Házikert

Szobanövények: vissza a lakásba

Agrofórum Online

Közeledik a hidegebb időjárás, nappal bár még ragyog a nap és akár 20-25 C fok is van, éjjel azonban már hűvös a légköri levegő, amiben a szobanövények már aligha lesznek boldogok. Ilyenkor elkezdhetjük fokozatosan visszahordani őket a lakásba.

Minden helyváltoztatás sok(k)

A legtöbb növény érzékeny a helyváltoztatásra, nagyobb mozgásra. A szobai fikuszok tipikus példái ennek, akik nemcsak a huzatot nem szeretik, de azt sem, ha állandóan másik helyet találunk nekik a lakásban. Az érzékenységet onnan ismerjük fel, hogy a levelek vesztenek fényükből, egyre több betegséget kapnak el, leáll a növekedés, netán lombhullás jelentkezik. A szemfüles kertész általában már az első jeleket észreveszi, a kevésbé gyakorlottak már csak a komoly problémánál veszik észre, hogy valójában baj van.

Nézzük át a növényeket

A kintről behozott növényekkel együtt kártevőket, netán kórokozókat is behurcolhatunk a lakásba. Mielőtt bevinnénk őket, mindig nézzük végig, hogy növényvédelmi szempontból milyen állapotban van a növény. Ha kártevőt vagy fertőzést látunk a növényen, előbb szüntessük meg a problémát (napközben még gond nélkül tudunk kint permetezni is) és csak utána vigyük vissza a lakásba a többi szobanövény mellé.

Egyes dézsás növények még a fagypont felett 3-5 C fokot is elviselik időszakosan és annyiban érdekes dolog ez, hogy ebben a hőmérsékletben már a kártevők áttelelő állapotai is megjelennek. A leanderek a kisebb éjjeli fagyokkal például pont megvédhetők a téli takácsatkásodástól vagy pajzstetvesedéstől.

Az orchideákkal, dracénákkal, fikuszokkal vagy nyíllevelekkel például a gyapjastetveket lehet könnyen behurcolni. A levelek hónaljaiban bújnak meg először kis fehér „pelyhek” formájában. Ha kevés ilyet látunk, akkor azt még kézzel is könnyen szétnyomhatjuk. Ha több van a növényeken, akkor mindenkinek saját hite szerint vagy bio vagy vegyszeres kezeléssel érdemes megszüntetni a kártételt még behozatal előtt.

Nem nőtte ki a cserepet?

A szabadba kivitt növények sokszor hatalmas növekedést tudnak produkálni akár egy nyár alatt is. A gyökerek ilyenkor kibújnak a cserepek alján.

Mielőtt behozzuk a nagyra nőtt növényeket, még napközben bőven olyan az időjárás, hogy a koszolós munkát is kint elvégezhetjük. Az átültetéskor legalább két ujjnyival nagyobb cserepet válasszunk. Szükség esetén az elhalt gyökérrészeket vágjuk le. Sok növény meghálálja, ha a gyökerét megmozgatva, szétszedjük kicsit. Így az új helyre való begyökeresedést is segítjük.

Átültetés után rögtön öntözzük meg, hogy a talaj kellően tömörödhessen és ne legyen „levegős” a talaj, mert akkor a gyökerek kiszáradhatnak.

Ne lepődjünk meg!

Nyáron a növényeink egy teljesen más levegőn, más fényviszonyok mellett és más páratartalomban töltötték mindennapjaikat, jobban kitéve a légmozgásnak, hőmérsékletváltakozásoknak. Előfordulhat, hogy a bevitel után a szobanövényünk kicsit sokként éli meg a költözését. Ilyenkor előfordulhat némi lombhullás, de erőteljesebben elindulhat a fény felé is, mert hozzászokott a magasabb fénymennyiséghez a hónapok során. Ez teljesen normális és ha jót akarunk a kis növendékeknek, akkor tápanyagozással szépen csökkenthetők ezek a sokkhatások is.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Hagymások a lakásban? - Így virágoztassunk beltérben jácintot!

2025. január 13. 05:40

A jácint virágoztatása talán a legegyszerűbb a hagymások közül lakásban. Nézzük, hogyan valósítható meg!

Téli kertkompozíciók: mitől lesz a hideg évszakban is szép a kert?

2025. január 12. 05:40

A kertet minden évszakban széppé lehet varázsolni, és mindezt természetesen növényekkel.

Árthat a szobanövényeknek az ablakon keresztül beáramló hideg?

2023. december 31. 04:37

Nem árt a szobanövényeknek az ablakon keresztül beáramló hideg levegő? Helyezzem át az ablakpárkányról a növényeimet inkább máshová?

Hogyan ápoljuk szobanövényeinket?

2022. április 11. 04:36

Szobanövények ápolásával kapcsolatban fordulok Önökhöz tanácsért. Milyen ápolási feladatokat szükséges mindenképpen elvégeznem ahhoz, hogy a növényeim megfelelően fejlődjenek?

Szobanövények, amelyek jobb, ha a hálószobán kívül maradnak

2024. október 23. 14:10

Az erős illatú növények szédülést, fejfájást vagy légzési nehézségeket válthatnak ki, különösen zárt térben.

Mit tegyek, hogy hosszabb ideig legyen virágzó ciklámenem?

2023. november 30. 04:38

Újra kaptam egy cserép cikláment, szeretném, ha ez végre hosszú életű lenne, az előzőek mindig hamar elpusztultak. Városban, emeletes házban élek, erkélyem van. Mit tanácsolnak, hogyan tartsam? Hogyan tudnám elérni, hogy hosszabb ideig legyen virágzó ciklámenem, ami a kedvenc virágom?