Az országban termesztett legfontosabb olajnövényeink közül kiemelkedik a napraforgó és a repce, amely növényeket évenként már 800 ezer hektár feletti területen termelik. Ide sorolható még, az évente 55-60 ezer hektáron termelt szójabab is, amely a hazai szemes fehérjetakarmány-termelés legfontosabb alapanyaga. Ezen olajnövények magvainak vetésére (kisebb részegységek cseréjével) elsősorban a kukorica szemenként vetőgépek alkalmazhatók, de a repce vetőmagvak gabona vetőgépekkel, illetve gépkombinációkkal is kedvező minőséggel kivethetők.
A következőkben – alfabetikus sorrendben – a közelmúltban megrendezett AGRITECHNICA (Hannover, 2017 november) nemzetközi gépkiállításon bemutatott újabb vetőgépekről/gépkombinációkról olvashatnak ismertetéseket.
Amazone ED szemenként vetőgép választék
A német Amazone szemenként vetőgépei közül a pneumatikus rendszerű, ED sorozat került továbbfejlesztésre, és a termékválaszték egy új, 8/12-soros, műtrágya- és mikrogranulátum kijuttatóval is ellátott ED-6000 Special típussal bővült (1. kép).
Az új szemenként vetőgép merevvázú gerendellyel rendelkezik, és szállításkor a gerendelye hosszirányában vontatható. A 8-soros, 75 cm sortávolságú változatokkal a kukorica és napraforgó, a 12-soros, 45 cm sortávolságú kivitelekkel cukorrépa, repce, szója, cirok, borsó, lóbab magvainak vetésére is használható. A vetőgép Contour vetőelemei csúszó-/egytárcsás vetőcsoroszlyákkal is felszerelhetők. A 8-soros gépváltozatra 1100 literes tartállyal rendelkező műtrágya-kijuttató szerkezet, illetve két (110 literes) Micro plus mikrogranulátum-kiadagoló berendezés is ráépíthető. Ezt a gépet kifejezetten az egyszerűbb és a régebbi traktorokhoz tervezték, így az erőgép hidraulikájára és az elektromos berendezéseire vonatkozó követelmények nagyon alacsonyak. A magadagoló szerkezetek meghajtását és a műtrágya-kiadagolást mechanikusan, járókerékről végzik, amely a Basic-elektronika által, az AMASCAN+ terminálról felügyelhető. A 8-10 km/h vetési sebességig kedvező munkaminőségi paraméterekkel rendelkező ED-6000 Special szemenként vetőgép a kisebb és közepes gazdaságokban különösen előnyösen és gazdaságosan, nagy hatékonysággal használható.
A repce vetésére is alkalmas gabona vetőgépek szegmensében az Amazone – a kisebb vetésterületű gazdaságok igényeihez igazodva – elkészítette a mechanikus vetőszerkezetű, gravitációs magtovábbítású Cataya 3000 Special forgóboronás gabonavető gépkombinációt, amely számos új innovációt tartalmaz (2. kép).
Ezek közé tartozik a Precis mérőrendszer, a könnyű és kényelmes központosított beállítás a SmartCenteren, az elektromos mérőműszeren vagy az ISOBUS vezérlésen keresztül, egyébként a gépkombinációhoz már a TwinTerminal is elérhető. A vetőgép magágykészítő egysége a szintén új KE 01 forgóborona vagy a rotációs KX és KG 01 lazítóborona is lehet. Az új felkapcsolási rendszernek köszönhetően a talajművelő gép a vetőgépről gyorsan és könnyen leválasztható.
Bednar Omega OO 8000 L nagy munkaszélességű gabonavető gépkombináció
A cseh mezőgépgyártó Bednar FMT az új, 8 méter munkaszélességű Omega OO 8000 L típusú gabonavető gépkombinációjával termékcsaládját már négytagúra bővítette (3. kép).
A típusjel megnevezésében az „L“ (Light) könnyített kivitelt jelent, amelynek 4000 literes magtartálya már polietilénből készül. A munkaszélesség bővülésének köszönhetően, a kétsoros kompakt tárcsás talajművelő egységgel ellátott gépkombináció műszakonként igen nagy területteljesítményre képes. Az Omega OO L gépkombinációk a hagyományos és a csökkentett menetszámú művelési rendszerekben is alkalmazhatók. A magadagoló hengerek széles választéka sokféle kultúrnövény – közöttük a repce – magvainak vetését teszi lehetővé, a vetési norma könnyű beállításával. A vetési sorok sortávolság 12,5 vagy 16,5 cm is lehet. A gépkombináció műszaki tartalmából kiemelendő az egyedi PSP (Precise Seed Placement) vetőcsoroszlya-rendszer, amely garantálja az egyenletes vetési mélységet, és a talaj egyenetlenségeinek pontos követését a teljes munkaszélességben. A hátsó, eltolt („Offset”) kerékelrendezés a stabil munkavégzésen és szállításon kívül a talaj egyenletes visszatömörítését is szolgálja. A vetőgép beállításait egy ISOBUS terminálon végezheti el a gépkezelő. Az alapfelszereltség olyan további extrákkal bővíthető, mint a mellső Crushbar simítólap és a Frontpack gumiabroncsos keréksor, a magáramlás vezérlő szenzor, a közbenső hullámos tárcsasor vagy a félgép-lezárás stb.
HORSCH Serto SC és Avatar gabonavető gépújdonságok
A HORSCH gabona vetéstechnikákban a legnagyobb újdonságok a hagyományos építésű Serto SC gabona vetőgépek 10 és 12 m munkaszélességű, nagyteljesítményű változatai, amelyeket a nagyobb területeken gabona-/repcevetést végző gazdaságok, a forgatásos talajművelések után előkészített talajokon tudnak hatékonyan kihasználni (4. kép).
A félig függesztett Serto SC vetőgépek a vetőmag és/vagy műtrágyaszállító vetőkocsiból, az előtömörítő gumiabroncsos hengersorból, 60/72 db PowerDisc ikertárcsás vetőcsoroszlyákat hordozó (szállításkor) összecsukható gerendelyből, a magadagoló rendszerből, valamint a pneumatikus magszállító és magelosztó rendszerekből épülnek fel. A vetőkocsi magtartályának térfogata 6000 liter, amely 50/50%-ban osztható, amennyiben a vetés során starterműtrágyát is kijuttatnak a vetőgéppel. A vetőcsoroszlyák a Pronto vetőgépeknél már jól bevált konstrukciók, sortávolságuk 16,6 cm. A vetőcsoroszlyák mögött gumipalástú magtakaró–visszatömörítő kerekek kaptak helyet. A vetőegységek paralelogramma felfüggesztéssel kapcsolódnak a gerendelyhez. Ezen kívül a Serto SC gépkombinációkhoz egy 300 literes mikrogranulátum-szóró is felszerelhető. A vetőmag és a műtrágya, az elektromos motoros meghajtású, szabályozható adagolású cellás kerék, és ventilátor által termelt levegő segítségével (pneumatikusan) jut el a vetősínre telepített elosztókúpokon keresztül a vetőcsoroszlyákhoz.
Szintén újdonságot jelentenek a HORSCH új, Avatar SD direktvető gépei, amelyek most már a kisebb, 3,0 vagy 4,0 méteres munkaszélességekben is elérhetők, és a kisebb gazdaságokban ideálisan alkalmazhatók a kalászosok, köztesnövények vagy a repce direktvetéshez (5. kép).
Továbbfejlesztett Becker Aeromat Advance 8 vetőgép (Kongskilde)
A Kongskilde cég továbbfejlesztett (Becker) Aeromat Advance 8 szemenként vetőgépe egy kombinált, pneu-mechanikus vetőszerkezeti rendszerrel rendelkezik, amelynél a kúpos furatú, palástcellás vetőtárcsás gravitációs magfelvevő megoldást, a nyomólevegős (80 bar túlnyomású) magleválasztó és mechanikai magkilökő részegységekkel kombinálják (6. kép).
Ennek a kombinált vetőszerkezeti rendszernek nagy előnye, hogy szorosan egymáson forgó felületek nincsenek, ezért nincs a rendszerben kopás. A vetőház élettartama hosszú; nem kell maglesodrókat állítani és az egyes növények magvaihoz különböző kialakítású (pl. babfélék; cukorrépa; kukorica; napraforgó stb. magvak vetésére alkalmas) kúpos furatú palástcellás kerekek állnak rendelkezésre. A 8-soros, 75 cm sortávú, szállításkor hidraulikusan felcsukható (HKP) vázkeretű, mulcsba is vető DTE elemekkel rendelkező gép műszaki tartalmát az elektromos motoros vetőszerkezeti és műtrágya-kiadagolási meghajtások, valamint a Field Operator 300 szemenkénti vetés vezérlés–ellenőrzés is növeli.
Kuhn, új gabonavető gépkombinációk és szemenként vető gépújdonságok
A kisebb gazdaságok részére – a repce vetéséhez – több alternatívát/választási lehetőségeket is kínálnak a különböző, 3,0-3,5-4,0 m munkaszélességű, forgóboronás vagy kompakt tárcsás gabonavető gépkombinációk, amelyekben a mechanikus (Sitera + HR), illetve a pneumatikus vetési rendszerű (Venta + HR/CD) gabona vetőgépek egyaránt alkalmazhatók. A Kuhn gyártmánypalettán új gépkombináció, a pneumatikus rendszerű, műtrágyát is kijuttató Espro 4000 RC kompakt tárcsás talajművelő és gabona vetőgép, amellyel az Espro sorozata már 3-8 méter közötti munkaszélességben is kínál választási lehetőséget (7. kép).
Az új fejlesztésű – harmadik generációs – Kuhn Maxima 3 pneumatikus (szívólégáramú) vetőszerkezetű gépcsalád 7 teljesen új típusú precíziós szemenként vetőgépet foglal magában (8. kép).
Közülük is kiemelendők a korszerű, elektromotoros vetőszerkezeti hajtású, 8-soros Maxima 3 TI E és a 8/9-soros Maxima 3 TIM E kukoricavető gépek, amelyek lehetővé teszik a vetés valamennyi megkívánt paraméterének a traktor vezetőfülkéjéből történő beállítását. A Varimax® teleszkópos vázszerkezettel rendelkező, hidraulikusan átállítható sortávolságú gépek a legfontosabb szántóföldi növények (kukorica; napraforgó; borsó; repce; szója stb.) magvainak vetésére is használhatók. A ~10 km/h vetési sebességig nagy pontosságú vetőgépek 37,5-80 cm közötti sortávolságokban teszik lehetővé a különböző növények magvainak kivetését. A könnyű alkalmazás és használat mellett, az adagoló szerkezetenkénti elektromos motoros meghajtás növeli a vetés pontosságát. A traktor GPS-ével való munkavégzés is egyszerűbbé válik, a hajtómotorok soronként történő kikapcsolásával, rendkívül reaktív módon, magvesztés (felülvetés) nélküli működés biztosítható. Csökken a vetőgép karbantartási ideje, a vetési idény alatt kevesebb a kenési igény, illetve a kopó alkatrészek száma. A felhasználó számára ez jelentős megtakarításokat jelent a vetés költségeiben. Az új – ISOBUS kompatibilis – Kuhn TF 1512 típusú, 1500/2000 literes fronttartály, a Maxima 3/Planter 3 szemenként vetőgépekkel kapcsoltan (1-430 kg/ha adagmennyiségű) a sávos starterműtrágyázást is lehetővé teszi.
Nagy sebességű és pontosságú Kverneland Optima SX szemenként vetőgép
Az új fejlesztésű Kverneland Optima SX „High Speed” nagy sebességű vetésre alkalmas vetőrendszerével megvalósítható a magas színvonalú szemenkénti vetés, és a hatékonyság akár 50%-kal is növelhető (9. kép).
A Kverneland cég eddigi, pneumatikus, szívólégáramú (vákuumos) vetőrendszere helyett nyomólégáramú (túlnyomásos) vetőszerkezeti koncepciót fejlesztett ki. Az új rendszerrel a már jól ismert 8-soros Optima TF profi, és a 6-7 vagy 8-soros Optima V szemenként vető gépcsaládok, akár 18 km/h (!) sebesség mellett is képesek a nagypontosságú, egyszemes vetés megvalósítására. A nyomólégáramú vetési rendszer alkalmazásával, a Kverneland egy teljesen új technikát vezet be a mulcsba vetésre is alkalmas Optima SX vetőelemeknél. A vetőmagvak, a nyomólégáram által ~70 km/h-s sebességgel kerülnek a vetőbarázdákba, ahol a magérkezés kíméletességéről speciális magrögzítő kerék gondoskodik. A gépfejlesztői kihívást – a vetési sebesség, közel megduplázása mellett – a nagy adagolási pontosság biztosítása jelentette, attól függetlenül, hogy éppen kukorica-, napraforgó-, szójabab-, cukorrépa- vagy repcemagot vetnek felhasználói. Az Optima SX vetőelemek ISOBUS kompatibilisek, és a nagyobb munkasebességek mellett is alkalmasak a már jól ismert GEOcontrol/GEOseed funkciók teljes körű alkalmazására.
Maschio Gaspardo gabona és szemenként vető gépújdonságok
Az olasz Maschio Gaspardo cégcsoport új, 6 m munkaszélességű Corona X-Force SC 600 gabonavető gépkombinációja egy sokoldalú, a kalászos gabonák és a repce vetését is elvégző nagyteljesítményű munkagép, amely a talajművelő és gabonavető műveletek célirányos összevonásával kedvező lehetőséget biztosít az üzemeltetési költségek csökkentésére (10. kép).
A mellső kompakt tárcsasorok és a talajlezáró–visszatömörítő gumiabroncsos keréksor a különböző technológiai körülményekhez való alkalmazkodást segíti elő. A 6 m munkaszélességű gépkombináció, a 4.100 literes (2/3:1/3 arányban) megosztható vetőmag- és/vagy műtrágyatartályával, egy jó kompromisszum a kisebb és közepes méretű gazdaságok számára, a munkatermelékenység és a jó minőségű vetés megvalósítása érdekében.
Szintén új fejlesztés a Maschio Gaspardo Chrono típusú, 8-soros, vontatott, felépítésében („amerikai” rendszerű) hosszú vonórudas, pneumatikus vetőszerkezetű (kombinált, szívó- és nyomó légárammal is működtetett) szemenként vetőgépe, amely akár 50%-kal növelheti a termelékenységet (11. kép).
A gép vetőelemeit egy teljesen új, elektromos motoros meghajtású vetőmag-adagolóval szerelték fel, így a Chrono vetőgéppel 15 km/h vetési sebesség is megengedhető. A teljes vetési folyamatot az ISOBUS kompatibilis Isotronic rendszer vezérli, amellyel az üzemeltető erőgép kabinjából szabályozhatók a vetőmag adagmennyiségek beállítási és kijuttatási alapadatai, illetve folyamatosan nyomon követhetők a vetéssel kapcsolatos legfontosabb paraméterek (munkasebesség, magtávolság, hektáronként kivetett magszám stb.). Szállításkor a szélső 2-2 vetőkocsi a vonórúd mellé előrehajtható. A központi műtrágyatartállyal és soronkénti mikrogranulátum-kijuttatóval is ellátott Chrono vetőgéppel a kukorica, napraforgó, szója és a repce magvak is kivethetők.
Elektromos motorhajtású Monosem NG Plus ME vetőgép
A vetőgépgyártó specialista, francia Monosem legújabb, 8-soros, NG Plus ME szemenként vető gépe már 100%-ban elektromos motoros adagolószerkezeti meghajtásokkal rendelkezik (12. kép).
Külön-külön elektromos motorok hajtják meg a soronként 52 literes (NG Plus ME) vetőmag-, a kétsoronként elhelyezett, 4×30 literes Microsem (MicroDriveVE) mikrogranulátum-, illetve az 1350 literes központi tartályos (FertiDriveVE) műtrágya-adagolószerkezeteket. Az elektromos motorok működtetéséhez szükséges tápfeszültséget a vetést végző, szívó légáramot (vákuumot) biztosító ventilátorról meghajtott generátor állítja elő. A szintén új – 6 méter szélességű, szállításkor hidraulikusan felhajtható – TFC2 vázkeretre az NG Plus vetőelemek, 75/80 cm sortávolságokban 8-sorban, 45/50 cm sortávolságokban 12-sorban szerelhetők fel. Ennek megfelelően a vetőgép – a növények agronómiai igénye szerinti sortávolsággal – a kukorica és a napraforgó, illetve szójabab, repce és cukorrépa magvak kivetésére is alkalmazható. A vetőgép elektronikus vezérlőegysége (ECU) az AEF minősítésű (TC-GEO, TC-BAS vagy TC-S), feladat-/szekciószabályozókkal és a GPS-antennával párosítva automatikusan modulálja az egyes vetősorok elzárását, illetve a vetőmag áramlását. A különböző gépbeállítások az ISOBUS kompatibilis (Touch, Touch Mini vagy Touch Pro) terminálon keresztül a vezetőfülkéből vezérelhetők.
Novag T-Force gabona direktvető gép repcevetéshez különleges vetőcsoroszlyákkal
A francia Novag SAS által kifejlesztett T-Force 840 gabona direktvető gép felépítésében jelentősen eltér a hagyományos direktvető gépektől. A 8 méter munkaszélességű, 20 t saját üres tömegű direktvető gép speciális vetőcsoroszlyái két sorban – a gépen elől és hátul, egymáshoz képest eltolt vonástávolságokban – helyezkednek el, és a teljes felépítményt (2 db 750×2700 mm méretű) gumihevederes járószerkezetek támasztják alá. A robusztus vázkeretre épített, 2×3500 literes megosztott tartályból pneumatikus úton, minimum 19 cm sortávolságokban juttatható ki a vetőmag és mellé sávokban a műtrágya. A direktvetésre kialakított, paralelogramma felfüggesztésű, soronkénti hidraulikus vezérlésű, fordított „T”-alakú („T-Slot”) vetőbarázdát kialakító, speciális IntelliForce® vetőcsoroszlya rendszerek 100-500 kg terhelésűek, amelyek tarlókon, bolygatatlan talajokon vagy zöldtrágyának termesztett növények felülvetésében is egyenletes vetési mélységet biztosítanak. A 8-12 km/h munkasebességgel üzemeltethető gabona direktvető gép 400-500 LE teljesítményigényű, és szállításkor vázkeretének szárnyrészei 3 m szélességre felhajthatók.
Többcélú Sfoggia Vento Smart vetőkocsi szemenkénti/sorba vetéshez
Az olasz Sfoggia cég által kialakított vontatott, kéttengelyes, 4000 literes Vento Smart tartálykocsihoz kapcsolható pneumatikus rendszerű (vákuummal dolgozó) Sfoggia precíziós vetőgép, kukorica és napraforgó esetén 8 (70/75 cm sortávolságú) sorban, szója és repce esetén 12 (45/50 cm sortávú) sorban is vethet (13. kép).
A vetőgép (középen) megosztott vázkerete függőlegesen felhajtható, így a szállítási szélessége csupán 2,5 méter (14. kép).
A kéttengelyes vetőmag- és/vagy műtrágya-szállítókocsik Európa-szerte ritkaságok, de a szemenként és a gabonasorba vető egységek ugyanazon szállítókocsira történő telepítése a felhasználók gazdaságossági érdeke. A szállítás során a Vento Smart tartálykocsit két járókerék támasztja alá, míg munka közben – külön nyomvonalon futó – 4 járókereket használ. Ez a technikai megoldás lehetővé teszi, hogy a gépet egy kisebb (100-120 LE) teljesítményű erőgép vontassa, ezáltal csökken az energiafelhasználás és a káros talajtömörítés. A tartálykocsi 250 literes mikrogranulátum-kijuttató tartállyal és soronként kiadagoló elosztófejjel is felszerelhető. A szemenkénti vetések esetén a tartálykocsi a műtrágya szállítását végzi, illetve elosztófejei segítségével a starterműtrágya pneumatikus rendszerű soronkénti kijuttatására szolgál. A kalászos gabonafélék/repce vetésekor – gabonavető egység felkapcsolásával – a tartálykocsi már vetőmagtartályként funkcionál, így többcélúan és gazdaságosan kihasználható.
Väderstad Tempo L 18 és R vetőgépek alkalmazást bővítő újdonságokkal
A svéd Väderstad nagysebességű, precíziós vetésekre alkalmas, új Tempo L 18 szemenként vetőgépei – az idei év közepétől – már 500/508 mm-es sortávolságokkal is elérhetők (15. kép).
A vontatott, (5000 literes) műtrágya-kijuttató tartálykocsi vetőgerendelyére felszerelt, 18 vetőelemes felépítménnyel a cukorrépa és a repce nagypontosságú és nagyteljesítményű szemenkénti vetése igen kedvező munkaminőséggel végezhető el. Az új Tempo L 18 további előnye, hogy a vetőelemek, 12-soros 700/800 mm sortávolságú változatra is könnyen átépíthetők, így azzal más széles sortávolságú növények (pl. a kukorica, napraforgó) magvai is kivethetők.
A Väderstad egy másik kiegészítő technikai újdonsága a Tempo R vetőgép sorozatokhoz megrendelhető aprómagvető-készlet, ami a cukorrépa vagy a repce szemenkénti vetésekor lényegesen javítja a munkaminőségét – növeli a vetési pontosságot –, ez a nagyobb termésátlagokban, illetve a gépek szélesebb körű alkalmazási lehetőségeiben érvényesül (16. kép).
Az aprómagvető-készlet két fő komponense a rugóterhelésű magnyomó kerék, valamint a változtatható szögállású talaj visszatömörítő–lezáró kerék. A magnyomó kerék feladata, hogy a vetőcsoroszlyát elhagyó vetőmagot a barázdafenéken „rögzítse” és optimális mag–talaj kapcsolatot alakítson ki. A változtatható rugóterhelésű nyomókerék mindezt kíméletesebben végzi el, ami előnyösebb a sekély vetésű apróbb magvak esetében. A vetősorok lezárására a változtatható szögállású talajlezáró kerék szolgál, melynek pozíciója a vetőegységen található karokkal beállítható. Az aprómagvető-készlet valamennyi Tempo R géphez elérhető, ill. a már meglévő gépekhez utólag is megrendelhető és felszerelhető.