Házikert

A vakondtól hogyan lehet megszabadulni télen?

Agrofórum Online

Védett állatról lévén szó, a vakond nem irtható „tűzzel-vassal”. Bizonyos szagokra azonban igen érzékeny, ezeket érdemes bevetni ellene a kertben.

A vakond a földtúrásaival, károkozásaival sok kerttulajdonosnak okoz gondot. Az Európában és Ázsiában elterjedt aprócska emlős télen sem áll le a tevékenységével, a kártétel megelőzéséhez így érdemes ilyenkor is néhány tanácsot megfogadni.

Kevesen tudják, hogy a vakond védett állatfaj, egyedeinek pénzben kifejezett értéke 25 ezer Ft. Ez azt jelenti, hogy „tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása” – olvasható a természetvédelem.hu oldalon is.

Védekezni lehet ellenük, bár érdemes azt is megfontolni, hogy nem növényeket, hanem apró állatokat fogyasztanak, köztük növényi kártevőket, vagyis – elvileg – segítségére vannak a kertek, veteményesek, pázsitok gazdáinak.

Akik valószínűleg már kipróbálták a kevésbé hatékony sörösüveg és petróleumos rongy variációt, a vakondrácsot, az ultrahanggal működő elektromos vakondriasztót, valamint a kellemetlen szagú szerves trágyákat, több-kevesebb sikerrel.

Ha ezek nem váltak be, akkor érdemes vakondriasztó növényeket ültetni, hiszen azoknál nincs szükség természetvédelmi hatósági engedélyre. Ilyenek a fokhagyma, a vörös hagyma, a metélőhagyma, a póréhagyma, a medvehagyma, valamint a különféle kutyatej fajok, illetve az oxálsav tartalmú növények (tatárlaboda, hosszúlevelű laboda). A gyalogbodza kellemetlen szagát ugyancsak képtelen elviselni a vakond.

De mi a helyzet télen, amikor üres a kertünk? Erre az Édenkert.hu oldal ad hasznos tippeket, bár ők is megjegyzik, hogy a vakond jelenlétének örülnünk kellene, hiszen a gyökérzónában lévő kártevőket ritkítják.

Ha tehát a földtúrások bántják a szemünket, akkor a vakond látogatásának kiváltó okát kell elsősorban megszüntetni. A kártevők gyérítése megoldható vegyszerekkel vagy kíméletesebb mikrobiológiai szerekkel, a lényeg az, hogy tavasszal és ősszel lelkiismeretesen el kell végezni a prevenciós munkálatokat.

A vakond elűzését az Édenkert.hu is elsősorban illatanyagok bevetésével javasolja. A ricinus tartalmú távoltartó szerek például nagyon hatékonyak, ezek granulátum formában is léteznek, de kaphatók olyan füstpatronok is, amelyek ricinust tartalmaznak, és a járatokba beszivárogva űzik el a vakondot.

(Fotó: Ulrike Mai/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Gyakori hibák szobanövények ápolásánál

2024. november 15. 05:40

Még a gyakorlottabb hobbikertészek is követnek el hibákat a szobanövények ápolásánál. Nehéz az összes hibalehetőséget összeszedni, de a leggyakoribbakra minden válasz benne lesz ebben a cikkben, amivel már eredményesebb lesz a szobakertészkedés.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Így neveld a pázsitod!

2019. március 26. 09:37

Ha a talajhőmérséklet tartósan 10 °C fölé emelkedik, a gyepnövekedés újra beindul, ez a tökéletes időpont a gyepápolás megkezdéséhez.

Lemosó permetezés: nem lehet tovább várni

2019. március 5. 11:01

Az átlagosnál melegebb, de száraz időben jelentősen felgyorsult a gyümölcsfák fejlődése. Néhány nap alatt megduzzadtak a rügyek, elsőként a fekete ribiszkén, majd a mandula és a kajszi virágrügyei kezdtek piroslani.

Júliusi és augusztusi tennivalók a pázsit és a gyep körül

2021. július 17. 08:14

Mik a teendőink a már meglévő pázsit- és gyepállományunk körül? Hogyan lássuk el plusz tápanyaggal a füvesített területeket? Mire figyeljünk a hőségben, és hogyan előzzük meg a fű barnulását?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: folytassuk a lehullott falevelek összegyűjtését!

2022. október 12. 10:17

Folytassuk a lehullott falevelek összegyűjtését, hogy ne takarja a pázsitot tartósan, mert különösen csapadékos időben károsítja a füvet.