Nem lehet homokra építeni… – Beszámoló a VSZT küldöttközgyűléséről

Agrofórum Online

Ezzel a bibliai idézettel kezdte Dr. Nagy István agrárminiszter előadását a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács április 23-án tartott küldöttgyűlésén, Budaörsön.

A vetőmag ágazatot kősziklára kell építeni – mondta a miniszter. Ez mezőgazdaságunk egyik növekedési tartaléka, stratégiai ágazat. Kősziklára, vagyis azokra az elkötelezett, szakmailag magas színvonalat képviselő termelőkre kell építeni, akik évtizedek alatt bebizonyították, hogy a magyar vetőmag kiváló minőségű, amit nemzetközileg is elismernek. Nem véletlen az előkelő helyezésünk az exportpiacokon. A mintegy 100 ezer ha-on előállított vetőmag értéke 180-190 Mrd Ft, amelynek 50%-a exportra kerül.

Kifejtette, hogy a GMO-mentes termékeknek növekvő piaca van, így az ilyen vetőmagnak is. A vetőmag minősége – és ez növeli a vetőmag értékét – döntő hatással van a végtermék, vagyis az áruminőségére.

Növelni kell a mezőgazdaságban is a hatékonyságot, ehhez pedig új technológiák szükségesek. Idetartozik a precíziós gazdálkodás, az integrált növényvédelem és az előrejelzés is. A klímaváltozás következtében az agrárium egyre hátrányosabb helyzetbe kerül. Sajnálatos, de erre a vízhiányos állapotra kell berendezkednünk, ezért a növénynemesítésnek a szárazságtűrő fajták nemesítését előtérbe kell helyezni, de ezzel együtt sótűrő és a tápanyagokat jobban hasznosító fajtákra van szükség. Fontos feladat és környezetvédelmi érdek is a rezisztens fajták nemesítése, a növényvédőszer-felhasználás csökkentésére. Víztakarékos talajművelést kell folytatni és növelni az öntözött területek nagyságát, amely a kertészeti ágazatokban és a vetőmagtermesztésben elemi szükséglet. Ennek tudatában döntött a kormány a vízszolgáltató állami főművek rekonstrukciójáról, fejlesztéséről, amelyekre tíz éven át évi 17 Mrd forintot biztosít. Az öntözési időszak is meghosszabodott március 1-től október 31-ig.

Cél a jelenlegi 80 ezer ha-ról 200 ezer ha-ra növelni az öntözhető területek nagyságát. Mindezekhez pedig képzett munkaerő kell. Kérdés, hogy tudunk-e életpálya modellt kínálni a fiataloknak. Ez óriási kihívás – mondta a miniszter.

Beszédét azzal zárta, hogy a vetőmag-előállítások ellenőrzésére a szakemberhiány miatt, rendeletmódosítással ismét bevezetésre kerül az átruházott jogkörben végezhető minősítés. A rendelet előreláthatóan május közepén jelenik meg.

*

Dr. Nagy István agrárminiszter

Ünnepi színfoltja volt a rendezvénynek a szakmai munkát elismerő díj átadása, amelyet több évtizedes munkásságával Ritter József érdemelt ki. A díjat Dr. Nagy István agrárminiszter és Takács Géza elnök adták át.

Takács Géza, a VSZT elnöke

*

A program a Szövetség küldöttgyűlésével folytatódott, amelyen Takács Géza a szervezet elnöke részletes beszámolót tartott az elmúlt évi tevékenységről, a rendezvényekről, az ágazatot érintő intézményrendszerrel kapcsolatos anomáliákról és ezzel kapcsolatban az Agrárminisztériummal folyó tárgyalásokról és a kedvezően alakult pénzügyi helyzetről.

Részletek a beszámolóból: Elsőként az elmúlt évi rendezvényeket ismertette a VSZT elnöke.

Az ISF 69. Vetőmag Világkongresszusát 2018. június 3-5. között tartották Ausztráliában, Queensland állam fővárosában Brisbane-ben.

69 országból, több, mint 1200 delegált vett részt az eseményen. Magyarországot Pavelka Árpád és Polgár Gábor képviselte a kongresszuson. A hazai résztvevők aránya meglepően magas volt, a teljes létszám mintegy 10%-át jelentették.

2018. október 2. 140 éves a vetőmag minősítés Magyarországon – NÉBIH konferencia előadóként részt vett Takács Géza elnök és Polgár Gábor igazgató.

  1. november 28. PORTFOLIO agrárkonferencia szekció moderátorként részt vett Polgár Gábor.

A VSZT megalakulásának 25 éves jubileumi ünnepsége 2018. november 06. Herceghalom Hotel ABACUS-ban.

A 25 éves Jubileumi ünnepségről rengeteg pozitív visszajelzést kaptunk, amely szerint az ünnepség méltó volt a szövetséghez és az évfordulóhoz.

Ezen esemény keretében került első alkalommal átadásra a Szövetségünk által alapított Vetőmag Díj. A díj Varga Dóra üvegművész alkotása, amelyet Dr. Balikó Sándornak adtak át.

A Vetőmag Szövetség-díj átadás

*

Ezt követően beszámolt a szakigazgatással és a szakmai szervezetekkel való együttműködésről.

Az Agrárminisztérium rendszeresen ellenőrzi a szakmaközi szervezetek szabályszerű működését.

Az ellenőrzések során megállapítást nyert, hogy a VSZT maradéktalanul eleget tett és tesz az elismeréssel járó dokumentációs kötelezettségeinek, így a Szövetség továbbra is Szakmaközi Szervezetként folytathatja tevékenységét.

*

Az Európai Vetőmag Szövetség (ESA) Elnökségében a Vetőmag Szövetség által delegálva Magyarországot Dr. Láng László (MTA ATK Mezőgazdasági Intézet) képviselte. Dr. Láng László nyugdíjba vonulása miatt már sem a Vetőmag Szövetség, sem az Európai Vetőmag Szövetség Elnökségében nem tölti be a korábbi pozícióit. Az Elnökség 2018/03/28/VI. számú határozatával egyhangúlag Dr. Vida Gyulát (MTA ATK Martonvásár) javasolta Magyarország képviseletére az Európai Vetőmag Szövetség Elnökségében.

Az Elnökség 2018. március 28-i ülésén egyhangúlag úgy döntött, hogy a VSZT részt vesz az ESA „Embracing the power of nature” programjában.

Az Elnökség 2018/03/28/V. számú határozatával a NAK Növénytermesztési Osztály Beszállítói Alosztály elnökének Feczák Gábort javasolta, tagjainak pedig Cs. Nagy Istvánt, Juhász Zoltánt, Patakfalvi Pétert, Pavelka Árpádot, Seiwerth Annát és Perczel Pétert.

A VSZT elnöksége

A VSZT Elnöksége a 2018/10/04/VI. számú határozatával egyhangúlag úgy dönt, hogy a precíziós nemesítési technikák témakörében egyetért az ESA állásponttal és ennek kommunikációját támogatja.

*

Takács úr kitért a vetőmagfelügyeleti rendszer anomáliára is, amelyet több alkalommal is jeleztek a minisztérium felé.

A vetőmag felügyeleti rendszer legnagyobb problémáját meglátásunk szerint az okozza, hogy a felügyeleti munka két minisztériumhoz tartozik.

A NÉBIH-hel kapcsolatban legnagyobb probléma a szinte permanensnek minősíthető átszervezés, a létszámleépítés és az ehhez kapcsolódó költségmegvonások.

A fajtakísérletek területén a debreceni állomás megszűnik, pedig ebben a régióban elengedhetetlen lenne egy állomás fenntartása. (Ezzel a témával az MNE Közgyűléséről készült beszámolóban magunk is foglalkoztunk.)

  1. február 18-án Dr. Nagy István, Győrffy Balázs, Dr. Bognár Lajos és Takács Géza megbeszélése a minisztériumban.
  • A magyar fajta- és vetőmag-minősítés helyzete, problémái.
  • Az Agrárkamara csatlakozik az előterjesztéshez, egyetértve azzal, hogy a fajta- és vetőmag-minősítés megfelelő módon működjön. A NAK ebben nem kíván résztvenni, amennyiben az Agrárminisztérium keretében ez megnyugtatóan megoldódik.
  • Bognár Lajos elismeri, hogy minden átszervezés után rosszabb lett a helyzet.
  • Nagy István a probléma megoldására törekszik, megvizsgálva a lehetséges megoldásokat, az átruházott jogkörű minősítésre most készül rendelet. A miniszter úr átmeneti időre tartja megoldásnak az átruházott jogkörben történő minősítést, mindaddig, ameddig nincs rá rendes, rendszerszintű megoldás.
  • Fajtahasználati díj (Fajtaoltalmi Nonprofit Kft.).
  • Nagy István egyetért az előterjesztéssel, a hazai intézetek számára megfelelő forrást kell biztosítani a nemesítési munka folytatására.

Résztvevők a küldöttközgyűlésen

*

A NAK segítségével sikerült megakadályozni, hogy a genetikai erőforrás címszó alatt megszüntessék a Vetőmag Törvényt és összevonják az állattenyésztési szabályozással. A jövőben a Vetőmag Törvény módosítása várható a zárt körzetekkel kapcsolatban, utána pedig módosulni fognak a végrehajtási rendeletek is.

*

Az Európai Unió 2018. április 27-i döntésével a zártrendszerű termesztés kivételével betiltotta a neonikotinoidok felhasználását. A korábban már érvényben levő elsődlegesen csávázószereket érintő tiltás további növényfajokkal és az állománykezeléssel bővült. Jelenleg még nem tisztázott, hogy az EU jogszabály miként fog rendelkezni az export célra történő csávázásról, de a hazai gyakorlatban várhatóan ez a szükséghelyzeti engedélyezés keretén belül fog bonyolódni.

Az őszi káposztarepce esetén az EU-ban kizárólag Lengyelországban és Magyarországon lehetett az újonnan engedélyezett hatóanyagú rovarölő szeres csávázószerrel őszi káposztarepce vetőmagot kezelni, így a rendelkezésre álló csávázószer mennyiségek miatt aggodalmak keletkeztek a hazai és EU piacon egyaránt.

A VSZT által kérelmezett vetőmagszaporításokhoz kapcsolódó szükséghelyzeti engedélyek felhasználásáról az összefoglaló jelentéseket határidőre megküldtük a NÉBIH-nek és az érintett járási hivataloknak.

A tirám (TMTD) EU-s engedély hosszabbításának tárgykörében az ESA által koordinált szakmai célok érdekében levélben fordultunk a NÉBIH felé, kérve a hatóanyag export célú felhasználási lehetőségének fenntartását, illetve a piacról történő kivonás átmeneti időszakának legalább két évben történő meghatározását.

A tagság körében az ESA kezdeményezéséhez kapcsolódva felmérést végeztünk a tirám hatóanyaggal csávázott vetőmagok átmenő készleteiről és a csávázott vetőmag mennyiségek értékéről.

Az összesített adatokat továbbítottuk az ESA részére az európai tirám csávázási helyzetkép kialakításához.

Végül a szervezet kommunikációs tevékenységéről számolt be.

*

A szervezet működésének pénzügyi helyzetét bemutató információkat – illetékeség hiányában nem közöljük. A lényeg, hogy a VSZ gazdálkodása a 2018-as évben eredménye volt. A beszámolót a küldöttek egyhangú szavazással elfogadták.

*

A Felügyelő Bizottság több szempontból is megvizsgálta a Szövetség működését és mindent jogszerűnek és rendben talált.

*

Zárszó: teendők a következő időszakban

  1. Továbbra is markánsan képviselni a kialakított vetőmag szövetségi stratégia céljait és az ágazat elismertségének fokozása.
  2. A már megkezdett programok hatékony folytatása (ESTA projekt, fémzárolt vetőmag használatának népszerűsítése, posztregisztrációs kísérletek, hamis vetőmag elleni kampány, deflektor program stb.).
  3. A keleti kapcsolatok további erősítése (Biskeki Egyezmény).
  4. A bevált kommunikációs stratégia markáns folytatása.
  5. A tagság kiemeltebb aktivizálása, mozgósítása, bevonása a munkákba.
  6. Együttműködés minden olyan szervezettel, amelyek a vetőmag ágazat munkájában kiemelt szerepet játszanak (NAK, GOSZ, NSZ, Fajtaoltalmi Nonprofit Kft.).

*

Több határozat és érdemi hozzászólások után az elnök a küldöttgyűlést berekesztette.

ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen