4℃ -4℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Házikert

Gyepápolás ősszel: Hogyan készítsük fel a gyepet a téli időszakra?

WOLF-Garten Sajtóközlemény

Lassanként rövidülnek a nappalok, hűvösebbre fordul az idő - az ősz már a sarkon figyel. Az ősz sokféle munkát jelent a kerttulajdonosok számára: a fákat, bokrokat és sövényeket vissza kell vágni, a kerti tavat meg kell tisztítani a szerves hulladékoktól, falevelektől. A gyeppel is akad tennivaló: ahogy tavasszal és nyáron, úgy ősszel is a nyírás és a trágyázás tartja jó állapotban a gyepet. Azonban van néhány dolog, amit jó, ha szem előtt tartunk.

Az alábbi tippek segítenek abban, hogy a gyep télen is erős és egészséges maradjon:

Fűnyírás ősszel

Bár a hőmérséklet csökkenésével a fű növekedési üteme lassul, érdemes addig nyírni a füvet ősszel is, amíg nő. A vágási magasság ilyenkor optimálisan 4 centiméter. Ez a magasság megvédi a talajt és a gyepet a fagytól vagy a fagypont alatti hőmérséklettől. Ha viszont a fűszál túl hosszú, akkor megvan a veszélye annak, hogy a szálak letörnek és rothadásnak indulnak.

Szakértői tipp: Mivel alacsonyabb hőmérsékleten a nyesedék nem tud lebomlani, ezért az őszi nyíráskor a nyesedéket a lehető leggondosabban el kell távolítani a gyepről. Ehhez a mulcsozós fűnyíróra helyezze fel a fűgyűjtőt, hogy a nyesedéket összegyűjtse. A 3 az 1-ben funkcióval rendelkező fűnyírók, mint például a WOLF-Garten Lycos termékek vagy a Cub Cadet LM5 E 51 R modelljei már egyetlen készülékkel lehetővé teszik a vágást, a gyűjtést és a mulcsozást.

Tisztítsuk meg a gyepet a levelektől

Míg télen az avar védelmet nyújt a növényeknek a hideg és a fagy ellen, addig a gyepet a gombásodás és penész fenyegeti, ha nem távolítjuk el a lehullott leveleket. A sűrű lombtakaró akadályozza a fűfélék fényfelvételét, elősegíti a mohásodást, és a talaj levegőztetésének hiánya miatt a gyep rothadásnak indul a lombtakaró alatt. Ezért ősszel rendszeresen meg kell tisztítani a gyepet a levelektől a rothadás és a gyepbetegségek megelőzése érdekében. Ugyanezért a lehullott gyümölcsöket is rendszeresen össze kell gyűjteni.

Szakértői tipp: Rendszeresen távolítsa el a leveleket a gyepről – vagy egy levélgereblyével, például a WOLF-Garten multi-star® sorozatból, vagy egyszerűen és kényelmesen egy fűgyűjtő zsákos fűnyírótraktorral, például a Cub Cadet XT2-vel. Nyírja le a gyepet a szokásos módon a levelekkel együtt, a fűnyíró a fűnyesedékkel együtt felaprítja azt és a fűgyűjtő zsákba gyűjti. Innen mehet a komposztálóba vagy a zöldhulladék-gyűjtőbe, de ideális esetben mulcsként szolgálhat az ágyásokban vagy a bokrok alatt.

Gyomirtás és gyepszellőztetés

A mély gyökerű gyomnövényeket, például a pitypangot ősszel ki kell vágni a hosszú gyökerével együtt. Ez elég fáradságos munka, de a WOLF-Gartennek van egy remek eszköze ehhez, a KS-2K gyomkiszúró.

Szakértői tipp: október végéig lehet a gyepszellőztetést elvégezni, a mohát, a gyomokat és a filcesedett részeket eltávolítani. Ezzel segítjük a fű szellőzését, de ezt a munkát nem szabad túl későre hagyni, hogy a gyepnek még legyen ideje növekedni és regenerálódni a tél előtt.

Gyepjavítás

Az ősz megfelelő időszak a gyep kikopott foltjainak javítására. A talaj még elég meleg ahhoz, hogy jó csírázási környezetet biztosítson, ugyanakkor nem szárad ki olyan gyorsan, mint nyáron.

Szakértői tipp: A gyomnövények terjedésének megakadályozására a tíz centiméternél nagyobb átmérőjű kikopott gyepfoltokat ősszel érdemes újravetni.

Erre a célra különösen alkalmas a WOLF-Garten Turbo LR gyepfelújító keverék, amely képes nagyon gyorsan helyrehozni a kisebb-nagyobb foltokat.

Őszi gyeptrágyázás

A gyep télen jelentős stressznek van kitéve: hőmérséklet-ingadozás, száraz és fagyos időszakok, zárt hótakaró vagy hosszan pangó víz. A hűvös évszakokban különösen fontos, hogy a gyep ellenállóképességét célzott tápanyag-utánpótlással erősítsük.

Ebben az időszakban egy kifejezetten az évszakhoz igazított, magas káliumtartalmú műtrágya használata ajánlott, mint például a tisztán növényi alapú WOLF-Garten Natura Bio őszi gyeptrágya (NR-H), amely optimálisan készíti fel a gyepet az őszi és téli fokozott igénybevételre. A kálium hozzájárul a sejtek szerkezetének megerősítéséhez és ezáltal a fűfélék egészségének megőrzéséhez. Ez növeli a gyep ellenállóképességét a gombabetegségekkel és a fagyokkal szemben. Az azonnali hatás mellett a hosszú távú hatás biztosítja a megfelelő tápanyagellátást tavaszig.

Szakértői tipp: Az őszi gyeptrágyázás augusztustól legkésőbb november elejéig végezhető; a nyáron nagyon igénybe vett gyepfelületeken a lehető legkorábban érdemes kijuttatni a gyeptrágyát. Erre egy esős nap a legalkalmasabb, hogy a műtrágya jól eloszolhasson és gyorsan felszívódjon a gyökerek között.

Reméljük, hogy a tanácsaink segítenek abban, hogy a téli időszakban is minél több gyep egészséges maradjon.

Selyemakác: gyorsan növő, egzotikus díszfa látványos virágokkal

2025. február 22. 08:10

A selyemakác egzotikus megjelenésű lombhullató fa, amely napfénykedvelő, és egyre népszerűbb a mediterrán hangulatú kertekben.

Mire figyeljünk oda, ha átterveztetjük a kertet?

2025. február 22. 05:40

Akár a meglevő kertet szeretné átalakítani, akár egy teljesen új koncepciót kialakítani, a cikkben bemutatásra kerülő szempontok segítségével biztosíthatja, hogy az eredmény hosszútávú és kielégítő legyen.

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

Praktikák a tökéletes gyepfelületért

2019. május 27. 10:13

Minden kerttulajdonos egységes, zöld színben ragyogó fűtakaróról álmodik. A szépségért viszont meg kell szenvedni. Sok figyelmet és rendszeres karbantartást igényel a pázsit.

Őszi gyepápolás: mit tegyünk és mit ne tegyünk?

2024. szeptember 4. 09:40

Mind a hagyományos, mind a fajgazdag természetes gyep kora ősszel extra törődést és odafigyelést igényel. De mire is van szüksége?

Hogyan készítsem fel télre a kerti gyepet? Mik az időszerű tennivalók?

2020. október 20. 11:19

A hideg idő előtt igyekezni kell minél jobb kondíciót biztosítani a gyepeknek, ezzel tudjuk csökkenteni a téli időjárás okozta károkat.

Hogyan ápoljuk tavasszal gyepünket?

2022. március 22. 07:04

Első feladataink között a tavasz beköszöntével több olyan dolog is szerepelhet, melyet a tavalyi év őszén nem volt időnk elvégezni.