Házikert

Ültessünk a kerti burkolatok réseibe növényeket!

Agrofórum Online

A burkolatok rései közé ültetett növények megszépítik a járdákat, és a teraszok és hézagok tisztításával sem kell többé időt tölteni.

A burkolt felületek közti hézagok beültetése számos előnnyel jár. Ahelyett, hogy tavasszal és nyáron állandóan végigjárnánk a kertet, hogy megtisztítsuk a fugákat, más kertészeti feladatokra koncentrálhatunk. A gondosan beültetett hézagok romantikus hangulatot kölcsönöznek a kertnek, ráadásul a poszméhek, méhek és más rovarok is hasznot húznak belőle.

Fő szempont a szárazságtűrés

Ahhoz, hogy a növények a burkolati hézagokban megmaradjanak, az ott megtalálható kevés tápanyaggal túléljenek, szárazságtűrőnek kell lenniük. Az is fontos, különösen a járdáknál, hogy a hézagkitöltő növények ellenállók legyenek, bírják a strapát. Mutatunk néhány példát, és eláruljuk, mire kell figyelni a fugák beültetésénél. A hézagokhoz megfelelő növény többek között a kerti kakukkfű és a csillagmoha lehet.

Az esetleges őszi átalakításra akár már most érdemes megkezdeni a felkészülést. Mielőtt beültetné valaki a burkolóhézagokat, meg kell tisztítani a benne fejlődő vadon élő növényektől vagy fűtől. Könnyebb az új növénynek megtelepednie a jól megtisztított hézagokban, ahol nem kell a versenytársakkal harcolnia. Ezután érdemes feltölteni a hézagokat homokos, laza talajjal.

Szemet gyönyörködtető

A beültetett burkolati hézagok szemet gyönyörködtetőek. Aki a „zöld” fugákat teli kertet rendetlennek tartja, az téved. A növényekkel benőtt járdákat, teraszokat nem kell megtisztítani a nemkívánatos növényzettől. Az évelők vagy fűszernövények célzott ültetésének köszönhetően a fugák a kert dizájnelemeivé válnak.

Az ilyen területek nemcsak gyönyörűek, hanem értékes nektárt adnak a méheknek, poszméheknek és más rovaroknak – írta összefoglalójában a német GEO magazin.

Pázsit

A klasszikus pázsitot is lehet térkövek közé is vetni, de időnként le kell vágni. Sík felületeken ez könnyen megtehető fűnyíróval. Ha a fű egy idő után túlságosan kinyúlik a kövek fölé, a legjobb, ha fűkaszát használunk, hogy minden visszanyerje a formáját.

Fotó: Pexels

A rózsa tavaszi növényvédelmi teendői

2025. január 27. 13:10

A rózsák növényvédelmi szezonja tavasszal, a szokatlan meleg miatt gyakorlatilag ezekben a napokban a metszéssel indul.

A szobai hibiszkusz téli gondozása

2025. január 27. 08:10

A szobai hibiszkusz téli gondozása nem egyszerű. Számos körülményt kell optimalizálni, hogy a növény jól érezze magát a téli hónapokban.

Mitől hullik télen a szobanövények levele?

2025. január 27. 05:40

Télen a szobanövények leveleinek hullása gyakori probléma. Cikkünkben összefoglaljuk a leggyakoribb okokat, hiszen ha ezeket a problémákat kiküszöböljük, máris sokat tettünk növényeink egészségéért!

Gondolja át, hogyan gondozza a borostyánt télen!

2025. január 26. 16:10

A legfontosabb teendő a megfelelő hely biztosítása: helyezzük a borostyánt világos, de közvetett fényt nyújtó helyre!

Milyen növényeket ültessünk a temetőbe?

2024. szeptember 30. 07:10

A temetőbe, a sírokra kerülő növényeknek szépnek és igénytelennek egyszerre kell lenniük. Olyanokat ajánlunk, amelyek ültetése biztosan beválik.

Cink, mint nélkülözhetetlen növényi tápanyag

2019. november 18. 04:37

A cinkhiány jelensége nem mondható nagyon gyakorinak és általánosnak a növénytermesztésben, de egyes fajok, növénycsoportok esetében rendszeresen megfigyelhető.

Mérgező lágyszárú növények a kertben

2020. február 24. 04:36

A növényfajok és -fajták kiválasztása alapjaiban is többtényezős kérdés, hát még ha otthonunk kíváncsibb lakóinak „kóstoló kedvével” is számolnunk kell. Gyermekeink, háziállataink és házi kedvenceink védelme érdekében tisztában kell lennünk azzal, vajon mely növények, illetve azoknak mely része(i) és mennyire mérgező(ek).

Hogyan veszik fel a növények a tápanyagokat?

2024. szeptember 20. 16:10

Bár a műtrágyákról, tápoldatokról sokat hallunk, talán nem mindenki tudja, hogy mit és hogyan „esznek” a növények. Pedig akár éhen is halhatnak!