KITE-fejlesztések a tápanyag-utánpótlásban

Agrofórum Online

„… sorról sorra, hektárról hektárra…”

Szakmai rendezvényre hívta a KITE zRt. és az AGRO.Bio Hungary Kft. az érdeklődő termesztőket, szakembereket a Somogy megyei Somodorra, hogy bemutassák nekik a technológiafejlesztés egyik új eredményét, az időjárás-független folyékony tápanyag-utánpótlási technológiát, az ezzel kapcsolatos elméleti és gyakorlati tudnivalókat.

Amint Sira Márk, a KITE mb. üzletág-igazgatójának, a rendezvény moderátorának bevezetőjéből megtudtuk, a témában a két rendező cég évek óta szakmai együttműködést folytat. Bár a tervezett szántóföldi bemutató a május végi többnapos esők miatt meghiúsult, így a nagyszámú résztvevő – a KITE gépész munkatársainak tolmácsolásában – ún. álló gépbemutatón ismerhette meg a technológiát megvalósító gépeket.

Pongrácz Istvánék öt évvel ezelőtt kezdték a precíziós gazdálkodást a KITE támogatásával

A bemutatónak és a tanácskozásnak helyet adó családi vállalkozás három cégből: Pongrácz István, illetve fia, Pongrácz Máté családi gazdaságaiból és a termények feldolgozását és forgalmazását végző Pamfarm Kft.-ből áll. Gazdálkodásuk öt éve közösen folyik, földjeik is egymás szomszédságában találhatók. A vállalkozásban 700 ha szántót, 56 ha rét-legelőt és 40 ha erdőt művelnek. Állattartással is foglalkoznak: 64 húsmarha és annak szaporulata, valamint egy kecske törzstenyészet is tartozik a gazdasághoz. Ötödik éve foglalkoznak a KITE szakmai támogatásával a precíziós termesztéssel, s ennek kapcsán került sor a jelenlegi technológiai bemutatóra is. Szilárd műtrágyát csak alaptrágyázásra adnak ki, starter- és fejtrágyázás céljából, ill. sorközműveléssel egy menetben folyékony műtrágyákat juttatnak ki. Startertrágyázással együtt használják a Bactofil termékeket is.

Fő kultúrák a kukorica, napraforgó, durum és a javító minőségű búzák, valamint őszi vetésű sörárpa. Mivel a közelmúltban jelentős öntözési beruházás készült el a gazdaságban, ismét felkerül a palettára a vetőmagtermesztés is.

Folyékony műtrágyák kijuttatására szolgáló KITE-Jet rendszer sorközművelő kultivátorral

Folyékony műtrágyák kijuttatása

Hódos Lajos üzemszervezési szaktanácsadó a folyékony műtrágyák kijuttatására szolgáló KITE-Jet rendszert ismertette. A folyékony műtrágya használatának egyik előnye a nagyobb mértékű hasznosulás a szilárd formákkal szemben. A folyékony műtrágyák kijuttatására a KITE többféle eljárást is kidolgozott, amelyek a vetéstől kezdve a későbbi időpontokban is alkalmazhatók. A KITE-Jet rendszer előnye, hogy alkalmazható a vetéssel egy menetben pl. starter kijuttatására, később fejtrágyázásra, majd fejlettebb növényállományban növényvédő kezelésre, továbbá sávpermetezésre, de megfelelő munkagépre felszerelve akár baktériumtrágya kijuttatására is. A tartályok elhelyezése történhet frontálisan, az erőgép elejére (a bemutatott gépen pl. egy 1200 literes tartállyal), váztartály esetén a traktor vázára, egy szélesebb gépkivitel esetén pedig a traktor két oldalára a gép tömegközéppontjára. A folyadékkijuttató rendszer kivitele attól függően változó, hogy milyen módon juttatjuk ki a műtrágyát: pl. kultivátorral vagy már a vetéssel egy menetben. Ismertette az egyes esetekben alkalmazott eltérő vezérlési rendszereket. Az adagolás minden esetben igen pontosan pozicionált, akár a magárokba, akár a fejlődő növény gyökérzónájába kerül a folyadék. Magas növényállományban a növények felett haladó szórókeretről belógató szettel a pl. a kukorica gyökeréhez adagolható a folyékony műtrágya.

A folyékony műtrágyák kijuttatására is alkalmas Orthman 8315 kultivátor

… művelő elemei

… kapatestjének szárnyai a vegyszert kijuttató saválló csövekkel

… mélységhatároló kerekek taréjai biztosítják az egyenes vonalú haladást és a szármaradványokat is elvágják

*

A sorközműveléssel együtt végzett folyékony műtrágya-kijuttatás eszköze a KITE gépkínálatából az amerikai gyártású Orthman 8315 jelű kultivátor, amit Szűcs Sándor marketing menedzser mutatott be. Az első látásra is szembetűnően robusztus felépítésű munkagép a legkülönbözőbb felhasználói igényeknek is megfelel. A kultivátor 4-24 soros változatokban, 75-76,2 cm vagy szélesebb sorközzel készülhet. A 7 x 7 inch átmérőjű négyszögletes gerendely alkalmas arra, hogy a szintén robusztus kivitelű művelőkocsikat biztonsággal elbírja. A művelési mélységet csavarorsókkal lehet állítani, és a művelő elemek elejére szerelt mélységhatároló kerekeken kialakított vágóél (taréj) biztosítja az egyenes vonalú haladást, a nyugodt járást, a viszonylag nagy sebesség ellenére is, egyben a szármaradványokat is elvágja.

A hagyományos európai kultivátoroktól eltérően itt merev kapaszárakat alkalmaznak, aminek előnye, hogy a kapák bármilyen talaj- és gyomviszonyok mellett biztonsággal képesek behatolni a talajba, nincs függőleges vagy oldalirányú kitérés, pontos a mélységtartás is, s a gép egyenletes felszínű, homogén művelési felületet hagy maga után. Művelő szerszámként kétféle típusú szárnyas kapák szolgálnak: egy keskenyebb szögállású, egy darabból álló lúdtalp kapa, ami kisebb növényállományban javasolt, és egy cserélhető kopó elemekből épített, összetett kapatest (ún. western sweep), amelyen a kapaszárnyak alatt helyezkednek el a vegyszert kijuttató saválló csövek. Ezeken keresztül jut a folyékony műtrágya a növény gyökérzónájába. A sorban lévő növények védelmét lemezek biztosítják.

A John Deere M740i jelű vontatott permetezőgép minden felhasználói igényt kielégít

Vontatott permetezőgép 

A John Deere M740i jelű vontatott permetezőgépét Kolozsvári István marketing menedzser ismertette. A 700-as sorozatban az i jelzés arra utal, hogy ezek a permetezőgépek rendelkeznek olyan intelligens technológiai megoldásokkal, amelyek révén javul a termelékenység és a növényvédelmi munkák pontossága, valamint a precíziós termesztés követelményei is teljesülnek (pl. változtatható mennyiségű kijuttatás). A korszerű M700-as permetezőgép sorozat tagjainak részegységei erős alvázra épülnek, ami szilárd támasztékot ad a különböző térfogatú tartályoknak. A kompakt felépítésű gép súlypontja alacsonyabban van, ami jobb stabilitást biztosít a szántóföldön és a közúti forgalomban egyaránt. A szórókeret emelése egy új rendszerű, Z-karos paralelogrammaszerkezeten keresztül történik kombinálva az inga rendszerű felfüggesztéssel. Ezáltal kiküszöböli a szórókeret egyenetlen talajviszonyok miatt előálló vízszintes és függőleges lengéseit, és egyenletes permetlé-kijuttatást eredményez. A tartályok mérete 2400-4000 liter között, a szórókeret pedig 18 m-től 30 m-ig változhat.

Az alváz bölcső kialakítású, körülöleli a tartályt. A vonórúd alsó és felső bekötésű lehet, és aktívan vezérelt. Két munkahenger gondoskodik arról, hogy a permetezőgép a táblák forgóin vagy görbe nyomvonalon haladva is a traktor nyomában járjon, így kisebb taposási kár keletkezik. A gép kerekei alapkivitelben 30 cm szélesek, de ennél nagyobb méretben is készülhetnek.

A permetezőgép egy 280 l/perc névleges teljesítményű membrándugattyús szivattyúval van szerelve, amely növényvédő szerek és folyékony műtrágyák továbbítására egyaránt alkalmas. Meghajtását kardántengelyről kapja, de hidraulikus meghajtással is rendelhető. A gép jobb oldalán található kezelőállás célszerűen kialakított, felhasználóbarát, mert minden tervezett műveletet azonos helyről lehet intézni vagy indítani. Az 55 literes vegyszerbekeverő tartály kannamosó fejjel is ellátott, a kiürült göngyölegek azonnal kimoshatók.

A polietilénből készült permetlétartály 10-12 mm falvastagságú, s felépítését, vonalvezetését nem éles, merőleges, hanem legömbölyített sarkok jellemzik, hogy minél kisebb lehetőség adódjon a tartály belső felületén a növényvédő szerek kiülepedésére, ill. így a permetlé maradványok is könnyebben kimoshatók. Maga a tartály nem ragasztott, hanem egy elemként öntött, s nem csavarkötéssel rögzített a bölcső kialakítású alvázhoz, ezért a repedés veszélye sem áll fenn.

A szórókeret ingás felfüggesztésű, de spirálrugók és lengéscsillapítók is felelnek azért, hogy a keret mindig stabilan álljon (50-200 cm magasságig), ill. munka közben ne tegyen kárt a növényállományban. A permetezőgépet a John Deere saját fejlesztésű légbeszívásos fúvókáival szerelték, amelyekkel kisebb szélben is lehet permetezni, mivel nagyobb cseppeket, buborékokat képez. Ezek a növény felületére érve szétpukkannak, ezzel tökéletes permetléfedettséget adnak. A fúvókák a kereten 50 cm-es osztásban, öt fúvóka befogadására alkalmas revolver foglalatban helyezkednek el. Elektromos szakaszoló szelepek biztosítják a permetezési átfedések, ill. kihagyott sávok elkerülését, valamint a fordulók után az azonnali teljes nyomást. A masszív acél szórókeret utolsó részegységei az esetleges akadályok és ebből eredő törés ellen előre és hátra irányba 80°-os szögben ki tudnak térni.

A baktériumtrágyákról

Kabai Gábor a baktériumtrágya termékek hatásának mikrobiológiai hátterébe engedett bepillantást

Kabai Gábor (az Agrobio Hungary Kft. nyugat-magyarországi régióvezetője) a baktériumtrágya termékek hatásának mikrobiológiai hátteréről szólt. Elöljáróban felsorolta és részletesebben is tárgyalta az aktív talajélet feltételeit. Ezek: a levegő (oxigén), a nedvesség, a táplálék, a hőmérséklet, a kémhatás, a sótartalom és a konkurens szervezetek. Ez utóbbiak akkor lehetnek jelen nagyobb mennyiségben, ha az említett tényezők bármelyikének kedvező aránya megváltozik, romlik. A talaj levegőtartalma összefügg a talaj szerkezetével, kedvező esetben 30:70% a levegő és víz aránya, de ez a talajtípustól és a művelési hibáktól függően rossz irányba is változhat. A talaj nedvességtartalmának szélső állapotai a vízzel telített, nedves talaj- és holtvíz tartalomig kiszáradt száraz talaj, de még ez utóbbi is tartalmaz a szemcsék által adszorbeált vizet. A talajbaktériumok táplálásáról szólva elhangzott, hogy legfontosabb szénforrásuk a holt szerves anyagok, a növényi maradványok.

A talajszerkezet megőrzésében és építésében fontos szerep jut a mikroszervezeteknek, mert ők adják azokat a „ragasztó anyagokat”, amelyek a talajszemcsékből a termesztés számára kedvező aggregátumok képződését segítik elő. Ezek az aggregátumok lehetnek állandóak, ha kémiai kötések révén jönnek létre, továbbá ideiglenesek és átmenetiek, amiben a gombák és baktériumok működnek közre. A mikroszervezetek ugyanis a saját életterük kialakítása érdekében termelik azokat az anyagokat (extracelluláris poliszacharidokat, EPS), amelyek révén a termesztés számára kedvező talajszerkezet jön létre. Egyes baktériumtörzsek, pl. a Micrococcus roseus jelentős mennyiségű EPS termelésére képesek, s ezeket használják a Bactofil készítmények előállítása során is.

A növényi maradványok irányított bontásával a talajok szervesanyag-tartalmát növeljük, ami a baktériumok zavartalan működéséhez szükséges. A szerves anyagok visszajuttatásával nem a humusztartalmat növeljük, mert a humusz évezredek alatt alakul ki, de humuszmegőrző művelést folytatunk, és a kedvező talajszerkezet fenntartását segítjük elő. A szerves anyag megőrzése, talajba való visszajuttatása azért is fontos, mert különféle szántóföldi növények szármaradványai jelentős mennyiségű tápanyagot (N, P, K) tartalmaznak, amit mikrobiális lebontás és feltárás után a következő kultúrák hasznosíthatnak.

Az előadó szólt a mikroszervezetek növényvédelmet támogató ún. biokontroll hatásról is, amelynek során a talajból támadó egyes kórokozó gombák ellen konkurens mikroorganizmusokkal, baktériumokkal védekezünk. Ennek több megnyilvánulási formája ismeretes, közülük egyik az ún. sziderofor hatás vagy sziderofor termelés. A szideroforok mikrobák által termelt kis molekulájú szerves vegyületek, amelyek vasat kötnek meg úgy, hogy más szervezetek nem képesek hozzájutni. A vas fontos szerepet játszik a mikroorganizmusok anyagcseréjében, de nagyon kis mennyiségben fordul elő a környezetben. Így az ilyen közegben azok a fajok képesek fennmaradni, amelyek a legjobban tudták kifejleszteni vasszerzési mechanizmusukat. A talajban élő mikroorganizmusok (baktériumok, gombák) állandó versenyben vannak a vasionokért, melyek kulcsszerepet töltenek be szaporodásukban. A BactoFil® termékekben lévő Pseudomonas fluorescens baktérium ma az egyik legelismertebb sziderofor (kis molekulájú szerves vegyületek) termelő, így intenzíven vonja el a vasat más mikroorganizmusok pl. a Fusarium vagy Sclerotinia gomba elől. E gombák szaporodásának gátlásával egyfajta „talajfertőtlenítő” hatást fejtenek ki.

A növényvédelmet segítő biokontroll hatás másik példáját a Trichoderma gomba szolgáltatja, a belőle készült preparátum a talajban élő kórokozók ellen használható.

Biostimulátorok

A KITE fejlesztési eredményeiről és terveiről Sira Márk számolt be

Innováció a mezőgazdaságban címmel Sira Márk, a KITE mb. üzletág-igazgatója olyan termékekről, termékkapcsolatokról szólt, amelyeket valamilyen gyakorlati igény, probléma hívott életre. Ilyen pl. a foszfor felvehetősége a talajból. Ábrán szemléltette, hogy ha van is elegendő foszfor a talajban, annak csak kis részét tudja felvenni a növény, nagyobb része nem vagy alig hozzáférhető a számára. A KITE-ben kidolgozott időjárás-független startertrágyázási technológiával – lehetőleg a 6 leveles állapot eléréséig – közvetlenül a növény gyökérzónájába juttatják a tápanyagot. Időjárás-független, mert KITEstart liquid NP folyékony műtrágyát juttatnak ki, a KITE-Jet rendszer segítségével, tehát nincs szükség csapadékra, hogy a foszfor felvehető legyen. Maga a termék üledéktől mentes víztiszta oldat, 138 g/l N és 469 g/l P-tartalommal. A kijuttatás során 20 liter KITEstart Liquid NP + 1 liter Bactofil Kukorica/Napraforgó + 29 liter víz adja azt a hektáronkénti 50 liter oldatot, amit a vetéssel egy menetben adnak ki. A fejlesztési tervekről szólva elmondta, hogy szeretnék ezt a technológiát a sűrű soros kultúrák vetőgépeire is adaptálni, ill. fajspecifikus termékeket előállítani az adott növény speciális igényeit tartalmazó tápelemekkel, valamint fajspecifikus baktériumtrágyákkal.

A továbbiakban az biostimulátorokkal kapcsolatos terveikről szólt. Az új generációs biostimulátorok közül azokat részesítik előnyben, amelyeknél az aminosav-előállítás korszerű módon, bakteriális fermentációval történik. Ezekben magas a szabad aminosavak aránya, biológiailag értékes aminosavak, továbbá másodlagos metabolitok is képződnek, s a termék biológiai aktivitása is nagyobb. A KITE külföldi gyártású biostimulátorokat forgalmaz. Közülük stresszkezelő biostimulátor a 2-4 liter/ha adagban felhasználható Dell Agro Plus (21% aminosav + 23% fulvosav + 6% poliszacharid), amely kifejezetten a vegetatív fejlődés stimulálására szolgál. Kizárólag növényi eredetű hatóanyagokat tartalmaz, és talajon és levélen keresztüli hatással is rendelkezik. A minőségjavítás biostimulátora a 3-5 liter/ha adagban használható Naturale Force, 47% növényi eredetű aminosav-tartalommal.

Az előadó hangsúlyozta, hogy biostimulátor termékeiket több helyen, több évben végzett kísérletek eredményeinek körültekintő elemzése és értékelése után engedélyeztetik és forgalmazzák.

ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen