Cseber Nonprofit Kft. a gazdálkodók szolgálatában
A világot egyre nagyobb mértékben önti el a műanyag hulladék, már a Föld legmélyebb pontján, a Csendes-óceánban elhelyezkedő Mariana-árok alján is műanyag zacskó hever. Évente, világszinten hozzávetőlegesen 300 millió tonna műanyag hulladék keletkezik, ennek fele egyszer használatos, akár több száz év alatt lebomló termék. A felaprózódásuk során létrejövő mikroműanyag elárasztotta a táplálékláncokat. Az Európai Bizottság által a helyzet kezelésére kidolgozott stratégiát tavaly év elején fogadták el. A koncepció szerint a műanyag hulladékok újrahasználatára, illetve újrahasznosítására kell törekedni, 2030-ra pedig odáig kell eljutni, hogy az EU-n belül minden műanyag csomagolás újrahasznosítható legyen. Mindez az agráriumot, ezen belül a növényvédőszer-üzletágat is érinti. Hazánkban a Cseber Nonprofit Kft. gondoskodik a kiürült műanyag növényvédő szeres kannák és flakonok szakszerű visszagyűjtésének, ártalmatlanításának és hasznosításának megszervezéséről. Fenyvesi Rita ügyvezetővel ültünk le a beszélgetni a körforgásos gazdasági modellről, a műanyag hulladékok kezelésének lehetőségeiről és a legújabb kampányukról.
- A hulladékokra tulajdonképpen úgy tekinthetünk, mint rosszul hasznosított erőforrásokra. Kiaknázásuk, hasznosításuk elemi érdekünk.
Az elmúlt években az EU környezetvédelmi politikájának középpontjában a körforgásos gazdasági modell megvalósításának a célkitűzése áll. Szemben a ma működő lineáris modellel, itt zárt anyagáramokról van szó, a nem megújuló anyagok az újrahasználat (pl. üvegvisszaváltás) vagy az anyagában történő újrahasznosítás (pl. az összegyűjtött PET palackokból ismét PET palack, tojástartó stb. készül) révén nem hagyják el a rendszert, ideális esetben nem keletkezik hulladék. Az EU a körforgásos gazdaságról szóló jogszabálycsomagjában az ún. kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerekre vonatkozó új előírások révén határozza meg, hogy a gyártóknak milyen módon kell felelősséget vállalniuk a termékeikből keletkező hulladékok kezeléséért.
- A műanyagok egyik fontos felhasználási területe a csomagolóipar. Milyen arányt képvisel ez az iparág az összes műanyag-felhasználáson belül?
Igen nagy arányban veszi ki a részét, az összes műanyag hulladék kibocsátás kb. 45%-át teszi ki a csomagolási műanyag.
- A Cseber Nonprofit Kft. a Csomagolóanyag Begyűjtési Rendszer alapfeladata a növényvédő szerrel szennyezett műanyag kannák és flakonok minél nagyobb arányú visszagyűjtésének és ártalmatlanításának megszervezése, közvetítése. Ezek a csomagolóanyagok veszélyes hulladéknak minősülnek?
Nem, Magyarországon és számos más EU-s tagországban, így pl. az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban, a Benelux államokban stb. sem minősül veszélyes hulladéknak.
- Hogyan történik a visszagyűjtés?
Országszerte 160 hulladékgyűjtő ponton adhatják le a felhasználók a kiürült és háromszor kiöblített növényvédő szeres kannákat és flakonokat.
- Mi történik ezt követően a műanyag hulladékokkal?
A begyűjtőpontokról kamionokkal szállítják el a professzionális hulladékgazdálkodási partnereink a kannákat a végpontokhoz, a hulladékkezelés helyszínére, ahol jellemzően előkezelést (darálás) követően termikus hasznosításra kerülnek. Többnyire cementgyárak energiaellátáshoz járulnak hozzá. A jövő mindenképpen az, hogy egy fokkal feljebb jussunk a hulladékpiramis lépcsőfokain, és az anyagában történő újrahasznosítás (recycle) irányába tegyünk lépéseket. Már bizonyos tesztfolyamatokon túlvagyunk, a tervek szerint például föld alatt futó kábelek szigetelésére lesz használható a feldolgozott hulladék.
- Milyen szabályokat kell betartani a gyűjtés során ahhoz, hogy a tervek megvalósulhassanak?
A legfontosabb, hogy szennyeződésektől mentesen kell leadni a műanyag hulladékot a gyűjtőpontokon.
- Ez azt jelenti, hogy külön kell választani minden más hulladékfajtától?
Ezt is jelenti, de arra is oda kell figyelni, hogy belülről is tiszta legyen a tartály. Legújabb, a Három a magyar igazság című kampányunkban erre szeretnénk felhívni a felhasználók figyelmét. Háromszori öblítés biztosítja ugyanis, hogy a kiürült műanyag flakonok és kannák alkalmasak legyenek a műanyagok anyagában történő újrahasznosítására. Fontos, hogy minden gazdálkodóhoz eljusson, hogy az öblítést közvetlenül a növényvédő szer kitöltése után el kell végezni, mielőtt beleszárad a vegyszer. A kicsöpögtetett kannát negyedéig fel kell tölteni vízzel, majd a kupak visszatekerését követően 30 másodpercig erőteljesen rázni kell azt. Az elhasznált tisztító vizet a permetező tartályába kell tölteni. E folyamatot háromszor szükséges megismételni. A megfelelő öblítési technika alkalmazása nemcsak a növényvédő szer teljes felhasználását teszi lehetővé, hanem védi a környezetet az esetleges szennyeződéstől, illetve elősegíti a göngyölegek lehető legjobb technika szerinti újrahasznosítását is.
- Tavaly, 2018-ban milyen mennyiségben sikerült visszagyűjteni a növényvédő szeres kannákat, és ez az összes felhasználásnak hány százalékát jelenti?
A tavalyi évben a Cseber Nonprofit Kft. által begyűjtött műanyag hulladék mennyisége 1159 tonna volt, ennek túlnyomó része műanyag kannákat jelent, de ide számít a begyűjtött csávázott vetőmagos big-bag zsákok mennyisége is. Elmondható, hogy több mint 1000 tonna műanyag flakont/kannát gyűjtöttünk 2018-ban.
A kérdés második felére elmondható, hogy a hozzánk csatlakozott gyártók által kibocsátott göngyölegek 69%-át gyűjtöttük vissza a 2018. évben. Ez az arány korábban volt már magasabb is, kollégáinkkal azon munkálkodunk, hogy az idei évben is minél magasabb arányú visszagyűjtési eredményt érjünk el. A különböző termésnövelő anyagok kannái – melyek sok esetben címke nélkül ugyanolyanok, mint a növényvédő szeresek – is bekerülnek a rendszerbe. Közösen dolgozunk a kollégákkal a helyzet maradéktalan rendezésén. Legfőbb célkitűzésünk, hogy a Cseber Nonprofit Kft. európai szintű ingyenesen elérhető szolgáltatásaival a lehető legnagyobb mértékben tudja segíteni a gazdálkodók munkáját.