Unja már, hogy bezöldül a kerti tava? Összeszedtem, hogyan lehet újra gyönyörű és tiszta, kizárólag természetes módszerekkel.
A kerti tó bezöldülése elsőre ijesztő lehet, de valójában teljesen természetes jelenség. A friss víz, a napfény és az élőlények mind hozzájárulnak ehhez a folyamatokhoz – és bár a látvány nem mindig esztétikus, mégsem feltétlenül jelent bajt.
Miért zöldül be a kerti tó?
A kerti tavak algásodása nem csoda, hanem a természet rendje. A tó vize akkor kezd bezöldülni, amikor az algák, főként planktonikus vagy fonalas fajok, a számukra ideális körülményeket találják meg: sok fényt, meleg vizet és bőséges tápanyagot. A nitrogén- és foszfortartalmú szerves anyagok, például lehullott falevelek, haltáp vagy trágyamaradványok ideális táptalajt kínálnak az algák gyors növekedéséhez. A napfény szerepe szintén kulcsfontosságú. Minél több közvetlen napfényt kap a tó, annál gyorsabban indul meg az algák szaporodása.
Természetes módszerek az algásodás ellen
Telepítsen minél több vízinövényt!
Ültesse be a tavat úszó, oxigéntermelő és part menti növényekkel, hogy azok elvonják a táptalajt az algáktól és csökkentsék a fény mennyiségét! Ez segít természetes módon visszafogni az algaszaporodást, hiszen a növények elnyelik a nitrátot és foszfátot, így kevesebb marad az algák számára .
Távolítsa el kézzel az algát!
Ha fonalas algát vagy lebegő zöldi homályt lát, használjon gereblyét, hálót vagy speciális kefeeszközt a kézi eltávolításhoz! Az algatestek szisztematikus kiszedése segít a rendszeres tápanyagexportban, és már néhány hét alatt érezhető javulást eredményezhet. Ügyeljen arra, hogy mindig a reggeli órákban dolgozzon, amikor az algák a legkoncentráltabban vannak jelen a víz felszínén! Az eltávolított algát pedig ne hagyja a parton lebomlani, hanem távolítsa el a kertből vagy komposztálja zárt rendszerben, hogy a visszajutó tápanyag ne táplálja tovább a problémát!
Árpaszalma: lassú, de hatékony megoldás
Helyezzen a tó vizére árpagabona-szalma hurkot, a bomlás során felszabaduló hidrogén-peroxid gátolja az algák növekedését! Használhat folyékony koncentrátumot is, ha gyorsabb hatásra törekszik .
Mozgassa meg a vizet szökőkúttal vagy szivattyúval!
Telepítsen szivattyút, szökőkutat vagy vízesést a tóba, hogy növelje a víz oxigénszintjét és mozgását! Az élővízi élet ezzel változatosabbá, az algaspórák kitermelése pedig kevésbé kedvezővé válik .
Jótékony baktériumok bevetése
Alkalmazzon baktérium‑ és enzimkészítményeket a szerves anyagok bontásának elősegítésére! Ezek a készítmények lebontják a tó alján felgyűlt tápanyagokat, így az algák számára kevesebb marad .
Algaevő élőlények telepítése
Fontolja meg éppen annyi algaevő csiga vagy kerekesféreg telepítését, amivel természetes úton visszaszorítható az alga! Ezek az élőlények csökkentik a bemosódott tápanyagokat és tisztább vízhez segítenek.
Válasszon okosan töltővizet – esővíz előnyben!
Tavasszal és nyáron ne csak vezetékes vizet használjon, ha tölteni kell! Az esővíz ugyanis kevesebb nitrátot és foszfátot tartalmaz, így kevésbé táplálja az algákat.
Kiemelt kép: Pixabay