Házikert

Őszi teakeverékek a kertből

Agrofórum Online

Az őszi és téli időszak a forró teaázás ideje és ha gondos kertész módjára dolgoztunk év közben, akkor most telis-tele lehet a kamra a leszárított aromanövényekből, amit a saját kertünkből szüreteltünk.

Csipkebogyó

Klasszikus őszi-téli tealapanyag a csipkebogyó, de direkt az elejére vettem a listában, mert ugye a csipkebogyót a C-vitamin miatt fogyasztjuk, viszont a forró teában a C-vitamin lebomlik. Ha a csipkebogyó jótékony hatását élveznénk, akkor egyrészt várjuk meg, míg megcsípi a hideg, másrészt maximum langyos vízbe kerüljön. A csipkebogyót úgy kell teaként vagy jótékony vitaminbombaként használni, hogy szobahőmérsékletű vízbe este beletesszük és reggelre hagyjuk kiázni az értékes összetevőket. Majd amikor teának használnánk, akkor csak langyosig melegítsük fel, hogy a hőérzékeny vitaminok benne maradjanak.

Hársfa virága

A hársfa (kislevelű hárs főleg) kiváló mézelő díszfa, de virágzatát meggyűjtve, majd leszárítva ilyenkor vesszük igazán hasznát. Náthás időszakban a népgyógyászati hagyományok szerint naponta akár két litert is ihatunk. A gyógynövényes szakkönyvekben rengeteg jó hársfás teakeverék receptet találhatunk, bátran kóstolgassuk őket végig.

Lándzsás útifű és szirupja

A lándzsás útifű a népgyógyászati leírások alapján az egyik aduász a hurutoldásban. A legtöbb téli teánál alapösszetevő emiatt, amikor a náthás és felső-légúti megbetegedések időszakát éljük. Természetesen ettől még nem árt orvost látogatni, de a hasznos gyógynövények listáját ez is gyarapítja. Hozzá hasonló hatást fejt ki a kakukkfű is. A lándzsás útifű már a gyógyszeriparból is ismert, kapható egyébként belőle szirup és köptető is.

Kakukkfű és a kakukkfű szirup

Kakukkfűből gyakran házilag is készítünk szirupot, mert valahogy ez annyira beépült már a házipatikánkba, hogy mindig kell otthon legyen. A legjobban akkor sikerül, amikor többféle kakukkfű fajtából készítjük, az alapfaj mellé a citromillatú és a bergamotillatű kakukkfüvet is hozzákeverem és ha szerencsés évünk van, akkor a Bertram Anderson fajta aromája is javít az amúgy önmagában is igen kellemes kakukkfűszirupon. A hurutoldás mellett torokfájásra is ezt vetjük be első körben, amikor még csak kicsit kapar a torkunk. A hatékony kakukkfű szirupos recepteket a népgyógyászati könyvekben is biztosan megtaláljuk, mint pl. a Maria Treben nagysikerű könyvei.

A kakukkfű teaként is fogyasztható, ízében igen jellegzetes és a téli teák egyik kedvelt alapanyaga.

Virágok a téli teákhoz

Akár rossz a kedvünk, akár csak illatokra és érdekes aromákra vágyunk, a virágok, virágszirmok is kiváló tealapanyagok. A damaszkuszi rózsa illatos szirmai, a körömvirág, a kamilla, az akácvirág, a bodzavirág vagy akár a levendula is a nyári időszakban leszárítható és télen felhasználható. Természetesen itt is az egyik legfontosabb követendő dolog: mindig vegyszerektől mentes helyről szedjük a virágokat, kerüljük az utak mentét és forgalmas helyeket a gyűjtést illetően.

Gyömbér és méz

Az ayurvédában a mézzel és a gyömbérrel gyakran találkozunk, mint téli tealapanyag, mert fűtő hatást tulajdonítanak nekik. Ha a fenti alapanyagokkal kombináljuk, szintén ízletes teát kapunk, bár a gyömbéres, citromos mézes tea is rendkívül finom.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Citrusok nevelése: így érzik jól magukat cserépben

2025. május 13. 14:10

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Hideg vízben áztassuk a csipkebogyót!

2024. október 20. 08:10

Ha lecsúsztunk a betakarításukkal, érdemes otthagyni a bogyókat, hogy télen a madarak lecsipegethessék őket.

Elfeledett magyar tea: a Planta

2025. január 2. 16:10

A második világháború idején a fekete tea beszerzése jelentősen megnehezült, így új, hazai alapanyagokból készült teapótlókra volt szükség.

Három folyó ölelésében: Panyolium Manufaktúra

2023. július 16. 09:40

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy térség, ahol három folyó ölelésében bőséges termést adtak az ártéri dzsungelgyümölcsösök. Nemtudom szilva, cigánymeggy, vilmoskörte, milotai dió adták a zamatosabbnál zamatosabb ízű gyümölcsöt, csakhogy hiába. Azt ugyanis értékesíteni évről-évre nehezebben tudták az itt élők, köztük Móruczék is. Látta ezt István, a család legifjabb tagja, és úgy döntött, hogy lesz, ahogy lesz, de ő ezen változtatni fog. Jó szerencséjére társra is lelt a hatalmas feladathoz, aki a nagyvárost hátra hagyva költözött ide, Panyolára.

Téli tea – diófalevélből

2023. november 15. 07:10

Kevesen tudják, de a diólevél egy csodálatos gyógynövény, amelyből remek tea készíthető. Ez a tea a népgyógyászati tapasztalatok szerint segít emésztési bajok esetén, de csökkenti a fogínygyulladást vagy a szembetegségeket is.