21℃ 15℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Házikert

3 zöldség, amit ősszel is vethetünk

Agrofórum Online

Ki mondta, hogy ősszel nem lehet vetni zöldséget? Vannak bizony olyan zöldségfélék, amit kifejezetten ajánlott ősszel vetni, nemcsak télállósága miatt, hanem azért is, mert akkor a késő őszi időszakban is hozzájuthatunk általuk a friss zöldségekhez.

Retek

A retek az utóbbi időben az a szeszélyes növény lett, ami a tavasszal hirtelen beérkező melegekre már virágzással reagál gumósodás helyett. Így a retekfej növelése helyett sokszor már csak egy felmagzott növényünk lesz. Ellenben, ha ősszel vetjük augusztus végétől szeptember végéig, akkor még hónapos retket simán szüretelhetünk! Főleg a magaságyásokban és a mélymulcsos ágyásokban fogunk szerencsével járni, mert ott magasabb a talajhő a sima szabadföldi termesztéshez képest. Azért a csírázáshoz nem árt a meleg, de napközben még bőven van annyi hő, hogy szépen fejesedjen a retek a földben.

Rukkola és tél alá vetett tépősaláta

A rukkola és a tépősaláta az az aduász, amit évek óta augusztus végén vetünk. Miért? Mert ilyenkor a nyári meleget kedvelő földibolhák már nem károsítják, vagy legalábbis eléggé meggyérültek, másik ok, hogy a hidegben is szépen fejlődik.

A késő ősszel vetett tépősaláta a hótakaró alatt is szépen képes áttelelni akkor is, ha már leveleket hozott. Bármilyen meglepő, nem fagy el. Így enyhébb teleken mi télen is tudjuk szedni, illetve az első koratavaszi zöldségeket tiszteljük benne magaságyásainkban.

Újhagyma

Az újhagyma azért nagy kedvencünk, mert gyakorlatilag egész évben vethető. Enyhébb teleken, ha védettebb helyre duggatjuk, akkor még a zöld levei sem fagynak el. Erre pár éve már mi is rendre duggatunk el augusztus végén, szeptember közepén újhagymának valót. Mivel a talajban még van annyi hő, hogy szépen elkezdjen növekedni, a csapadékmennyiség is kedvező lehet, így az újhagyma akár novemberben is szüretelhető.

Az újhagyma és más hagymák is gazdagok vitaminokban és ásványi anyagokban, így ajánlott is a hagymafogyasztás és termesztés. A fokhagyma és vöröshagyma azért már egy szeszélyesebb verzió, őszi duggatásnál maradjunk csak a friss újhagymánál.

Bár most csak három számunkra is fontos zöldségnövényt említettünk, mint ősszel is vethető, de azért nem árt ha tudjuk, hogy ezen kívül számos más zöldséget is vethetünk ilyenkor. Egy rövidtenyészidejű fehérrépa, egy metélőpetrezselyem, egy karalábé vagy spenót is könnyebben termeszthető, ha őszre időzítjük. Ugyanígy a brokkoli is édesebb és ízletesebb lesz a hideg közeledtével és szebben is fejesedik.

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Így védjük a kertet a hőség ellen!

2025. július 8. 05:40

A kertet a hőség ellen akkor tudjuk hatékonyan védeni, ha komplexen állunk hozzá a feladathoz. Ez a fenntartható kertek egyik alapszemlélete.

Zöldül a kerti tó? Ezekkel állítsa meg az algásodást!

2025. július 7. 13:10

Zöldül a kerti tó? Ne pánikoljon! Mutatjuk, hogyan csökkentse az algásodást természetes módon – hatékonyan.

2021: a Gyümölcsök és Zöldségek Nemzetközi Éve lesz

2020. január 7. 06:38

Az élelmiszer-biztonság nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő összetételű táplálékot jelent, amiben nagy szerepük kellene, hogy legyen a zöldségeknek és gyümölcsöknek.

Nufarmer Magazin Kertészeti Különszám (+pdf)

2019. július 26. 08:33

A kertészetekben megjelenő kórokozók és kártevők elleni sikeres fellépéshez speciális ismeretekre, valamint egyszerre hatékony és a fogyasztókra veszélytelen hatóanyagokra van szükség.

Zöldségtermesztőknek a foszfortrágyázásról

2023. január 17. 11:28

Jól ismert hazai növénytermesztési lapunkban nemrég egy írás jelent meg a foszforról, amelyben a szerző az alacsony talaj-foszforszintet a hazai termőföldek egyik termés-limitáló tényezőjének nevezte. A zöldségfélék esetében nem végeztünk felmérést, nincsenek külön pontos ismereteink a szántóföldi zöldségfélékkel hasznosított területek foszforellátottságáról, ha nem is limitáló tényező, de valószínű a tápanyagellátás egyik gyenge, vagy éppen a leggyengébb láncszeme.

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.