15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Házikert

Szeptemberben szaporítható évelők

Agrofórum Online

Ha már az előbb az őszi hagymásokról és az évelőkről volt szó, akkor nézzük, milyen évelőket szaporíthatunk ősszel, kicsit kitérve a kisebb cserjékre is akár.

Sokan esküsznek a kora tavaszi szaporításra, de egyes évelők jobban szeretik az őszi verziót. Egy kert az elején igen sok befektetett pénzt és időt igényel, de ha jól dolgoztunk, akkor egy idő után akár a szaporítóanyagban és új növényekben is önellátóak leszünk.

Az évelők egy jó része könnyen, tőosztással szaporítható, ami azért jó hír még a kezdő hobbikertészeknek is, mert akár ők is nekiállhatnak teljes biztonsággal a műveletnek.

Tőosztás a leggyakoribb módszer

A tőosztás, ahogy a nevében is benne van a tő osztását jelenti, se többet, se kevesebbet. Eszközigénye egy nagy ásó és maximum egy éles kés vagy metszőolló.

A tőosztás előnye, hogy a leválasztott növényi rész hamar meggyökeresedik és ugyanolyan növény nevelhető belőle, mint az anyatőből. Itt értjük ezalatt a magasságot, színt és formavilágot is. Egyfajta vegetatív szaporítási módról beszélünk.

A tőosztáshoz először emeljük ki óvatosan a teljes növényt a talajból és rázzuk le róla a felesleges földkeveréket. A gyökerek és a hajtások elágazásai így más jobban megnézhetők és könnyen látni fogjuk, hogy hol vágjuk el a részeket.

Sok esetben akár kézzel is szét tudjuk választani a növény tövét kisebb darabokra. Ha ez nem megoldható, akkor jön a metszőollós megoldás.

Ne féljünk tőle, ezzel kárt nem fogunk okozni, gazdag növekedéssel és virágzással hálálja meg a növény a műveletet a következő évben.

Mit lehet tőosztással szaporítani?

A legtöbb évelő növény tőosztással szaporítható. Ilyenkor vagy a gyökereket választjuk szét, vagy feldaraboljuk a rizómákat és más gyökérjellegű képleteket. Míg egy árnyékliliom esetében szépen gyökérszőrös részeket fogunk találni, addig egy nősziromnál egy, a gyömbérhez hasonló rizómát (gyöktörzs), amit már metszőollóval vagy éles késsel célszerű feldarabolni a nóduszok épen hagyásával.

A nóduszoknál képződnek az új hajtások, ezeket kis kiemelkedő „puklinak” látjuk kezdő kertészként. Két ilyen nódusz között, vagyis két ilyen rejtett rügy között vágjuk el a gyöktörzset, lehetőleg a legvékonyabb helyen. A sebfelületet hagyhatjuk kicsit beszáradni is szabadlevegőn, ezzel is segítjük a gombás fertőzések elterjedését.

A sásliliom szinte egész évben tőosztható, míg a legtöbb esetben az a szabály, hogy a tavasszal és nyáron virágzókat ősszel, az ősszel virágzókat tavasszal tőosztjuk.

A díszfüvek is tipikusan a tőosztással szaporíthatók közé tartoznak.

Sok cserje termetű kerti dísznövény is szaporítható tőosztással, gondoljunk csak pl. a boglárkacserjére, mely a föld alatt kúszva távolabb az anyanövénytől hozza új ifjoncait. Ásóval elvágva az anyanövénytől, a fiatalokat gyökerestől kiszedve újabb cserjét nevelhetünk belőle.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Tiszafa: sokan félnek tőle, pedig értékes örökzöld

2025. május 8. 05:40

Érdemes közelebbről megismerkedni a tiszafával, ezzel a különleges örökzölddel, mert sok előnyös tulajdonsága révén kincs lehet a kertjében.

Vadnövények, melyek díszértékkel is bírnak

2025. május 7. 05:40

A vadnövények nemcsak szépek, de ellenállók, alkalmazkodók, ráadásul az ökológiai egyensúly megőrzésében is fontos szerepet játszanak.

Páfrány ültetése: üde zöld oázis az árnyékban

2025. május 6. 11:10

A páfrányok megfelelő fejlődéséhez fontos az optimális ültetési időpont, a kedvező talajtípus és az ideális környezet kiválasztása.

Kerti virágok: 21 könnyen termeszthető fajta kezdőknek

2022. május 13. 14:07

Ezek a könnyen nevelhető virágok segítenek abban, hogy magabiztosabbá váljon a kertjében.

Szárazságtűrő dísznövények I. rész – évelő dísznövények

2019. február 15. 04:36

Az időjárás egyre gyakrabban produkál elképesztő fordulatokat, és nagy kérdése a jövőnek, vajon kertünk növényei mennyi ideig viselik el a folyamatos szélsőségeket. A hosszan tartó száraz időszakok jelentik az egyik legnagyobb próbát – lehet, hogy érdemes megfontolni a strapabíró, szárazságtűrő növények előnyben részesítését a kerttervezésnél?