Házikert

Honnan tudjuk, hogy fonálféreg van a veteményesben?

Agrofórum Online

Nagy veteményezők vagyunk, és az első pár évben rendre azt tapasztaltuk, hogy tele volt a talajunk fonálféreggel és drótféreggel. Kerestük is a megoldást, hogyan tudjuk elűzni őket vagy összegyűjteni úgy, hogy ne kelljen talajfertőtleníteni.

A kedves Olvasó joggal kérdezhetné, hogy miért nem akartunk talajtfertőtleníteni, de ha régi olvasóm már, akkor sejtheti a választ: a talajt, mint élő rendszert a szemléletünk szerint nem szabad fertőtleníteni, mert a hasznos szervezeteket ugyanúgy tönkre lehet vele tenni, mint ahogy a káros élőlényeket, tehát egyáltalán nem gyakoroljuk ezt a módszert a saját kertészetünkben. Mégis, akkor hogyan oldjuk meg a talajból a fonálférgek eltávolítását?

Mi az első jele, hogy valami baj van?

Az egyik jele az, hogy a gyökerek és a gyökérzöldségek szinte ehetetlenek lesznek a sok kártétel miatt. Érdekességük, hogy más állatfajokhoz sem hasonlítanak testfelépítésükben. Olyan helyeken is képesek megélni, ahol más állatok már régen nem, így nagyon ellenállónak mondhatók. Pontosan ezért nehéz velük a kertben is felvenni a harcot. A szikes talajoktól egészen a hőforrásokig, a fonálférgek mindenhol megélnek.

ÉRDEKESSÉG: Ha a talaj kiszárad, vagy a kémhatása pH 3-4 alá süllyed, akkor nyugalmi, anabionta állapotba kerülnek a fonálférgek.

Vírus-, baktérium- és gombaterjesztő szerepük is jelentős. Ők maguk viszont az atkák, az ugróvillások, a hangyák, és különböző rovarok lárváinak zsákmányállatai, sőt egyes gombák is képesek befogni őket (Bakonyi et al.).

A fonalférgek kedvencei a retekfélék (fotó: https://pixabay.com/hu/photos/fekete-téli-retek-retek-fekete-héj-3263592/)

A retekfélék a kedvencei

Egy időben a területünkön olyan sok fonálféreg volt, hogy bármennyi gyökérzöldséget vetettünk, a végén az állatok ették meg jószerivel, de mi magunk egy darabot nem tudtunk megenni már belőle. A leginkább a fekete retek, a hónapos retek, illetve a jégcsapretek állományaink látták kárát, utána el-elvétve a répafélékben is megjelentek. De a céklát sem utasították vissza.

De bio megoldásként így volt lehetőségünk ezernyi ötletet és interneten fellelt dolgot kipróbálni.

Az egyik ilyen lehetőség volt, hogy távoltartásra alkalmas növényeket használunk a növénytársításban.

Ennek egyik ékes példája a bársonyvirág és a fokhagyma alkalmazása volt, melyeket foltokban elültettünk a veteményes minden szegletébe, és így tartottuk távol a fonálférgeket.

Aztán egy nagyobb felületet bevetettünk fehér mustárral, melynek szintén fonálféreg-gyérítő hatása van.

Egyes leírások javasolták a kapor ültetését is, de ez inkább a tetvek és atkák távoltartására volt csak alkalmas, hatékonyan a fonálféregre gyakorolt hatása nem volt megfigyelhető.

Kék hortenzia titka: így befolyásolhatja a színt

2025. május 11. 11:10

A hortenzia kék virága nem véletlen: ha ismeri a „szabályokat”, Ön is előcsalogathatja ezt a különleges színt a kertjében.

A piros árvacsalán kincset ér a kertben!

2025. május 11. 05:40

Bár szerény növény, de nagyobb tömegben a piros árvacsalán lilás virágszőnyege kifejezetten dekoratív látványt nyújt, különösen kora tavasszal, amikor a kert még ébredezik.

Árnyéktűrő balkoncsodák: virágok és díszlevelek

2025. május 10. 13:10

Árnyékos erkélye van? Ezek a növények nemcsak túlélnek, de színes virágokkal vagy dekoratív levelekkel díszítenek egész nyáron.

Szamóca legjobb társnövényei: így lesz bő a termés

2025. május 9. 13:10

A jól megválasztott növénytársak nemcsak segítik a szamóca fejlődését, de a kártevők ellen is természetes védelmet nyújtanak.

3 zöldség, amit ősszel is vethetünk

2021. szeptember 25. 15:38

Ki mondta, hogy ősszel nem lehet vetni zöldséget? Vannak bizony olyan zöldségfélék, amit kifejezetten ajánlott ősszel vetni, nemcsak télállósága miatt, hanem azért is, mert akkor a késő őszi időszakban is hozzájuthatunk általuk a friss zöldségekhez.

Most ültetjük: gyökérzöldségek a konyhakertben

2022. április 20. 05:36

Ebben az áprilisi időszakban most a céklát, sárgarépafajtákat, fehérrépákat vethetjük a házikertben.

Palántázás kisokos I. – Milyen zöldségfajokból ne neveljünk palántát?

2024. február 29. 05:40

Itt az ideje, hogy beszerezzük a család és a magunk örömére a vetőmagokat, hogy elindíthassuk a szezont a veteményeskertben. Palántákat is bőszen nekiállunk nevelgetni, de egyvalamit tudnunk kell: vannak olyan zöldségfajok, amiket azonnal szabadföldbe, a végleges helyükre kell vetni, nem pedig palántázni.

Már kaphatók a hajtatott magyar zöldségek

2018. április 11. 11:35

A kora tavaszi zord időjárás kevésbé érintette a zöldséghajtatást, így áprilistól már a teljes választéka elérhető a korai magyar zöldségeknek.