15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Talajművelés
Fizetett tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

KITE Zrt.

Az utóbbi években – köszönhetően a támogatásoknak és a klímaváltozás okozta hosszan tartó vízhiányos időszakoknak –, olyan tájegységeken is előtérbe kerül a termelés öntözéses támogatása, ahol korábban az öntözővíz csak felszín alatti rendelkezésre állása miatt rendre elvetették az öntözéses gazdálkodás ötletét.

Magyarországon a felszín alatti, úgynevezett rétegvizek felhasználása (rendeletben szabályozott módon) csak mikroöntözéses kijuttatással engedélyezett.

Az SDI a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot, kis adagokban, kis intenzitással (1,5-2 mm/h). 

A párolgási veszteség elhanyagolható, a leszivárgás is minimális veszteséget jelent, a kijuttatott vízmennyiség teljes egészében a növény igényeinek kielégítésére fordítódik.

A 2024-es évben mind sekély (5 cm) mind mélyebb (35-40 cm) talajrétegekbe fektetett csepegtetőcsővel valósult meg beruházás szántóföldi, több tíz hektáros méretben.

Az egyik legnagyobb SDI beruházás Dég külterületén valósul meg, a beruházás nagysága több mint 100 hektárra terjed ki.

A partneri igény felmerülésekor több öntözési mód is szóba került, amivel a területeit tervezte öntözni. A területek olyan tájegységben helyezkednek el, ahol igen kevés a rendelkezésre álló felszíni öntözővíz.

KITE Zrt.

Ennek apropóján javasoltuk, hogy számukra a legmegfelelőbb öntözési forma a felszín alatti csepegtető öntözés lehetne.

2024 tavaszán meg is született a megállapodás 105 hektáros terület felszín alatti öntözéséről. Ekkor már rendelkezésre állt a vízbeszerzésről egy terv, ami 26 db különböző talpmélységű öntözőkutat tartalmazott, mintegy 6000 m3/nap vízhozammal, ami a 105 ha terület öntözésére elegendő napi 6 mm kiöntözéssel.

A megállapodás után a munka az ajánlatkérésekkel folytatódott, főként olyan alvállalkozók bevonásával, akikkel az előző években is együtt dolgoztunk az ilyen jellegű projekteken. A munkát elsőként a kutak helyének kijelölésével kezdtük, majd az öntözőkutak fúrásával folytattuk a munkafolyamatot.

A fúrási munkák kapcsán kiderült, hogy a vízadó rétegek a tervezettnél jobb hozamú kutak létesítését engedik meg, ezért a 26 db öntözőkút összes vízhozama 7400 m3 lett, ami későbbi – esetleges – területbővítést is lehetővé tesz.

Az öntözőkutak fúrási mélységei változóak. Összesen mintegy 3,1 km összmélységű fúrás készült el.

A fúrt kutakból felszínre hozott víz tárolása a projekt során kiépített közel 40.000 m3-es szigetelt víztározóban történik, mivel az öntözőkutak vize jellemzően nagy vastartalmú, és az öntözés előtt a vasat levegőztetéssel oxidálni szükséges, majd a keletkezett vasoxidot le kell ülepíteni, hogy véletlenül se jusson be a rendszerbe.

A behúzott csepegtetőcsőbe nyomáskompenzált csepegtetőtestek vannak beépítve, amik ugyan tartalmaznak egy apró szűrőt, de ez a mikroelemben elhelyezett szűrő csak biztonsági feladatokat lát el, ezért a vízkivételnél elhelyezünk egy többkamrás kőzetszűrőt és egy 130 mikron sűrűségű finomszűrőt, hogy a víz tökéletesen szennyeződésmentes legyen.

A megszűrt vizet és a tápoldatot, amit egy beépített tápoldatozó segítségével juttatunk a vízbe, PE csövek segítségével szállítjuk a tározótól a területre. Ezt követően zónacsomópontok és zónacső-leágazások kiépítésével öntözőzónákat alakítunk ki.

A kiépített zónacsomópontokhoz egy Singlenet nevezetű kábelt vezetünk el, amely segítségével egy egyszerű zónavezérlést (bus rendszerű) építünk ki. A zónák nagyságát a rendelkezésre álló szivattyúkapacitás mértékétől függően határozzuk meg. Általában 3,5-5 hektáros egy zóna területe megfelelő vízkapacitás esetén.

A tározó vagy az adott vízkivételi pont és a terület közötti vízszállításra szolgáló PE csövek méretezése függ a szállítandó öntözővíz mennyiségétől és a szállítási távolságtól. A csöveket minden esetben a földbe helyezzük el fagyhatár alá telepítve.

A gerincvezeték segítségével elvezetett öntözővizet zónacsövekbe tápláljuk, és a zónacsomópontokon elhelyezett szelepek segítségével juttatjuk el a csepegtetőcsövekbe, amelyeken keresztül megkezdődik a kiöntözés.

KITE Zrt.

Erre a területre hektáronként 6666 méter csepegtetőcsövet fektetünk le egy speciális fektetőgép segítségével. Ebben az esetben az öntözés minden szántóföldi növénykultúrára megfelelő.

A csepegtetőcsövet a gyökérzóna mélységébe pozícionáljuk (35-40 cm mélyre). Az SDI öntözés egyik legnagyobb előnye a többi öntözési lehetőséghez képest, hogy a kijuttatott vizet a gyökér közvetlenül fel tudja venni, továbbá az öntözéssel egyidejűleg tápoldatot is tudunk kijuttatni a talajba.

A kijuttatott vizet és tápanyagot a növények közel 100%-ban fel tudják venni, mivel nem kell számolni párolgási veszteséggel.

A komplett rendszer úgy van kialakítva, hogy véletlenül se legyen szennyeződés miatti dugulás vagy bármi olyan probléma, ami miatt le kellene állítani a terület öntözését. A 1,5 méteres osztású csepegtetőcső-vonalakat a terület végén ún. mosató csőszakaszokba kötjük be. Így lehetőség van időnként a rendszer átöblítésére, ha netán valami szennyeződés kerülne a csepegtetőcsövekbe.

Célszerű rendszeresen ellenőrizni a rendszer feliszapoltságát, és legalább havonta igénybe venni a mosatást, hogy biztosan tiszta legyen a teljes rendszer a következő öntözésig, így megelőzhetjük a csepegtetőtestek dugulását.

Az SDI öntözési típus egy teljesen automatizálható rendszer, egy telefonos applikáció segítségével bárhonnan el lehet indítani az öntözést, megkönnyítve ezzel a gazda mindennapjait.

A rendszer része egy nagyon fejlett vezérlőpanel, amely minden egyes zónának mutatja a pillanatnyi vízháztartását, és mutatja, hogy mennyi vízre van szükség, hogy ideális legyen a talaj vízellátása. Mára a komplett rendszer teljes egészében üzemeltethető napelemes megoldással.

Az energiafelhasználás a kisebb nyomásviszonyok miatt jellemzően alacsonyabb más öntözési eszközökhöz képest.

Bővebb információkért keresse területileg illetékes kollégáinkat!

Taskó Márton, termékmenedzser

Képek: KITE Zrt.

A talajok egészségén nem spórolhatunk + videó

2025. március 28. 17:10

A talaj, és egészsége nem csak a növénytermesztés szempontjából elengedhetetlen tényező - szerves kapcsolatban áll az emberi egészséggel is.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

No-till és cirok a talajregeneráció jegyében

2024. június 7. 14:40

A talaj regenerációját középpontba helyező mezőgazdasági gyakorlatok szerves elemei a talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, takarónövények alkalmazása. Május elejére már számos kultúrát elvetettek a gazdálkodók, de a cirok direktvetését még volt lehetőségünk elkapni Uraiújfalu határában...

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

John Deere 6R sorozatú traktorok – Univerzális alkalmazhatóság prémium szinten

2023. március 6. 10:35

A németországi Manheimben készülő 6R sorozatú traktorok fejlődésének története több mint 30 évvel ezelőttre, 1992-ig nyúlik vissza.

Az irányítási és szervezési feladatok egy felületen a PrecZone-ban – MyJohnDeere Operations Center

2021. május 14. 10:17

A KITE Zrt. elkötelezett híve a hazai mezőgazdaság legújabb és legfejlettebb technológiával történő kiszolgálásának. Olyan világszintű gyártókkal és fejlesztő központokkal tart kapcsolatot, melyek a legmodernebb termesztési megoldásokat képesek a magyar gazdák számára szállítani. A John Deere már több mint egy évszázada vallja ugyanezeket az elveket. Az amerikai farmerek ma már a mindennapjaik során, készség szinten használják azokat a digitális eszközöket, melyeket a KITE Zrt. a magyar gazdák számára is elérhetővé tett az új PGR rendszer elindításakor. A MyJohnDeere Operations Center alkalmazása könnyebbé teszi a mindennapi feladatok elvégzését a földeken. Hogy ez Önnek miért lehet jövedelmező? Olvasson tovább és elmondjuk!

Amerikához képest sem vagyunk elmaradva - Precíziós gazdálkodás a Balogh-Farm Tépe Kft.-nél

2019. március 1. 12:17

Balogh Sándor a Balogh-Farm Tépe Kft. ügyvezetőjeként 2010-ben gondolkodott el először a precíziós gazdálkodás bevezetésén 800 hektáros területükre.

Gépészet Videó

Már nem élettelen dolognak képzelik el a talajt…

2022. szeptember 4. 06:33

„Nagyon meglepett, hogy mennyi élet van a talajban, én azt egy élettelen dolognak képzeltem el”