17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória
Házikert

Vadvirágos kertek: így teremtsünk dizájnos őskáoszt!

Agrofórum Online

A dizájnos őskáosz manapság a fenntartható kertek egyik védjegyévé vált már, és vele együtt a vadvirágos törekvéseké, amelyben több élenjáró igazi vadvirágigazgatót ismerhet már a célközönsége.

A vadvirágos kertek világviszonylatban elterjedőben vannak, és nemrégiben Török Zita, vadvirágigazgatóval és Juhász Lillával, akinek nevéhez többek között a magyar Vágatlan Május is kapcsolódik, arról beszélgettünk, hogy a városi és a kerti biodiverzitás szempontjából mennyire nagy szerepük van a vadvirágoknak.

Vadvirágon innen és túl

Ami nekem kislánykoromban még a 80-as években mániám volt, hogy mezei katángot telepítsek a kertbe az árokpartról a kék pillangók kedvéért, az ma már igazi forradalomként működik szerencsére, és egyre kevésbé nézik az embert UFO-nak, ha pipacsos rétje van a házikertben.

Biodiverzitás, őskáosz és a dizájn

A kertbarátok jó részét még mindig a fenntarthatóság csak odáig izgatja, hogy a lelkifurdalásukat csökkentsék, és legyen kertjük, amiben grillezhetnek. Én éves szinten rengeteg kertet látok és tervezek meg a fenntartható kert szellemiségében. Nekem az az egyik legnagyobb kihívás, amikor a jakuzzit, angolpázsit veszi körül, a tipegőkövek sokasága mindenütt a kertben, ami már majdnem járdát jelent, és hozzá a tájegységre nem jellemző és nehezen is beilleszthető növényigények érkeznek. Hogyan tudok a megrendelő fejével úgy gondolkodni, hogy közben VALÓDI fenntartható kertet teremtsünk és a biodiverzitás is jelen legyen?

A dizájn viszont nem zárja ki a biodiverzitást, ahogyan egy őskáosznak látszó kertben is lehet igen komoly koncepció.

A vadvirágos kert is lehet rendezett és elbűvölő
A vadvirágos kert is lehet rendezett és elbűvölő (fotó: Pixabay)

Vadvirágos foltok és dizájn

Ezt a fent említett oximoront úgy lehet általában feloldani, hogy a kert házhoz közel eső részét tekintjük a dizájner résznek, ahol akár még megengedhető is lenne egy sokkal szigorúbb szabályosság, ahol belefér némi formafa, de olyan foltok vagy egységek is megjelennek a kertben, ahol teret engedünk a burjánzásnak és a buja kertélménynek.

Mielőtt bárki a szívéhez kap, ez nem az eklektikus káoszt fogja jelenteni, mert buja kert lehet nyári orgonákkal, futórózsákkal együtt is, ahol a gyep nem angolpázsit, hanem egy vadvirágos felület. Ez ugyanúgy igényelheti a nyírást is, de jobban ellenáll az időjárásnak és kevesebb gondozást, és ami fontosabb: tápanyagozást igényel. Vagy csak időszakosan hagyjuk rajta megnőni a vadvirágokat, míg azok virágoznak és elszórják a magokat, majd visszanyírjuk természetes gyepformára.

A vintage kertélmény

A vidéki parasztkertek, a vintage hangulata nagyon sok esetben egy olyan ma is elfogadható irányzat, ami ad egy izgalmas kertélményt, egy mozgalmas és színes kertet. Itt megfér egymás mellett a dizájn és a természetes sokszínűség. Ez azt is jelenti, hogy ha már vadvirágokkal is bővítünk, akkor használjuk az önmagukat vető egynyáriakat is dísznövényként nyugodtan. Hiszen a fenntarthatóság nem a robotfűnyírónál kezdődik, hanem a kert önfenntartásától, hogy ha elmegyünk nyaralni, akkor a kert nélkülünk is „megállja a helyét” a nyári napokon.

Kiemelt kép: Pixabay

Fiatal vörös juhar gondozása tavasszal: öntözés és mulcs

2025. április 10. 11:10

A frissen ültetett példányoknak rendszeres vízellátásra van szükségük, de nem mindegy, mikor, mennyit és hogyan öntözünk.

Vérsóska: dísznövény vagy ehető finomság?

2025. április 10. 05:40

A vérsóska egy különleges, díszes és ehető évelő növény, a nevét feltűnő, vörös erezetű leveleiről kapta, amelyek nemcsak esztétikai, hanem gasztronómiai szempontból is értékesek.

Így hozza ki a legtöbbet a tavaszi százszorszépből!

2025. április 9. 13:10

A százszorszép világszerte ismert, kedvelt évelő növény, amely egyszerű szépségével és strapabíró természetével gyorsan a kertbarátok szívébe lopja magát.

Schisandra: az igazi csodaerő kis bogyókban

2025. április 9. 05:40

A schisandra gyümölcse a biológiailag aktív összetevők széles skáláját tartalmazza: savakat, C- és E-vitamint, fitoszterolokat, fitoösztrogéneket, antioxidánsokat, illóolajokat is kimutattak belőle.

Az Amazone és a Schmotzer új növénytermelési rendszert tesztel

2020. augusztus 19. 04:36

A projektben az Amazone és Schmotzer mérnökeinek feladata a technológia kifejlesztése és tesztelése, míg az Agravis tanácsadói a CRF rendszer megvalósításához alkalmas növényfajták és az input anyagok kiválasztását segítik.

A méhlegelőkről - az élettér csak összefogással javítható

2019. november 21. 05:37

A hanyatló élettér azt jelenti, hogy egyre több az olyan időszak, amikor a méhek nem, vagy csak nagyon korlátozottan találnak nektár- és pollenforrást. A táplálékot szolgáltató növények sokszínűségén, biodiverzitásán fontos lenne javítanunk.

40 ezer hektárnyi vizes élőhely újult meg

2020. január 31. 18:02

A 2014-2020-as uniós ciklusban több mint 20 milliárd forintból - 34 projekt keretében - 40 ezer hektárnyi vizes élőhely rekonstrukcióját végezték Magyarországon.

A csodák fűszereskertje: a Sudár Birtok

2021. június 24. 09:40

Virágzik a mocsári nőszirom a Győrújfalu határában csordogáló, békáktól hangos csatorna partján. Néhány méterrel arrébb egy mocsári teknős napozik, a csalánosban pedig nyüzsögnek a különböző rovarok, pókok. A fűszereskertben pedig már lila virágot hozott a metélőhagyma és a zsálya, de a kakukkfű is kidíszítette magát május utolsó napjaira. Idilli környezet, csodás nyugalom, és a természet tisztelete, szeretete árad itt minden egyes növényből, minden egyes rögből. A 6,5 hektáros Sudár Birtokon vagyunk ahol a bio fűszer- és gyógynövények termesztése mellett szemléletformálás és környezeti nevelés is zajlik.