A dizájnos őskáosz manapság a fenntartható kertek egyik védjegyévé vált már, és vele együtt a vadvirágos törekvéseké, amelyben több élenjáró igazi vadvirágigazgatót ismerhet már a célközönsége.
A vadvirágos kertek világviszonylatban elterjedőben vannak, és nemrégiben Török Zita, vadvirágigazgatóval és Juhász Lillával, akinek nevéhez többek között a magyar Vágatlan Május is kapcsolódik, arról beszélgettünk, hogy a városi és a kerti biodiverzitás szempontjából mennyire nagy szerepük van a vadvirágoknak.
Vadvirágon innen és túl
Ami nekem kislánykoromban még a 80-as években mániám volt, hogy mezei katángot telepítsek a kertbe az árokpartról a kék pillangók kedvéért, az ma már igazi forradalomként működik szerencsére, és egyre kevésbé nézik az embert UFO-nak, ha pipacsos rétje van a házikertben.
Biodiverzitás, őskáosz és a dizájn
A kertbarátok jó részét még mindig a fenntarthatóság csak odáig izgatja, hogy a lelkifurdalásukat csökkentsék, és legyen kertjük, amiben grillezhetnek. Én éves szinten rengeteg kertet látok és tervezek meg a fenntartható kert szellemiségében. Nekem az az egyik legnagyobb kihívás, amikor a jakuzzit, angolpázsit veszi körül, a tipegőkövek sokasága mindenütt a kertben, ami már majdnem járdát jelent, és hozzá a tájegységre nem jellemző és nehezen is beilleszthető növényigények érkeznek. Hogyan tudok a megrendelő fejével úgy gondolkodni, hogy közben VALÓDI fenntartható kertet teremtsünk és a biodiverzitás is jelen legyen?
A dizájn viszont nem zárja ki a biodiverzitást, ahogyan egy őskáosznak látszó kertben is lehet igen komoly koncepció.
![A vadvirágos kert is lehet rendezett és elbűvölő](https://agroforum.hu/assets/uploads/2025/01/vadviragok.jpg)
Vadvirágos foltok és dizájn
Ezt a fent említett oximoront úgy lehet általában feloldani, hogy a kert házhoz közel eső részét tekintjük a dizájner résznek, ahol akár még megengedhető is lenne egy sokkal szigorúbb szabályosság, ahol belefér némi formafa, de olyan foltok vagy egységek is megjelennek a kertben, ahol teret engedünk a burjánzásnak és a buja kertélménynek.
Mielőtt bárki a szívéhez kap, ez nem az eklektikus káoszt fogja jelenteni, mert buja kert lehet nyári orgonákkal, futórózsákkal együtt is, ahol a gyep nem angolpázsit, hanem egy vadvirágos felület. Ez ugyanúgy igényelheti a nyírást is, de jobban ellenáll az időjárásnak és kevesebb gondozást, és ami fontosabb: tápanyagozást igényel. Vagy csak időszakosan hagyjuk rajta megnőni a vadvirágokat, míg azok virágoznak és elszórják a magokat, majd visszanyírjuk természetes gyepformára.
A vintage kertélmény
A vidéki parasztkertek, a vintage hangulata nagyon sok esetben egy olyan ma is elfogadható irányzat, ami ad egy izgalmas kertélményt, egy mozgalmas és színes kertet. Itt megfér egymás mellett a dizájn és a természetes sokszínűség. Ez azt is jelenti, hogy ha már vadvirágokkal is bővítünk, akkor használjuk az önmagukat vető egynyáriakat is dísznövényként nyugodtan. Hiszen a fenntarthatóság nem a robotfűnyírónál kezdődik, hanem a kert önfenntartásától, hogy ha elmegyünk nyaralni, akkor a kert nélkülünk is „megállja a helyét” a nyári napokon.
Kiemelt kép: Pixabay