A zöldítés szerepe az erózió elleni talajvédelem rendszerében

Agrofórum Online

Magyarország Alaptörvénye Alapvetés P) cikk (1) bekezdése – egyebek mellett – előírja: a termőföld védelmét, fenntartását, a jövő nemzedékek számára való megőrzését, amely az állam és mindenki kötelessége! Megállapítható, hogy ezen kötelezettségek szubjektív és tárgyi feltételek hiányában még minimálisan sem teljesülnek. Hatalmasak a talajeróziós károk, talajaink savanyodnak, szikesednek, sivatagosodnak, elszennyeződnek és időszakosan nagymértékben elvizenyősödnek. Mindezen degradációs folyamatok a talajokban tartós, maradandó minőségi károkat okoznak.

Hazánkban a talajerózió által veszélyeztetett terület mintegy 2,3 millió ha kiterjedésű (1. kép). Az elmúlt 30 évben zöldmezős beruházások céljára (több százezer ha) jelentős kiterjedésű mezőgazdasági területet vontunk ki a termelésből, s így nemcsak minőségileg, hanem mennyiségileg is elveszítjük a nagyon érékes – nemzeti kincsünket – a termőföldjeinket.

1. kép: Eróziós kár kukoricában a Zsámbéki-medencében (2017)

A gazdasági teljesítés növelésének kényszere elvonja a figyelmet a legfőbb termelési eszközünk állagának megóvásától. A zöldítés célirányos, szakszerű talajvédelmi alkalmazásával a talajeróziós lepusztulás mérséklésében jelentős hatás lenne elérhető!

A talajerózió jelensége, folyamatának lényege

Az erózió több formában és változó intenzitással jelenhet meg. A folyamat – különösen a száraz felszínek és hirtelen záporok esetén – az esőcseppek mechanikai ütőhatására bekövetkező morzsa-széteséssel, csepperózióval, majd a szerkezeti elemek szétiszapolódásával, mikroeróziójával indul. Ezt követően a 2-3 cm-es szétiszapolt talajréteget a lepelszerűen mozgó víz kikezdi, és fokozatosan magával sodorja a lejtő irányába rétegeróziót okozva (2. kép).

2. kép: Felületi eróziós kár napraforgó táblán a Vértes-hegység körzetében (2017)

Ez a folyamat akkor válik szemmel is érzékelhetővé, amikor a lepelszerű vízmozgás felgyorsul, mikro-, illetve mélyebb barázdákat váj, majd tovább medresedve a hajlatokban egyre mélyebb árkokat, végső soron vízmosásokat alakít ki, vagyis a rétegerózió vonalas eróziós formává fejlődik (3. kép).

3. kép: Vonalas erózió kukoricatáblán Vértes-hegység körzetében (2017)

Az erózió a termőföld minőségét károsítja azzal, hogy csökkenti a talajban a – termékenységet meghatározó – humusz- és szervetlen ásványi kolloid tartalmat. A talajkolloidok biztosítják a talajban a növények életfeltételeihez szükséges vízgazdálkodási, tápanyag-ellátási, lélegzési, vagyis a megfelelő kémiai, fizikai és biológiai körülményeket.

A humusz talajszerkezet-javító, víz- és tápanyagmegkötő tulajdonságai mellett elbomlásával is tápanyagot juttat a növényeknek, valamint a mikrobiológiai folyamatokhoz energiát és szenet biztosít. Mindezért az eróziós humuszveszteség csökkentése, illetve a humuszképződéshez szükséges szervesanyag visszapótlása rendkívül fontos.

A hegy- és dombvidéki talajaink erodálhatósága

Hajdanán hazánk hegy- és dombvidéki területének zömét is nagyobbrészt erdők, kisebb részt ősgyepek borították, amelyek szinte tökéletes védelmet nyújtottak a talajerózió ellenében. A földművelés kialakulásával az erdők kiirtásával és a gyepek feltörésével az állandó talajfedettség megszűntével a lejtős területeken beindult az eróziós talajdegradációs folyamat. Az erózió hatására lepusztuló talaj mennyisége magának a talajnak az ellenálló képességétől, az éghajlati és a lejtési viszonyoktól, illetve a növényi borítottságtól és az alkalmazott termesztési technológiáktól függ. Az éghajlati és domborzati természeti viszonyok nem befolyásolható adottságok, a talajállapotok javíthatók.

Hazánkban a hegy- és dombvidéki lejtős termőföldek zömében barna erdőtalajok. A barna erdőtalajokon attól függően, hogy lösz, agyag, agyagos vagy tömör kőzeten alakultak ki, más és más az erózió folyamata. Lösz talajképző kőzeten a csernozjom barna erdőtalajok és a barnaföldek humuszos szintjei kezdetben az erózióval szemben közepesen ellenállók, majd amikor ezek a szintek lepusztulnak, a folyamat sebessége az agyagos felhalmozódási szintnél erősen lecsökken. Amint azonban az erózió ezt a szintet elhordja, a folyamat a löszön rohamosan felgyorsul. Az agyagbemosódásos barna erdőtalajok kezdeti eróziós folyamata gyorsabb, mivel a kilúgozási szint kevés szerves és szervetlen kolloidot tartalmaz. A felhalmozódási szintnél a folyamat itt is lelassul, majd az alapkőzethez érve szintén felgyorsul. Az agyag alapkőzeten kialakult barna erdőtalajok lepusztulása az alapkőzethez érve nem gyorsul, hanem tovább csökken. A tömör kőzeten kialakult erdőtalajok lepusztulása az alapkőzethez érve megáll, és az ilyen területekre az jellemző, hogy míg kevés az elmozdított talaj, de annál több víz távozik róluk.

A talajtani tudomány attól függően, hogy a talajkolloidok felületén mely kation van túlsúlyban adszorbeálva hidrogén-, kalcium-, kálium-, magnézium- és nátriumtalajokat különböztet meg. A hegy- és dombvidéken az erózió szempontjából nagy jelentősége van annak, hogy a talajkolloidok milyen arányban kötnek meg kalcium-, illetve hidrogénionokat. A kalciumtúlsúly esetén – ha megfelelő mennyiségű humusz is van a talajban – az eróziónak fokozottan ellenálló, jó vízbefogadó és víztároló képességű morzsalékos szerkezet alakul ki. A barna erdőtalajok zöménél a kalciumionok kimosódtak, illetve azokat a növények táplálékul kivonták, s így a hidrogén került bennük túlsúlyba, vagyis hidrogéntalajjá váltak. Ezek savanyú kémhatásúak, morzsalékosságuk rendkívül gyenge, víz hatására könnyen szétesnek, szétiszapolódnak, amely következtében a vízbefogadó képességük a benedvesedés fokozódásával csökken. A vízbefogadás csökkenésével nő az elfolyó víz mennyisége és a szétiszapolódott rész gyorsan lepusztul. Ezen talajok minősége kalciumpótló meszezéses talajjavítással, a helyes szervesanyag-gazdálkodással állítható helyre, amely a növényi hozamok és az erózióval szembeni ellenálló képesség növekedését segíti elő.

A talajeróziós folyamat tényezői és a talajveszteség becslése

Az eróziós talajpusztulás vizsgálata, a talajok felületi rétegeróziós veszélyeztetettség jellemzése a talajpusztulás intenzitásának meghatározása alapján végezhető. A talajpusztulás intenzitása, vagyis a talajveszteség a talajveszteségi egyenlet segítségével becsülhető, azaz határozható meg.

A talajveszteségi egyenletet Wischmeier és Smith dolgozták ki, amelyet 1962-ben mutattak be először Bariban (Olaszország) megtartott nemzetközi talajvédelmi konferencián. Az egyenlet tényezőinek értékét az USA teljes területén 10.000 parcellán, éveken át végzett vizsgálatok eredményei alapján határozták meg. A képletet honosítását követően – egészen 2000-ig – eredményesen alkalmazták a hazai talajvédelmi tervezésben.

Az egyenlet általános alakja: A = R∙K∙L∙S∙C∙P, ahol az

  • A az egyégnyi területre számított évenkénti talajveszteség (t/ha), az
  • R a csapadék, a
  • K a talajerodálhatóság, az
  • L a lejtőhosszúság, az
  • S a lejtőhajlás, a
  • C a növénytermesztés és a
  • P a talajművelési mód tényezője.

Az egyenlet segítségével a vizsgált területen közelítő pontossággal az évente várható talajveszteség értéke határozható meg. A talajveszteség még elfogadható legmagasabb mennyiségi értékének általánosan az évi 15 t/ha-t tartják, amely veszteséget a talajosodás üteme pótolhatja.

A talajvédelem tervezésekor megvizsgálják, hogy a tényezők értékeit milyen eljárással lehet kedvezőbben csökkenteni a megengedhető talajveszteség elérése céljából. A csapadéktényező (R) nem változtatható. A talajtani tényező (K) értéke befolyásolható talajjavítással. A lejtőhosszúsági tényező (L) értéke a lejtést megszakító létesítményekkel (övárok, övdrén, sánc stb.) szabályozható. A lejtőhajlási tényező (S) értéke a terep lejtésviszonyainak megváltoztatásával (tereprendezéssel és teraszépítéssel) módosítható. A növénytermesztési és gazdálkodásmód-tényező (C) értéke a növényi fedettséggel szabályozható. A (P) értéke a talajvédő vízszintes, sávos, illetve a mély, gyep-, cserje, illetve fáscserje sávos talajművelési mód bevezetésével csökkenthető. Általában egy-egy tényező értékének megváltoztatásával nem érhető el a kívánt hatás. Azok a talajvédelmi rendszerek bizonyultak a legeredményesebbeknek, amelyek egyidejűleg több tényező értékét is befolyásolják. A módszerrel elkészíthetők a táblákra, gazdaságokra, egy-egy jellemző tájra, illetve vízgyűjtő területre a talajvédelmi tervek.

Az erózió elleni talajvédelmi termesztéstechnológia, különös tekintettel a zöldítés jelentőségére

Általános alapelv, hogy szántóművelésre a gépi használat lehetőségeinek és az eróziós veszélyeztetettségnek figyelembe vételével a 17% feletti lejtésű területek nem alkalmasak, a gyümölcsösök és szőlők 25-30%-os lejtésig telepíthetők hatékony talajvédelem mellett. A gyepek megfelelő karbantartással általában 35%-os lejtésig eredményesen hasznosíthatók, míg az ennél meredekebb területek feltétlen erdőtelepítésre javasolhatók.

A visszagyepesített vagy visszaerdősített területek az eredetihez hasonló természeti zöld állapotba kerülnek, amikor gyakorlatilag megszűnik a talajok erózió általi veszélyeztetettsége is.

A művelt lejtős területeken mindenekelőtt törekedni szükséges arra, hogy jó legyen a talaj szerkezete, s így az érkező csapadék nagy részét képes legyen befogadni, amellyel a növények fejlődését serkenti, az elfolyó eróziót okozó vizek mennyiségét csökkenti.

Az erózió elleni talajvédelemben egyértelmű törekvés az, hogy a művelt veszélyeztetettebb területeken az év minél hosszabb vagy teljes időszakában sűrű növényi fedettség vagyis az ősi természeti állapotot megközelítő zöld felület legyen.

A termesztett növényeknek az erózió elleni védelemben kulcsszerepük van. A talaj fedésével megakadályozzák, hogy a becsapódó csapadék a talaj felszínét szétiszapolja, jelentős csapadékot képesek levélzetükön tárolni, továbbá sűrű szárállományukkal lecsökkentik a levonuló víz sebességét, a gyökereikkel összetartják – védik az elsodródástól – a talajszemcséket. Attól függően, hogy a termesztett növények valóban milyen sűrű állományt képeznek, illetve, adott év teljes vagy csak részidőszakában adnak védelmet jó, közepes, gyenge és rossz talajvédő növényeket különböztet meg a szakma. Jó talajvédő az állandó gyep, a pillangósok, illetve ezek füves keverékei; közepes talajvédők a repce és a kalászosok; gyenge talajvédők a borsó, a bab, a bükköny, a szójabab és a kukorica; rossz talajvédő a burgonya, cukorrépa, dohány és a napraforgó. Az ideális az lenne például, amikor egy adott lejtőn a 5-17% tartományban sávos elhelyezésben mindig lenne 20-30%-os arányban jó talajvédő hatású növény a közepes és a gyenge hatású növények mellett, míg a rossz talajvédő hatású növények aránya nem haladná meg a 20-25%-os arányt.

Az 1. táblázat a talajveszteség becslési egyenlet növénycsoportonkénti C-tényező számszerűsített átlagolt adatait tartalmazza (Kamarás M. kutatásai 1965). Látható, hogy a jó és rossz talajvédő hatású növénycsoportok között a C tényező szorzószám értékei többszörös különbséget is jelenthetnek. Monokultúrában termesztve az évek múlásával a hatás – a jó talajvédő hatású növények kivételével, ahol éppen növekedik – a gyenge és rossz kategóriában hatalmas iramban csökken. Mindezekből kitűnik, hogy a termesztett növények mennyire eltérő talajvédelmi hatást válthatnak ki.

Növénycsoportok talajvédő hatása szerint Szorzószámok évenként
1. év 2. év 3. év 4. év 5. év
0,03 0,03 0,02 0,01 0,01
Közepes 0,07 0,07 0,08 0,09 0,10
Gyenge 0,15 0,20 0,25 0,30 0,32
Rossz 0,30 0,35 0,40 0,50 0,60
1. táblázat: A C tényező növénycsoportonkénti szorzószámai és értékük alakulása monokultúra esetén (3. számú felhasznált irodalom nyomán)

A 2. táblázatban az látható, hogy a P tényező számszerű értékei hogyan csökkennek a bevezetett különböző művelési módok hatására. Ez az értékszám lejtőirányú műveléssel szemben a vízszintes és mélyművelésnél közel felére, a vízszintes mély- és sávos művelésnél egyharmadára, míg a vízszintes mély- és gyepsávos művelésnél kevesebb, mint a felére módosul.

Lejtő (%) Lejtőirányú művelés Vízszintes mélyművelés Vízszintes mély- és sávos művelés Vízszintes mély- és gyepsávos művelés
1,1-2,0 1 0,6 0,3 0,45
2,1-7,0 1 0,5 0,25 0,38
7,1-12,0 1 0,6 0,3 0,45
12,1-17,0 1 0,6 0,4 0,45
2. táblázat: A P tényező számszerű értékei (1. számú felhasznált irodalom nyomán)

A 3. táblázatban amerikai tudósok (Blakely-Coyle-Steele) üzemi keretek között végzett talajlepusztulási vizsgálatainak mérési adatai láthatók, amelyet 1957-ben Washingtonban tettek közzé. Megállapítható, hogy minden művelési mód esetében a 123 m-es lejtéshosszon mért mennyiségek – valamennyi lejtéstartományban – mintegy duplájukra növekedtek a 30 m-es lejtőhosszhoz viszonyítva. A szintvonalas művelésnél mért mennyiségek 6%-os lejtésig kb. felére csökkentek a lejtőirányú művelésű adatokhoz viszonyítva, de ez a különbség a magasabb lejtőtartományok felé haladva mind a négy lejtőhossz esetében – fokozatosan – átlagosan 1/3-ra csökken. A sávos növénytermesztés hatására a lepusztult talajmennyiségek valamennyi lejtőhossz és lejtés % esetében mintegy 1/4-re csökkentek.

Lejtő hajlás (%) Lejtőirányú művelés Szintvonalmenti művelés Sávos növénytermesztés
lejtőhossz (m)
30,0 61,0 92,0 123,0 30,0 61,0 92,0 123,0 30,0 61,0 92,0 123,0
2 4,2 5,9 7,5 8,4 2,5 3,4 4,2 4,8 1,2 1,7 2,2 2,5
4 8,2 11,4 14,0 16,1 4,6 5,7 7,1 8,1 2,0 2,9 3,4 4,2
6 13,0 18,8 23,0 26,5 6,6 9,2 11,4 13,2 3,2 4,6 5,6 6,6
8 19,6 27,0 34,0 39,0 11,4 14,8 20,0 23,4 5,9 8,2 10,0 11,5
10 27,0 38,0 46,0 54,0 15,9 22,7 27,8 32,4 8,0 11,4 13,9 16,0
12 35,5 50,0 62,0 72,0 21,3 30,0 37,0 42,0 10,7 15,0 18,1 21,0
14 45,0 63,0 79,0 91,0 36,0 51,0 63,0 74,0 13,3 18,0 22,0 25,5
16 57,0 78,0 98,0 113,0 44,0 63,0 79,0 90,0 16,2 23,0 27,0 31,0
3. táblázat: Talajlepusztulás különböző művelési módok mellett (t/ha, év) (3. számú felhasznált irodalom nyomán)

Az eddigiekből láthatjuk, hogy az erózió elleni védelemben mekkora szerepe van a zöldítésnek, a talajokat beborító növényi fedettségnek. Talajvédelmi célból egyre jobban elterjed a hegy- és dombvidéken telepített gyümölcsösök és szőlőültetvények sorközi gyepesítése (4-5. kép).

4. kép: Eróziós lepusztulás szőlőben fedetlen sorközökben Etyek település külterületén (2017)

5. kép: Gyepesített sorközök szőlőben Etyek település külterületén (2017)

Hazánkban az óriási gondot a szántóföldek erózió elleni védelme jelenti. A rendszerváltást követően jelentős területeken lejtőirányban alakították ki a táblákat és így adták új tulajdonba (6. kép).

6. kép: Helytelenül lejtő irányban tulajdonba adott földterületek a Zala folyó vízgyűjtő területén (2017)

A hegy-völgy irányú – és gyakran az energiatakarékos sekély műveléssel – gyorsított erózió alakult ki (7. kép).

7. kép: Helytelen lejtő irányú szántás a Zala folyó vízgyűjtő területén (2017)

Tovább rontja a helyzetet, hogy az állatállomány (szarvasmarha, sertés) drasztikus lecsökkenésével szinte teljes mértékben megszűnt a jó talajvédő hatású évelő pillangós takarmánynövények termesztése. A jelenleg zömében termesztett növények közül a kalászos gabonák és az őszi repce közepes, a kukorica gyenge, míg napraforgó rossz talajvédő hatású növény. Ez a növénytermesztési szerkezet alkalmatlan a hatékony talajvédő vízszintes sávos művelési mód bevezetésére. A jelenlegi súlyos eróziós károk csökkentésére, mint zöldítés a gyepes-, a cserje- és fáscserje sávok, illetve az erdősávok alkalmazása jelenthet megoldást.

Talajvédelmi zöldítés gyep-, cserje-, és fáscserje sávok erózió elleni alkalmazásával

A 2. táblázatban látható, hogy a vízszintes mély- és gyepsávos művelési mód alkalmazására a P tényező szorzószám értékei a lejtőirányú művelés 1-es értékéről 0,38-0,45 értékre mérséklődnek, amely több szint 50 %-os eróziós talajlehordás csökkenést jelenthet. A gyep és további sávok szintvonal menti kialakításával, telepítésével elérjük, hogy az eddigi káros lejtőirányú művelés lejtőre merőleges irányba forduljon (8-9. kép). A 2. táblázatból látható, hogy az eróziós folyamatban az igazi változást ez jelenti. A további kisebb mérvű hatást a létesített sávok a levonuló víz sebességének megtörésével, hordalékának megszűrésével és lerakodásával érik el.

8. kép: Sávos növényelhelyezés a Zala folyó vízgyűjtő területén (2017)

9. kép: A mikroteraszt kialakító gyepsáv szántóföldön a Zala folyó vízgyűjtő területén (2017)

A 3. táblázatban a szintvonal menti művelés adatait vizsgálva 8%-os átlaglejtést figyelembe véve a 61 méteres lejtőhossznál éri el a talajpusztulás a hazánkban általában még megengedhető 15 t/ha évenkénti mennyiséget. Így a vízválasztóktól kiindulva attól 60 méter távolságra célszerű szintvonalas irányban az első sávot elhelyezni, majd a lejtőn lefelé haladva a sávkiosztást 60 méterenként elvégezni. A sávok szélességét 4-6 méteresre javasolt méterezni. A gyepsávok céljára füveshere keverékeket érdemes alkalmazni. A 2-3 évre tervezett vetéseknél a pillangósok (lucerna, vörös here, baltacin) az állomány 60-70%-át, és 30-40%-át pázsitfüvek tehetik ki, míg hosszabb táv esetén az arány fordítottjának alkalmazása ajánlott.

Cserje- és fáscserje sávokat elsősorban olyan esetben célszerű alkalmazni a földtulajdon határán, amikor ott idegen külvizek érkeznek, és azok sebességét kell megtörni, hordalékának lerakására késztetni. Ajánlatos haszoncserjék (pl. mogyoró) telepítése. A cserjesávok 2-4 cserjesorból állhatnak. A fáscserje sávok hasonló módon telepíthetők, benne 8-10 méterenként javasolható a fák elhelyezése.

Óriásit léphetnénk előre a hegy-dombvidéki termőföldjeink megóvásában, ha állami támogatással a savanyú talajok javítása és az erózió elleni védelemre zöldítésként a gyep-, cserje-, és fáscserje sávok telepítése megvalósulna.

Fotó: Dr. Horváth Jenő felvételei

Felhasznált irodalom
Horváth J. és tsai:
Területi vízrendezés (Műszaki Könyvkiadó Bp.1986)
Stefanovits P.: Talajtan (Mezőgazdasági Kiadó Bp.1975)
Erődi B. és tsai: Talajvédő gazdálkodás hegy- és dombvidéken (Mezőgazdasági Kiadó Bp.1965)

Dr. Horváth Jenő talajvédelmi, agrárkörnyezet- és tápanyag-gazdálkodási szakértő, Budapest
Dr. Szabó József
MTA ATK Talajtani és Agrokémiai Intézet, Budapest
Horváth Katalin agrárkörnyezet-gazdálkodási szakértő

 

ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen