Gyakori probléma a társasházas ingatlanoknál is és sok kertesháznál is, hogy főleg a déli fekvésű erkélyen nem lehet megmaradni a nyári melegben. Emellett a homlokzatból éjszaka is sugárzik a forróság, így meg pláne még kellemetlenebb a helyzet. Mit lehet ellene tenni?
Egy pár évig volt szerencsém lakni egy ilyen problémákkal küzdő társasházi lakásban, ahol a déli oldalra nézett az a csöpp erkély is, ami egyáltalán volt. Mivel nem voltak nagy fák a kertben, így elviselhetetlen hőség volt nyáron nemcsak az erkélyen, de magában a lakásban is. Mivel akkor sok dolgot kipróbáltam, így bizton mondhatom, hogy van tapasztalatom a megoldásban, és a legtöbb esetben nem is drága megoldásokra kell gondolni.
Akkor nem is a légkondi adta meg a választ?
Volt légkondi a lakásban, de ha az nem ment, márpedig egész nyáron csak nem mehet, akkor az alternatív megoldásoké volt inkább a főszerep.
Egyébként a légkondiból kicsepegő vizet felfogtam egy edénybe és erkély-kertitónak használtam, ami már egy olyan opció, amit ajánlok szeretettel mindenkinek. Konkrétan vizitormát termesztettem a kis balkontavamban, amelybe folyamatosan a kipárolgott vizet visszapótolta a légkondiból kicsepegő kondenzvíz. Egy nagy víztartó dézsát állítottam be erre a projektre, került bele kavics, pár guppi (ami aztán sok guppi lett…), wasabi és vízipálma cserépbe. Egy mini-akvapóniát kell elképzelni a gyakorlatban.
Árnyékolási megoldások
Első körben vettem egy nagy napvitorlát, ami félmegoldásnak számított. Fentről nem kaptunk annyi napsütést, de a helyi mikroklímát és felmelegedést annyira nem gátolta. Kellett egy újabb terv.
A balkonládák tele voltak ámpolnanövényekkel, hogy az oldalfal, korlát teljes egészében növényes legyen. Ehhez déli fekvés lévén önöntözős balkonládákat állítottam be, hogy több vizet tudjak bennük tárolni, így a növények is jobban bírták a forróságot.
A másik megoldásom szintén jól bevált: 60 literes dézsákba a két sarokba nagy futónövényeket ültettem, amit aztán körbevezetve támrendszeren a házfal fele is el tudtam úgy vinni, hogy az a homlokzat szigetelését ne bántsa. Jó volt erre a csemegeszőlő és a klematisz is. Nemcsak hasznos volt, de gyorsan is nőtt és látványosan szép lett.
A növények közé akasztgattam be ledes hangulatvilágítást, ami az esti órákban adott igazán romantikus arculatot az erkélyemnek.
Zöldségeket is termelhetünk
A mikroklíma javítása érdekében a balkonon zöldségeket is termelhetünk. Mindig volt pár tő uborkám, paradicsomom, paprikám és rengeteg fűszernövényem. Nem kell ám nagy balkonra gondolni, alig másfél méter széles volt és 3,5 méter hosszú egy nagy elhúzható teraszajtóval. Így egy összecsukható, falra szerelt asztal és még szék is elfért a balkondzsungelben.
A maximális helykihasználás mellett mindig volt friss konyhakerti növényem, hűvös árnyékom és egyben egy kiváló pihenőhelyem, amit az összes szomszéd onnantól elirigyelt.