Házikert

DIY kert: így építjük magunknak a kertet

Agrofórum Online

A legtöbb ügyfelem magának akarja a kertjét megépíteni, de nagy segítség nekik az, ha valaki megtervezi. Ehhez másféle tervek is kellenek, mintha kivitelezővel dolgoznánk, de annál izgalmasabb utána az édes végeredmény, hogy nem a készbe ülnek bele, hanem velük együtt alakul a kert. Hogyan építsük magunknak a kertet?

Kertépítős csoportokban szoktam olvasgatni és a saját ügyfeleim esetében is látom azt az anomáliát, amikor rosszul választanak növényt, vagy rosszul találják ki a gyepkeveréket, mert fogalomzavarok vannak.

Napfényes kert, árnyéktűrő növények és a valódi árnyék

A valódi árnyék teljesen más, mint a legtöbb ember fejében van. Nézzük a legelejétől. Adott egy teljesen üres kert, ahova első évben elkezdünk fásítani. Hacsak nincs időgépünk, akkor az első évben az a kert még nem árnyékos. Lehet, hogy van benne 15 pár éves fa, de nem árnyékos még. Majd árnyékos lesz. Így tehát sem tervezőként, sem kerttulajdonosként nem merném azt mondani, hogy azonnal a végső verziót kell megalkotni, mert éveken keresztül még nem lesz árnyék ott, ahol majd egyszer lesz! Így a növényválasztékot is eszerint kell kialakítani, hiszen a kert egy élő rendszer.

Ugyanez igaz a gyepesítésre is. Bár gyepet sem 1-2 évre vet az ember, ameddig tűző napra kell vetni, mert a kert annyira fiatal, hogy sehol egy talpalattnyi árnyék, így nem tehetünk árnyéktűrő gyepkeveréket sem, mert még most nem aktuális.

Mennyi burkolattal kalkuláljunk?

Ha magunknak építjük a kertet és nincs gyakorlatunk a burkolatok lerakásában, akkor két opció van: vagy ne terveztessünk burkolatot a kertbe, vagy bízzunk meg hozzáértő szakembert az építés ezen szakaszához.

A rosszul lerakott térkövezés azért problémás, mert első körben még lehet, hogy akár esztétikusra is sikerül, de a burkolatnak tartósnak is kell lenni. Mire kibéreljük a tömörítéshez a hengert és a lapvibrátort, vagy mire rájövünk, hogyan lehet jól beseperni a térkő közeit, addigra annyi időnk és bérlési költségünk megy el, hogy egyszerűbb megbízni egy szakembert hozzá. Neki a kisujjában van az, amivel mi még csak ismerkedünk a videómegosztóról képi síkon.

A kert, mint egy élő rendszer folyamatosan változik (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/feny-termeszet-viz-nyar-7174102/)

Talaj-előkészítés és az alapos öntözés

Talaj-előkészítés nélkül nincs növényültetés. Talán ez az egyik legfontosabb dolog, amit javasolhatok minden kerttulajdonosnak, amikor nekiáll a kert betelepítésének.

Minden talaj-előkészítést jó esetben egy talajminta-vizsgálatnak kellene megelőznie. Nagyon sok növénypusztulást lehet úgy elkerülni, ha tisztában vagyunk azzal, hogy milyen talajunk van.

Bár nálunk minden tervezés azzal indul, hogy a kert random helyeiről hozok el talajmintát és még a tervezés előtt bevizsgáljuk, de tudom azt is, hogy sokan ezzel nem foglalkoznak, pedig az eredményesség ezen is múlik: megfelelő talajba megfelelő növényeket válogassunk össze. Ha megvan a talaj alapvető ismerete, akkor annak megfelelően elindul a talaj táplálása, javítása és maga a talaj-előkészítés az ültetésre.

Az ültetendő növényeket is alaposan öntözzük be, ne szárazon kezdjünk hozzá az ültetéshez. Jó esetben az ágyásokat is nedvesítsük át, akár pár napon keresztül rendszeresen, hogy a gyökereknek ideális legyen az új helyük.

Higgyük el, hogy a kert, mint élő rendszer folyamatosan változik, és ami most pont ideális és örömmel vesszük, hogy megmarad a teljesen pucér talajunkban, az pár év múlva már egy más szinten lesz hasznos része a kertnek, még úgy is, hogy akár át is kell ültessük új helyre. Mert a kert folyamatosan változik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan védekezzünk a kártevők ellen a lakásban?

2024. október 4. 05:40

Miért különösen fontos ez a téma? Mert szobában sokszor nem használhatunk olyan vegyszereket, amik a kertben működnek.

A tuja őszi gondozása: ne mulasszuk el az öntözést sem!

2024. október 3. 14:40

Az őszi időszakban a tujákat alaposan meg kell öntözni, hogy elegendő nedvességet raktározzanak el a gyökerek.

Hamarosan szedhető a csipkebogyó: így tárolhatjuk be télire

2024. október 3. 05:40

A dér által megcsípett csipkebogyó elkezd megpuhulni és könnyebb is lesz feldolgozni, akár gyógyteának, akár lekvárnak használnánk fel.

Mi legyen a zöldségek szárával szezon végén?

2024. október 2. 05:40

Egy kertben semmi sem hulladék, ha fenntartható módon kertészkedünk.

Nehézfémszennyezés a talajban: ólom (Pb)

2022. december 4. 08:37

Az ólom talajban történő mozgásáról elmondható, hogy a legerősebben lekötött fém, szerves komplexekben, specifikus adszorpciós folyamatok révén kötődik, lemosódása igen kismértékű.

Mit is nevezünk talaj menti fagynak?

2022. december 8. 05:36

A fagy megnehezíti vagy lehetetlenné teszi a talajmunkálatok elvégzését, a talaj vízbefogadó képességét nagymértékben korlátozza.

Hogyan öntözzük a póréhagymát?

2019. február 9. 13:16

L. Péter kérdése: A póréhagyma öntözéséhez szeretnék tanácsot kérni: mennyire szabad öntözni, mire kell odafigyelni?

Hogyan veszik fel a növények a tápanyagokat?

2024. szeptember 20. 16:10

Bár a műtrágyákról, tápoldatokról sokat hallunk, talán nem mindenki tudja, hogy mit és hogyan „esznek” a növények. Pedig akár éhen is halhatnak!