Házikert

Kerttervezés: őszi tippek az egész évben szép kertért

Agrofórum Online

Az egész évben szép kert alapja, hogy megfelelő növényekkel dolgozzunk a kertben, a kerttervezéskor is ezt szem előtt tartva.

A kerttervezés egy nagyon hasznos folyamat, és ezt nem azért mondom, mert hosszú évek óta tervezek kerteket, hanem ha valaki magának készíti, akkor sem árt az alapos tervezés.

Színes lombok az egyhangúság ellen

A nyári időszak után a kert elkezd pihenni térni és elindul a levélszíneződés is. Ilyenkor, ha jó fafajokat választottunk, akkor nemcsak a barna és sárga irány jelenik meg a kertben, de akár a vörösek, lilák is. A perzsafa érdekes nyári lombszínét ősszel is kihasználhatjuk, de ha csak a vadszőlőre gondolunk: ott is jelen van a nyári és téli színeződés izgalmassága.

A lombhullatók mellett természetesen az örökzöldekkel sem árt játszani vagy a színes vesszőjű cserjékkel. A somok között is vannak sárga és vörös vesszőjűek, melyek jól fognak mutatni akárcsak egy boróka társaságában.

Színek mellett a formák is fontosak

A habitus, mint a növényre jellemző forma és méret is az a tulajdonság, amit kerttervezéskor figyelembe veszünk.

Ahhoz, hogy ősszel is szép legyen a kert, érdemes mindenféle formájú növényt egymás társaságába ültetni. Itt ez lehet a fajtákkal való játék is, amikor egy adott növényfajból választunk többféle színt, formát – ilyen például a juharok nemzetsége, de az is látványos tud lenni, amikor a ‘Pendula’ csüngő lombformákat társítjuk felfelé törő vesszőket hozó cserjékkel.

Az őszirózsa és a krizantém nem temetővirág

Régóta kampányolok szegény őszirózsa és krizantém mellett, mert sokan még mindig temetői virágként gondolnak rájuk, pedig egy őszi kertben rendkívül impozánsak tudnak lenni, és a legunalmasabb kertet is feldobják. Itt a nagyvirágú – amit tényleg vágottként a temetőből ismerünk – mellett a kisvirágú és telt fajtákat is használjuk nyugodtan, és mivel rendkívül sok színváltozata van a krizantémoknak: párosítsuk szépen össze a kontrasztszíneket is!

Őszirózsa virágzása
Őszirózsa virágzása (fotó: Pixabay)

A kékeslila őszirózsa mellett egy sárga krizantém elképesztően üdítő látvány, de örökzöldek társaságában is egy Pinus mugo, mint törpefenyő mellett mutatós tud lenni egy fehér vagy bordó virágú krizantém. Ugyanígy az őszirózsa és a kecskerágók tarka változata is az évelőágyak előkelő részei lehetnek.

Plusz egy kis csavarként ültethetünk kokárdavirágot is, mert az akár még a fagyos napokon is a dér alól kimosolyog ránk, ami szintén üde színfoltja a kertünknek.

Színes talajtakarók

Nem beszéltem még a talajtakaró dísznövényekben rejlő erőről: az Ajuga reptans ‘Atropurpurea’ és mondjuk egy tarkalevelű Aegopodium podagraria a legunalmasabb kertrészeket is feldobja. A kövirózsák őszre belilulnak, vörösödnek, de ugyanígy a varjúhájak is, tehát a sziklakertet színessé tudjuk velük tenni. A meténgek sokkal tovább zöldek, mint a legtöbb évelő, enyhe télen teljesen örökzöldek. Az illatos gólyaorr akár másodvirágzásban lehet még ősszel is, ha meleg az ősz. A tarackoló kékgyökér meg a kék virágaival okoz örömet a kertészkedőnek.

Emellett az őszi virágzású hagymások is fontos elemek: ilyen például az abesszín kardvirág, a pávaliliom (tigrisvirág), a bánsági krókusz, a sáfrány.

Természetes gyepek előnye

Fontos megemlítenem, hogy a természetes gyepek és a vadvirágos gyepek is csodaszépek tudnak lenni ősszel. Bár a taracktúlsúlyosak ilyenkor már sárgulnak, de ha elegendő hereféle van vetve közé, akkor még rendre zöldellnek, és akár a méhek örömére virágoznak is.

Engedjünk teret a “gyomoknak” is

Tudom, most sokan forgatják a szemüket, de a szöszös ökörfarkkórót, ha meghagytuk, maximum elvirágzás után visszavágtuk, akkor most ősszel még a sárga virágaiban újra lehet gyönyörködni. A parlagi ligetszépe szintén másodvirágzik ilyenkor is még, de ha vigyáztunk a borágókra a kertben, akkor a kékes apró virágok most is megjelennek. A gyomoknak tekintett vadvirágok előnye, hogy sokkal tovább díszítenek, mint egyes dísznövények, így kihasználhatjuk ezt a tulajdonságukat is.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Kis kert, nagy dilemma: hogyan tervezzünk kicsi kertet?

2024. április 7. 05:40

Hogyan tervezhetünk meg egy kicsi kertet? Ehhez hozok most pár gyakorlati gondolatot!

Így készül a biodiverz kert a gyakorlatban

2024. augusztus 13. 05:40

A valóban biodiverz kert sok dologban eltér a megszokott kertképtől, de nem jelenti azt, hogy le kell mondjunk kényelmi dolgokról, vagy legalábbis nem mindről.

Ilyen trükkökkel is lehet egy telephely kertje impozáns és márkaépítő

2023. október 22. 12:10

Vajon a kert mennyire tudja lekövetni az átlagos igények és kötelező elvárások mellett akár a vállalkozás arculatát is? Erre hozok pár érdekes gyakorlati példát saját “praxisomból”.

Mit tehetünk a kertünkkel jelentős mennyiségű csapadék esetén?

2024. július 30. 08:10

Amennyiben a kerttervezés előtt megismerkedünk a helyi csapadékviszonyokkal, már sokat tettünk, előrelátóan cselekedtünk.