Amikor a nyári szezon java már „lefutott”, érdemes emlékeztetni magunkat, hogy az ősz a legjobb időszak arra, hogy előkészítsük a kerti ágyásokat a következő évre. A most elvégzett munka ugyanis lényegesen egyszerűbbé teszi a tavaszi idényt, ezért érdemes nekilátni.
Az egész éves kertészkedés és a betakarítási munkálatok után a legtöbb ember csak arra vár, hogy letegye végre az ásót és megünnepelje a munkája gyümölcsét. Mert hiába dolgozunk „szerelemből” odakint, mindannyiunknak akadnak kudarcai, kihívásai és sikerei, amit egy évről-évre ki kell pihenni, ráadásul ténylegesen megérdemeljük a bőséges termés és a rendezett kert okozta sikerélményt. Ha azonban mégsem tesszük le még az ásót, az hosszú távon a segítségünkre lehet. A jövő évi sikeres szezon érdekében ugyanis elvégezhetünk egy csomó olyan munkát, ami aztán a következő évi tennivalóink listáját csökkenti – méghozzá látványosan.
A következőket ajánljuk.
1. Tisztítsa meg a régi növények környezetét.
Miután betakarította a termést, fontos, hogy még a tél beállta előtt eltávolítsa az elszáradt és elhullott növényi maradványokat, mivel ezek különféle kártevőknek és betegségeknek adhatnak otthont. Az elszáradt egynyári növények eltüntetésével és az évelők visszavágásával eltávolítjuk a nyár folyamán esetlegesen megtelepedett kártevők búvóhelyét és táplálékforrását.
Komposztáljon minden olyan növényt, amely nem mutatja a betegség jeleit. Ha a magaságyásokat gombásodás vagy kártevők támadták meg, fontolja meg a régi növények elásását egy árokban, távol a kerttől. Be is zsákolhatja, majd elszállíthatja őket.
2. Ültessen takarónövényt.
Ha olyan területen él, ahol a magaságyásai ősszel és télen nyugalmi állapotban vannak, most itt a lehetőség, hogy tápanyagokat juttasson a talajba és feljavítsa a talaj szerkezetét. A kifejezetten talajépítés céljából termesztett növényeket takarónövényeknek nevezik. A legtöbb esetben a gazdák ősszel ültetik el a takarónövényeket, és tavasszal profitálnak a növekedésükből. Ez azért van így, mert a takarónövények szénnel és nitrogénnel látják el a talajt, növelik a talaj szervesanyag-tartalmát és megállítják a gyomnövények terjedését. A takarónövény-termesztés gyakorlata a Római Birodalomig nyúlik vissza.
A ma használt legnépszerűbb takarónövényfajták a következők:
- Őszi rozs
- Bíbor here
- Mezei borsó
- Szőszös bükköny
- Zab vagy árpa
A hagyományos mezőgazdasági gyakorlatban a gazdák tavasszal számos takarónövényt termesztenek. A takarónövényeket azonban nem mindig kell beforgatni a magasított kerti ágyásokban. Ha Ön a talajművelés nélküli kertészkedést választotta, vagy ha valaha is ki akarta ezt próbálni, ősszel vessen egynyári rozsot, és tavasszal kaszálja le. Többszöri kaszálást követően soros módszerrel közvetlenül az avarba ültethet.
3. Adjon komposztot az ágyásaihoz.
A nyár vége gyakran a zöldségek mellett a komposzt betakarítását is jelenti. Ha egész nyáron kötelességtudóan hulladékot adagolt a komposztálójába, a kerti nyesedékkel és a száraz levelekkel együtt, akkor most itt az ideje, hogy a komposztálót a kerti ágyásokba ürítse.
A komposzt akkor jó, ha gazdag, sötét, morzsalékos és sima állagú. Az illatának aromásnak és agyagosnak kell lennie. Ha ősszel érett komposztot ad a magaságyásaihoz, az feljavítja a talaj struktúráját, kiegyensúlyozza a pH-értékét, és táplálja a földben élő egészséges mikroorganizmusokat. Töltse fel az ágyásait egy vastag réteg komposzttal. Nem szükséges beforgatni: a téli esőzések bemossák a tápanyagokat a gyökerek szintjére, a benne élő giliszták és férgek pedig segítenek a szerves anyagok szétszórásában.
4. Ültessen fokhagymát.
A magaságyások két okból is kiválóan alkalmasak a fokhagyma számára. Először is, általában jobb a vízelvezetésük, mint a földbe ásott ágyásoknak, így megvédik azokat az áttelelő fokhagymagerezdeket, amelyek elrohadnak, ha túl nedvesek lesznek. Másodszor, a magasságuk segíti a hagymák gyors felmelegedését a tavasz beköszöntével, ezáltal a gondosan elültetett fokhagyma előnyt élvez a növekedésnél.
Két fő fokhagymafajta létezik:
- Keménynyakú fokhagyma
A keménynyakú fokhagyma jól termeszthető hidegebb időben is, amikor a téli hőmérséklet fagypont alá süllyed. A keménynyakú fokhagyma általában nagyobb hagymákat képez, kevesebb gerezddel. Nyáron ez a fokhagymafajta is képez „szárat” (egy magas virágzó szárat), amelyet el kell távolítani a nagyobb, jobb termés érdekében.
- Lágynyakú fokhagyma
A lágynyakú fokhagyma melegebb éghajlaton is jól fejlődik, kisebb hagymákat hoz, hagymánként több gerezddel. A lágynyakú fokhagyma a központi virágszár hiánya miatt kiválóan alkalmas a fonásra. A keménynyakú fokhagymánál tovább tárolható. A fokhagymát októberben (északabbra fekvő éghajlaton) és januárban (melegebb helyeken) ültesse el.
5. Várjon az első fagyig a kelbimbó és a kelkáposzta betakarításával.
A hidegebb hőmérséklet jobb ízűvé teszi a káposztafélék családjának ezen tagjait. A csípős fagy jelzi a növényeknek, hogy itt az idő, hogy a keményítőt cukorrá alakítsák, így a hőmérséklet csökkenése miatt édesebbek lesznek.
Az első fagy után szedje le a kelbimbót és a kelkáposztát, és élvezze a kései betakarítás ízét. A kelkáposzta szárát hagyja a helyén a tél folyamán a kora tavaszi hajtások számára.
6. Mulcsozza le a fedetlen talajt.
Ha olyan növényei vannak, amelyek a tél folyamán is megmaradnak, akkor is fontos, hogy letakarja a szabadon hagyott talajt, hogy megakadályozza az eróziót és megőrizze a talaj melegét. Az ilyen ágyásokban nem ideális a takarónövények ültetése, de mulccsal így is megvédheti a talajt.
Minden alkalommal, amikor betakarít egy növényt, fedje fel a csupasz talajt szalmával, őszi levelekkel vagy más módon. Ha mulcsot dugdos a telelő növények köré és a szabadon hagyott talaj fölé, az segít a tavaszi gyomosodás megakadályozásában is.
7. Ellenőrizze és javítsa ki a sérült deszkákat és sarkokat.
A felhasznált fa típusától függően a magasított kerti ágyások öt évig, de akár húsz évig is megmaradhatnak. Az ágyások ellenőrzése az ősz beköszöntével remek módja annak, hogy időben felkészüljön az esetleges javításokra. Az idősebb ágyásoknál ellenőrizze, hogy nincsenek-e repedések vagy rothadásra utaló jelek, és szükség esetén cserélje ki őket. A levegő áramlásának optimalizálása érdekében távolítsa el az oldalfalakhoz nyomódó füvet.
Ha olyan területen él, ahol télen erősen fagyos vagy sok eső esik, fontolja meg az ágyások sarkainak alátámasztását konzolokkal, fa karókkal vagy szegélyléccel, ha még nem tette ezt meg. Ahogy az ágyás a nyugalmi időszak alatt vizet vesz fel, kitágul és összehúzódik. Támasz nélkül ez meglazíthatja az ágyás sarkait, és járatokat biztosíthat kedvezőtlen időjárás esetén. Az ágyások megerősítése meghosszabbítja élettartamukat.
Az új, barkácsolt ágyásoknál a sarkok védelmét erősítse meg. Az egymásra helyezhető horgonyösszekötők jól működnek a magasabb ágyások esetében.
8. Használjon fóliasátrat vagy hidegházat.
A betakarítás meghosszabbítása egyszerűen megoldható, ha beborítjuk az ágyásokat. Egy egyszerű fólia segíthet megőrizni a télálló zöldeket vagy a télen csírázó brokkolit hidegben is.
Az egész ágyást lefedő, stabilabb kialakítású hidegház segíthet az ősszel vetett vagy magról vetett, áttelelő növények nevelésében.
9. Rendezett utak.
Az ágyásokban a gyomok kordában tartása egyre könnyebbé válik, ahogy a kertje fejlődik. Ugyanez vonatkozik az ösvényeire is. A legegyszerűbb módja a gyomok visszaszorításának a magaságyásokon kívül, ha néhány évente vastag mulcsréteggel borítja be, és rendszeresen szúrópróbaszerűen ellenőrzi őket. Az ősz remek alkalom arra, hogy pótolja az ösvényeket alkotó faforgácsot, kavicsot vagy szalmát.
10. Állítson fel új ágyásokat tavaszra.
Ha úgy találja, hogy az ágyásai nem adnak elegendő helyet az összes termeszteni kívánt növénynek, az ősz remek alkalom arra, hogy új ágyásokkal bővítse a kertjét. Ezzel nemcsak hogy elkerülheti a tavaszi kapkodást, amikor a kertészkedéshez szükséges termékek általában hiánycikkek, de hagyhatja, hogy az új talaj beérjen.
Az ősz arra is remek időszak, hogy a kertje talaját komposzttal, trágyával és más tápanyagokkal gazdagítsa. Ez egyúttal remek módja annak is, hogy a tavasz előtt az egészséges mikroorganizmusok talajba való beköltözését is elősegítse.
Itt van az ősz, itt van újra
Ha most elegendő időt szán az ágyások előkészítésére és karbantartására, könnyebbé válik majd a tavaszi kertészkedés, és ezáltal meglehet, még több ideje lesz élvezni a kertjének minden csodás szegletét.
A cikket fordította: Ordódy Eszter