022. február 25. 04:36

Az odvas fák a holtfákhoz hasonlóan egy egészséges erdő szerves részei. Minél idősebb egy erdőállomány, annál több és változatosabb odú található benne, így különböző állatfajok számára nyújthat táplálékot, menedéket, vagy helyet az utódok felnevelésére. De hogyan alakulnak ki ezek az odvak a fán? Miért fontosak olyan sok állatfajnak?

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! - 4. rész: A vadon élő állatok és növények védelme

2020. január 16. 04:36

A vadon élő állatok és növények védelmét előíró követelmények közvetve a természetes élőhelyek védelmét is szolgálják.

Megemelték a támogatást, növekszik az erdőtelepítési kedv!

2020. február 6. 04:36

Mocz Andrást, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének Elnökét az eddigi tapasztalatokról kérdeztük.

Ártéri gyümölcsös a táji adottságokhoz alkalmazkodó gazdálkodás feledőben lévő példája, egyben kultúrtörténeti érték és génbank

2019. szeptember 17. 04:36

Az ártéri gyümölcsösök fajai nemcsak az egykori tájgazdálkodás példájaként, de génbankként, a kultúrfajok diverzitásában nagyon fontos szerepet játszanak.