Visszatekintés a hazai őszi búza termesztés és fajtakísérletezés elmúlt három évére

Agrofórum Online

Az elmúlt három évben a hazai búzatermesztők több, a szélsőséges időjárásból fakadó próbatételnek voltak kitéve, amely szélsőségek a fajtakísérletek eredményein is nyomot hagytak:

Az átlagosnál jóval melegebb tél 2013-ban segítette a sárgarozsda fellépését és áttelelését hazánkban, előidézve ezzel az elmúlt évek legsúlyosabb járványát 2014-ben. E kórokozó azóta minden évben jelen van, sőt, meghatározó szereplővé vált a növényvédelmi gyakorlatban, nemesítésben egyaránt.

2014-ben, valamint 2016-ban a július elején hulló, nagy mennyiségű csapadék megnehezítette a betakarítási munkákat, 2015-ben pedig a hosszú, kora tavaszi aszály tette próbára a fajtajelölteket és a termelőket.

2017 tavasza feltehetően újra ráirányítja figyelmünket a fagytűrésre. 2013 óta telente elmaradtak a zord napok (napi maximumhőmérséklet 0 °C alatt). E körülmények között a fajták fagytűrését csak fitotroni körülmények között tudtuk vizsgálni. A 2016-ban elismert fajták fitotroni körülmények között mért fagytűrését, vagy fagyérzékenységét nem támasztották alá szántóföldi (fajtakísérleti) adatok (1. kép)

 

1. kép: Szántóföldi körülmények közötti kifagyás fajtakísérletben (Debrecen, 2012). Mire számíthatunk idén tavasszal?

Egy új fajtajelölt állami elismeréséről egy 3 éves vizsgálatsorozat adatai alapján dönt a Fajtaminősítő Bizottság. A NÉBIH Növényfajta-kísérleti Állomásain beállított fajtakísérletek célja egyrészről az adott fajtajelölt többi fajtától való megkülönböztethetőségnek, másfelől a gazdasági értékének és a betegségekkel szembeni ellenállóképességének megállapítása, összehasonlító (standard) fajtákhoz mérten. 2016. év végén a Fajtaminősítő Bizottság döntése nyomán újabb 15 őszi búza fajta részesült állami elismerésben.

A kisparcellás fajtaösszehasonlító kísérletek (2. kép) országos átlagtermése mutatja, hogy a vizsgálatra bejelentett fajtákkal megközelítőleg milyen eredmények érhetők el (genetikai potenciál), az országos termésátlag pedig rámutat, hogy ez a potenciál a termesztésre ható ökológiai (és ökonómiai) tényezők eredményeképpen mennyire realizálódik (1. ábra). Itt meg kell jegyezni, hogy a kórokozókkal szembeni rezisztenciális tulajdonságok felvételezése miatt fungicides kezelést nem végzünk (látható is az országos átlaghoz képest nagyobb arányú terméscsökkenés a 2014. évben).

2. kép: Őszi búza fajtakísérlet
(Szarvas, 2016)

1. ábra: Az országos és a fajtakísérleti termésátlag alakulása (t/ha) 2006-2016

A sárgarozsdajárvány tanulságai

Rendkívüli 4 év áll mögöttünk a sárgarozsda (Puccinia striiformis var. striiformis) tekintetében. A kevéssé ismert (de nem ismeretlen) kórokozó hosszú évek után, 2013-ban lépett fel számottevő mértékben, az üzemi termesztésben ekkor még nem okozott kárt. A fajtakísérletek fungiciddel kezeletlen állományaiban feltűnő volt, hogy a kórokozó még a június közepi kánikulában is sporulált (korábban hazánkban a hűvösebb időjárás esetén lépett fel és terjedt). Feltűnő volt továbbá, hogy a korábban rezisztensnek tartott fajták szélsőségesen fogékonynak mutatkoztak. Mindezek arra engednek következtetni, hogy a kórokozó új rasszával volt dolgunk.

A 2016-ban rasszazonosítás céljára Dániába küldött mintáink igazolták azon felvetéseinket, hogy a Nyugat-Európában régóta jelen levő és károsító ’Warrior’ és ’Warrior(-)’ sárgarozsda rasszok vannak jelen hazánkban. Kiemelten fontos továbbá a ’Triticale 2006’ rassz igazolt jelenléte is, ugyanis 2016-ban, a fajtakísérletekben főként a tritikálén jelentkeztek erősebb fertőzések! A gyulatanyai kísérleti állomáson (Nyírtelek), a kísérleti átlagfertőzöttség 29%-volt, e mellett a legkisebb mértékben fertőződött fajta 7,5% levélfelület fertőzöttséget ért el, a legjobban fertőződött fajta pedig 55,0%-ot (1. táblázat).

Fajta ÁE éve Levélfelület fertőzöttség (%)
st. Hungaro 2005 27,5
st. Titan 2006 17,5
st. Mv Sámán 2012 55,0
GK Maros 2015 20,0
GK Rege 2008 37,5
fajtajelölt 37,5
fajtajelölt 27,5
fajtajelölt 7,5
fajtajelölt 15,0
fajtajelölt 45,0
Kísérleti átlagfertőzöttség  29,0
Kísérleti hely  Nyírtelek – Gyulatanya
1. táblázat: Tritikále fajták sárgarozsda fertőzöttség adatai (Nyírtelek-Gyulatanya, 2016)

Négy egymást követő sárgarozsdás év után – amire még hazánkban nem volt példa – elmondható, hogy a kórokozóra több figyelmet kell fordítani: legyen szemünk a kórokozó megjelenésének első jeleire, az állományokban jelentkező, kis kiterjedésű fertőző gócokra – akár már március végén! Külön kiemelendő a tritikále kultúrák rendszeres szemlézése és szükség esetén fungicides állományvédelme is (3. kép)!

3. kép: A sárgarozsda korai, gócos megjelenése

Megjegyzendő, hogy a rendszeres állományszemlék alkalmával megbizonyosodhatunk arról is, hogy egyéb levélfoltosság-kórokozók, vagy lisztharmat jelen van-e az állományainkban, szükséges-e a kora tavaszi állományvédelem.

Koraiság – beltartalom – piacra jutás

2014-ben, valamint 2016-ban a betakarítás idején lehullott csapadék (a nyugati országrészben helyenként 100-200 mm) a minőségi eredményeket is negatívan befolyásolta. A 4 kísérleti helyről származó átlagmintákon végzett beltartalmi minőségvizsgálatok eredményei visszatükrözték az időjárási anomáliákat: a vizsgált három év közül 2014-ben voltak a legalacsonyabbak a standard fajták és fajtajelöltek esésszám (Hagberg) értékei: az optimális sikértartalom eredmények mellett egy vizsgált helyen az esésszám értékek több fajtajelölt esetében a 100-as értéket sem haladták meg. A mért értékek közvetve mutatják, hogy a nedvesen betárolt szemekben megindult a csírázáshoz szükséges enzimaktivitás, ami felélte a szemek tápanyagait, rontva ezzel a minőséget! 2016-ban 2 vizsgálati hely sikértartalom adatait összehasonlítva, az átlagérték 5%-kal volt alacsonyabb azon a helyen, ahol 91 mm csapadék után takarították be a kísérletet.

Intő jel lehet, hogy a korai érésű fajták esetében e jelenség kisebb mértékben volt tetten érhető. A korai érésű fajták használatával, kedvező évjárat esetén könnyebben elkerülhetők a betakarítás idejének közepén-végén jelentkező esőzések negatív hatásai. A korai aratás a piacra jutást is segíti, nem véletlen, hogy a hazai nemesítés is ebbe az irányba halad. A 2015-ben elismert 15 fajtából 6 korai (ebből 4 hazai nemesítésű), 7 középkorai (ebből 2 hazai nemesítésű) érésű csoportba tartozik. A 2016-ban elismert, ugyancsak 15 fajtából pedig 8 korai (3 hazai nemesítésű), 4 középkorai (ebből 1 hazai nemesítésű).

Új fajták, célok, fajtaválasztás

Az 2. táblázat mutatja, hogy a Magyarországon elismerésben részesült, Nemzeti Fajtajegyzéken szereplő 173 db és az EU Közös Katalóguson szereplő, további 2377 db őszi búzafajta közül a hazánkban elismertek (100 db) foglalják el a vetőmag-előállító terület 77,3%-át. A rendkívül alacsony felújítási arányt figyelembe véve (a minősített, fémzárolt vetőmag használat az őszi búza vetésterület 22%-át fedi) a hazai gabonatermesztők feltehetően még döntően a hazai körülmények között nemesített, vagy legalább a hazai körülmények között három éven keresztül vizsgált, majd azt követően állami elismerésben részesült őszi búza fajtákat részesítik előnyben.

Őszi búza Nemzeti Fajtajegyzék EU fajtajegyzék
db területi részarány (%) db területi részarány (%)
lista 173 2377
vetőmagelőállítás 93 69,0 74 31,0
2. táblázat: A Nemzeti Fajtajegyzéken, valamint a Közösségi Fajtakatalógusban szereplő fajták száma és területi részaránya a vetőmagszaporításokban

A 173-ból 15 fajta a Fajtaminősítő Bizottság 2016. decemberi ülését követően részesült állami elismerésben, 4 hazai és 11 külföldi nemesítésű. Két új tritikále fajtával is bővült a Nemzeti Fajtajegyzék, ami így már 19 tritikále fajtát számlál (3. táblázat).

Növényfaj Nemesítő/Képviselő Fajta
őszi búza Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft., Szeged GK Arató
GK Bagó
MTA ATK Mezőgazdasági Intézet, Martonvásár Mv Dandár
Mv Kondás
Limagrain Central Europe S.E. Aigle
Isterra-Seeds Kft. Basilio
Saatbau-Linz Hungária Kft. Aurelius
Asli
Karintia Kft. Bajazzo
KWS Monont Recherche Sarl Vyckor
Saaten Union Hungária Kft. Amun
Atecus
Cameleon
Lindbergh
Maxence
őszi tritikále MTA ATK Mezőgazdasági Intézet, Martonvásár Mv Talentum
Saaten Union Hungária Kft. SU Agendus
3. táblázat: 2016-ban állami elismerésben részesült őszi búza és őszi tritikále fajták

2012 óta megfigyelhető, hogy egyre gyorsabban növekszik a Nemzeti Fajtajegyzéken szereplő fajták száma, különösen a kimagasló termésre képes, viszont átlagos, az új Búza Szabványt (6383:2012) alapul véve is éppen malmi minőséget adó fajták köre. A kiugróan alacsony felvásárlási árak, valamint a prémium és takarmány közötti minimális árrés a minél magasabb termést adó fajták preferálását eredményezi. Az átlagosnál jobb minőség (kimagasló terméssel párosulva) adott esetben segítheti az értékesíthetőséget, a kórokozóknak jobban ellenálló fajták pedig szárazabb évjárat esetén csökkenthetik a termelési költséget.

A terméspotenciál és a minőségi paraméterek mellett 2017 januárja, tavasza feltehetően újra ráirányítja figyelmünket a fagytűrésre, mint fajtaválasztási szempontra is. 2013 óta telente elmaradtak a zord napok (napi maximumhőmérséklet 0°C alatt). E körülmények között a fajták fagytűrését csak fitotroni körülmények között tudtuk vizsgálni.

A már feledésbe merült Pannon Búza Program célkitűzéseinek (magas szemtermés, kiváló, komplex minőségi tulajdonságok – farinográfos, alveo-, ill. extenzográfos mutatók) az utóbbi években, így az újonnan állami elismerésben részesült, hazai nemesítésű fajták is megfelelnek. E fajták stabil malmi minőségük mellett akkor is megállják a helyüket a köztermesztésben, ha a prémium, a malmi és a takarmány búza ára közötti keskeny árrések miatt a termelők elsődlegesen a minél magasabb termés elérésére törekszenek.

Fotó: A szerző felvételei

ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen