Házikert

Amit az angyalgyökérről tudni érdemes

Agrofórum Online

Az angyalgyökér (Angelica archangelica var. sativa) számos értékes hatóanyagot tartalmaz, amelyek elsősorban a gyökerében találhatók, és amelyeket az emésztőrendszeri betegségek gyógyítása érdekében vonnak ki a növényből. Hogyan termesztheti a kertjében? Milyen tulajdonságai vannak a gyógynövénynek?

Angyalgyökér: tulajdonságai és származása

Az angyalgyökér, más néven angyalhorog vagy arkangyal, egész Eurázsiában őshonos, de számos fajtája Észak-Amerikában is megtalálható. Az angyalgyökér vadon a folyópartok mentén, árkokban és nedves réteken fordul elő, de leggyakrabban mégis a kertekben található meg.

A kétnyári vagy évelő növény 50 cm és 2,5 m közötti magasságot érhet el, és legfeljebb 10 cm átmérőjű lesz. Üreges szárral rendelkezik. A szár végén nagy, gömb alakú, fehéres zöldtől a sárgáig terjedő színű ernyős virágok képződnek. Az angyalgyökér levelei fűrészfogasak, és igen nagyra nőhetnek, az alsó levelek akár 90 cm-esek is lehetnek.

Az angyalgyökér általában nem hoz virágot az első évben, mivel a növény elsősorban a dús lombozat kialakítására összpontosít. A második év júniusától augusztusig gyönyörködhetünk a látványos ernyőkben, amelyekben számtalan apró virág található, és amelyek édes illatukkal rengeteg beporzót vonzanak. A virágzás után a növény általában visszaszárad, és a következő évben önvetéssel új növényeket nevel. Megfelelő körülmények között azonban évről évre is képes növekedni.

Milyen növényekkel téveszthető össze könnyen az angyalgyökér?

  • Az angyalgyökér növények vadon történő gyűjtésekor könnyen összetéveszthető az erdei angyalgyökérrel (Angelica sylvestris), amelynek nincs semmilyen gyógyhatása. Az erdei angyalgyökér kisebb, karcsúbb és rózsaszín virágai vannak.
  • Veszélyes azonban összetéveszteni a növényt a kaukázusi medvetalppal (Heracleum mantegazzianum), amely erősen fototoxikus, és fájdalmas hegesedéseket és hólyagokat okoz, ha a leveleit és a virágait megérintjük. A legszembetűnőbb különbség a virág színe, amely a kaukázusi medvetalp esetében hófehér, az angyalgyökér esetében azonban zöldes színű.

A legszebb fajok

Az angyalgyökérnek körülbelül száz faja van, amelyeknek csak nagyjából a fele őshonos Európában. Íme, a mi listánk a legszebb angyalgyökér fajokról:

  • Angelica archangelica (orvosi angyalgyökér): Valószínűleg a legismertebb faj a mi égtájainkon, amit gyógyhatása miatt nagyra értékelnek. Az évelő, akár 2,5 m magasra is megnövő növénynek nagy, fehér és zöld virágai vannak.
    • Tipp: Az angelica archangelica ‘Solveig’ különösen magas a jótékony hatású összetevőket tartalmazó növény.
  • Koreai angyalgyökér (Angelica gigas): A koreai angyalgyökér egy kissé díszesebb évelő növény a kertben, amelynek ernyős virágai és virágszárai mélylila színűek.
  • Kínai angyalgyökér (Angelica sinensis): Ez a Kínában Dong Quai néven is ismert faj a TCM (hagyományos kínai orvoslás) fontos összetevője. Látványában nagyon hasonlít a nálunk is megtalálható angyalgyökérhez, és gyógyászati felhasználása is hasonló. Javítja a vérkeringést, ezért menstruációs zavarok és vérszegénység kezelésére használják.
  • Erdei angyalgyökér (Angelica sylvestris): Az erdei angyalgyökér valamivel kisebb, finomabb, és nincs gyógyhatása. Sötétvörös bimbóiból rózsaszínű virágok nyílnak. Levelei rendkívül sötétek, szinte feketék.

Angyalgyökér ültetése: termőhely, vetés és termesztési módok

Ha angyalgyökeret termeszt saját kertjében, válasszon napos vagy félárnyékos helyet. Az angyalgyökér a nedves, humuszban gazdag és nagyon tápláló talajt kedveli. A legjobb, ha friss komposzttal javít a talajon, különösen, ha a kertje földje homokos.

Az angyalgyökér lenyűgözően néz ki, ha mint strukturális elemet ültetjük a kertbe. Magas termetével kiváló fő évelő lesz az évelőágyban.

Az ültetés előnyösebb, mint a vetés, mert így a növény gyorsabban meghonosodik a talajban. Az angyalgyökeret fiatal növényként is megvásárolhatja, vagy korábban, beltérben is elvetheti. A magokat februártól áprilisig kezdje el beltéren nevelni, majd április közepétől augusztusig ültesse ki őket a szabadba. Ne feledje, hogy ez az évelő növény képes terjedni, ezért legalább egy métert hagyjon a növények között, hogy ne nőjenek túl egymáson, és optimálisan fejlődjenek.

A növényeket sorokba is lehet vetni az intenzívebb termés érdekében. Augusztus végén egy-két centiméter mélyre vesse el a magokat, méterenként legfeljebb ötöt egy sorba, majd fedje be földdel, és jól nyomja le. A növény az első évben várhatóan nem fog virágozni.

Tipp: A kártevők és a kórokozók elszaporodásának elkerülése érdekében győződjön meg róla, hogy az elmúlt években nem nőttek más ernyősvirágúak a kiválasztott helyen. Ezek közé tartozik a sárgarépa (Daucus carota subsp. sativus), a zeller (Apium graveolens), a petrezselyem (Petroselinum crispum), a kömény (Carum carvi) és az édeskömény (Foeniculum vulgare).

Hogyan kell az angyalgyökér növényeket gondozni?

Az angyalgyökér víz- és tápanyagellátásának kertjében a növény természetes élőhelyét kell utánoznia – a folyópartokon és mocsaras réteken. Ez a legjobb módja az angyalgyökér gondozásának:

  • Öntözés: Az angyalgyökér szereti a nedves talajt. Ügyeljünk arra, hogy bőséges mennyiségű vizet adjunk neki, különösen, ha a talaj száraz.
  • Trágyázás: A növényeknek sok tápanyagra van szükségük. Adjon a vízhez folyékony műtrágyát, és májustól a virágzásig minden második héten tápoldatozza.
  • Gyomlálás: Amikor az angyalgyökér növény még fiatal, rendszeresen gyomláljon, hogy csökkentse a tápanyagokért és a vízért folytatott versenyt. Amint a nagy levelek elborítják a talajt, a gyomlálásra már nem lesz szükség.
  • Metszés: A fiatal növények hajtáscsúcsait néhányszor vágja vissza, hogy bokrosodást ösztönözze őket.

Tipp: Hogy időt és energiát takarítson meg, mulcsozzon a növény körül zöld nyesedékkel vagy kéregmulccsal. Ez nedvesen tartja a talajt, ami hozzájárul az angyalgyökér gyorsabb növekedéséhez.

Angyalgyökér, mint gyógynövény: hatása és felhasználása

Az angyalgyökérről úgy tartják, hogy a gyógyító tulajdonságok legszélesebb skálájával rendelkezik. Az összetevők kinyeréséhez röviddel a virágzás előtt ássuk ki a gyökeret és tisztítsuk meg. A szárított vagy frissen szedett angyalgyökeret teaként lehet elkészíteni. Fogyasztását emésztőrendszeri problémák esetén javasolják. Az angyalgyökér tea serkenti az étvágyat, enyhíti a felfúvódást, és görcsoldó tulajdonságokkal rendelkezik. Az angyalgyökér íze nagyon fűszeres, kissé édeskés, de csípős és fanyar is egyben. A gyökereknek és a növény más részeinek számos egyéb gyógyító tulajdonságot is tulajdonítanak, azonban még több kutatásra van szükség ahhoz, hogy ezen állítások igazolást nyerjenek.

Az angyalgyökér a konyhában is felhasználható. A szárát és a gyökeréből vágott darabokat karamellizálhatjuk, hogy gyomorkímélő édességet készítsünk belőle. A friss, zsenge levelek és szárak salátákhoz is felhasználhatók. A szárak a zellerhez hasonlóan lekvárokban és különleges chutney-kban is felhasználhatók.

Mérgező az angyalgyökér?

Vigyázat! Az angyalgyökér nedve a nap UV-sugárzásával együtt bőrirritációt okozhat. Az angyalgyökérrel való érintkezés után ezért nem tanácsos hosszabb ideig a napon sütkérezni. Célszerű elővigyázatosnak lenni, és a növény gondozása közben kesztyűt használni.

Az angyalgyökér a fenti pozitív hatásai ellenére enyhén mérgező növénynek számít, ezért ne fogyasszon belőle egyszerre túl nagy mennyiséget. Különösen a terhes nőknek és a szoptató kismamáknak kell kerülniük a növényt.

Forrás: https://plantura.garden/uk/herbs/angelica/angelica-overview

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyakori hibák szobanövények ápolásánál

2024. november 15. 05:40

Még a gyakorlottabb hobbikertészek is követnek el hibákat a szobanövények ápolásánál. Nehéz az összes hibalehetőséget összeszedni, de a leggyakoribbakra minden válasz benne lesz ebben a cikkben, amivel már eredményesebb lesz a szobakertészkedés.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

2024. november 13. 14:40

Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Fűzfa nevelése hogyan történik?

2023. február 13. 12:27

A fűz vagy fűzfa (Salix) a fűzfafélék (Salicaceae) család névadó nemzetségének tagja. Ez a Föld északi féltekéjén honos növény a Kárpát-medencében is megtalálható. Kiváló kertben nevelhető fa, amely kevés gondozást igényel, mégis mesés látványt nyújt. Az alábbiakból megtudhat mindent, amit a fűzfa neveléséről tudni érdemes.

Hogyan gondozzuk az árvácskákat télen?

2023. január 13. 13:36

Kevés szemet gyönyörködtetőbb virág van télen az árvácskánál, amely a kopár ablakpárkányokat, tereket vagy út menti virágágyásokat élettelivé varázsolja a hideg hónapokban.

A borsmenta szárítása, fagyasztása és tartósítása

2022. október 7. 13:32

A borsmentát könnyű tartósítani, így aromás frissítő ízét télen is élvezhetjük.

Decemberi tennivalók a kertben

2022. december 1. 05:34

A december egy csendes hónap a kertészkedés szempontjából, mégis több dologra kell odafigyelni, mint azt gondolnánk.