Védett állatról lévén szó, a vakond nem irtható „tűzzel-vassal”. Bizonyos szagokra azonban igen érzékeny, ezeket érdemes bevetni ellene a kertben.
A vakond a földtúrásaival, károkozásaival sok kerttulajdonosnak okoz gondot. Az Európában és Ázsiában elterjedt aprócska emlős télen sem áll le a tevékenységével, a kártétel megelőzéséhez így érdemes ilyenkor is néhány tanácsot megfogadni.
Kevesen tudják, hogy a vakond védett állatfaj, egyedeinek pénzben kifejezett értéke 25 ezer Ft. Ez azt jelenti, hogy „tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása” – olvasható a természetvédelem.hu oldalon is.
Védekezni lehet ellenük, bár érdemes azt is megfontolni, hogy nem növényeket, hanem apró állatokat fogyasztanak, köztük növényi kártevőket, vagyis – elvileg – segítségére vannak a kertek, veteményesek, pázsitok gazdáinak.
Akik valószínűleg már kipróbálták a kevésbé hatékony sörösüveg és petróleumos rongy variációt, a vakondrácsot, az ultrahanggal működő elektromos vakondriasztót, valamint a kellemetlen szagú szerves trágyákat, több-kevesebb sikerrel.
Ha ezek nem váltak be, akkor érdemes vakondriasztó növényeket ültetni, hiszen azoknál nincs szükség természetvédelmi hatósági engedélyre. Ilyenek a fokhagyma, a vörös hagyma, a metélőhagyma, a póréhagyma, a medvehagyma, valamint a különféle kutyatej fajok, illetve az oxálsav tartalmú növények (tatárlaboda, hosszúlevelű laboda). A gyalogbodza kellemetlen szagát ugyancsak képtelen elviselni a vakond.
De mi a helyzet télen, amikor üres a kertünk? Erre az Édenkert.hu oldal ad hasznos tippeket, bár ők is megjegyzik, hogy a vakond jelenlétének örülnünk kellene, hiszen a gyökérzónában lévő kártevőket ritkítják.
Ha tehát a földtúrások bántják a szemünket, akkor a vakond látogatásának kiváltó okát kell elsősorban megszüntetni. A kártevők gyérítése megoldható vegyszerekkel vagy kíméletesebb mikrobiológiai szerekkel, a lényeg az, hogy tavasszal és ősszel lelkiismeretesen el kell végezni a prevenciós munkálatokat.
A vakond elűzését az Édenkert.hu is elsősorban illatanyagok bevetésével javasolja. A ricinus tartalmú távoltartó szerek például nagyon hatékonyak, ezek granulátum formában is léteznek, de kaphatók olyan füstpatronok is, amelyek ricinust tartalmaznak, és a járatokba beszivárogva űzik el a vakondot.
(Fotó: Ulrike Mai/Pixabay)