A Galagonya egy rendkívül mutatós, vadregényes hangulatot árasztó tövises cserje, vagy kis fa, amelynek szemet gyönyörködtető piros termését a népgyógyászat előszeretettel alkalmazza a szív erejének javítására.
Az alábbiakban megtudhat mindent, amit a galagonya magról történő neveléséről tudni érdemes (emellett azonban szaporítható dugványozással, gyökérdugványokkal, alvószemzéssel is. Ezek egyébként gyorsabb és egyszerűbb módszerek, ráadásul a magról szaporított növény nem biztos, hogy az anyanövény minden előnyös tulajdonságát örökölni fogja – a szerk).
A galagonya nemzetség rendkívül fajgazdag (egyes szerzők szerint a fajok száma több mint ezer!), sok az átmeneti és hibrid alakja, változata. A Kárpát-medencében négy faj őshonos: az egybibés galagonya, a fekete galagonya, a rózsaképű galagonya és a cseregalagonya.
Begyűjtése
A skarlátvörös almatermést (amely a vacok megduzzadásával keletkezik) október elejétől érdemes begyűjteni. Ha túl korán szedi le őket, fennáll a veszélye, hogy még éretlenek lesznek. A termést közvetlenül a fáról szedje le úgy, hogy a termés alatti szárat megfogja és kissé lefelé húzza. Így nem sérülnek a fa azon részei, amelyek tovább nőnek. Ezzel a módszerrel rövid idő alatt nagy mennyiségű termést lehet begyűjteni.
Tárolás és feldolgozás
Galagonya termése vödrökben vagy kosarakban egy-két hétig tárolható, feltéve, hogy hűvös, száraz helyen tároljuk.
A galagonya talán az egyik legkönnyebben kimagozható almatermés. A feldolgozásához szükség van egy vagy két vödörre, egy lapos aljú rúdra (például egy régi, lefűrészelt ásónyélre), egy szitára vagy szűrőre, valamint tiszta vízre (slagra vagy vizes kancsóra). A terméseket összetörjük, pépesítjük, majd a szitán keresztül szétválasztjuk a hátramaradt törmeléket és a magokat. Az átmosási folyamatot meglehet, 2-3 alkalommal is meg kell ismételni, mire minden habmentes és tiszta lesz, és a nehéz életképes magok az edény aljára süllyednek. A hátramaradt törmeléket szűrje le és dobja a komposztálóba.
Előkezelés
A kinyert magvakat egyenlő részben keverje össze homokkal vagy homok-komposzt keverékkel (ezeknél a magvaknál a keverékhez adott komposzt segíthet megszakítani a nyugalmi állapotot). Használjon 50% növényi trágyát vagy tőzegmentes komposztot és 50% homokot. Minden maréknyi maghoz adjunk két-három maréknyi keveréket. Válasszon egy olyan edényt, amelyben elfér ez a mag-homok keverék (és egy kicsit több), és tegyen egy réteg követ az aljára. Fedje be a köveket homokkal. Erre helyezze rá a mag-homok keveréket, és fedje be 2-3 cm homokkal. Címkézze fel a cserepet, és állítsa árnyékos helyre a szabadban.
A cserépnek másfél évig kell kint maradnia. Itt már türelemre van szükség! Öntözze meg a cserepet, ha a kiszáradás jeleit mutatja, és védje meg a madaraktól és egerektől, ha azok felfedezik a magvakat. A magokat a begyűjtést követő második tavasszal vessük el – a galagonya magja mélyen nyugvó állapotban van, így sok időre van szüksége ahhoz, hogy növekedésnek induljon.
Kihelyezés
A gyűjtést követő második év február elején ellenőrizze a csírázás jeleit. Ha a magok kb. 10%-a a csírázás jeleit mutatja, akkor készen állnak a kiültetésre.
Egy 1 literes cserépbe három magot kell elültetni, és legfeljebb 10 mm vastag komposzttal vagy szemcseszóróval kell befedni. Finoman tömörítsük és öntözzük meg. A magágyba meglehetősen sűrűn szórjuk ki a magokat – a magok között kb. 5 mm legyen a távolság. Egy hengerrel vagy deszkával nyomjuk meg, hogy a magokat jól a talajba nyomkodjuk. Fedjük be 5-10 mm szemcsés földdel.
Öntözés
A galagonya termesztése nem különösebben bonyolult, de gondoskodjunk arról, hogy mindig nedvesen legyen tartva a földje.
Nevelés
Ne felejtse el eltávolítani a gyengébb palántákat, hogy a legerősebbek maradjanak meg, amennyiben konténerben termeszti őket.
A galagonya termesztésénél az egyetlen probléma a lisztharmat lehet. A kockázat csökkenthető a megfelelő higiéniai szabályok betartásával – ne nyúljon a növényekhez, ha azok nedvesek, és ne öntözze a lombozatot túl későn a nap folyamán. Mindkét intézkedés segíthet megelőzni a fertőzést. Ha mégis megjelenik a lisztharmat, gyorsan kezelje gombaölő szerekkel, lehetőleg bio készítményekkel.
Ettől eltekintve a galagonya gyorsan nő, és az első vagy a második év után készen áll a kiültetésre.
Ültetés
Alaposan készítse elő az ültetés helyét, távolítsa el a gyomokat és a füvet, és készítsen egy olyan nagy gödröt, amelybe a gyökérlabdát be tudja helyezni. Óvatosan tegye a gödörbe, ugyanolyan mélyre, mint amilyen mélyen a cserépben volt, és tömörítse a talajt. Sövény ültetésénél alternatív megoldásként ásson árkot úgy, hogy méterenként legalább 8 palánta kerüljön bele.
A cikket fordította: Ordódy Eszter