Házikert

Meglévő kert átépítésének aranyszabályai

Agrofórum Online

Vannak helyzetek, amikor meglévő kert kerül átépítésre, de ennek is megvannak a maga szabályai ahhoz, hogy kárt ne tegyünk, de mégis kedvünkre formáljuk a környezetünket.

Meglévő kertnél a legtöbbször, ha át kell építeni, az lesz az első kérdés: mi maradjon meg? Ez érintheti a nagy és idős fákat is, de akár kompletten az egész kertet. Fenntartható kertészeti szemléletnél viszont mindig az is kérdés, hogy mennyire lehet beleilleszteni a meglévő növényelrendezést és összetételt az új, elképzelt és megvalósítandó kertbe.

Mi legyen a nagy fákkal?

Amikor ügyfél érkezik hozzám, hogy van egy meglévő földterülete és egy fenntartható kertet NULLÁRÓL akar újraépíteni, és ehhez a meglévő és árnyékot adó fákat kellene a földdel egyenlővé tenni, akkor minden esetben a legegyszerűbb alapoktól indulunk és átbeszéljük, hogy valójában mit jelent a fenntartható kert tervezése és kivitelezése.

A nagy fákhoz csak akkor nyúljunk hozzá, ha minden kötél szakad, és nem találunk közös nevezőt a tervezett végeredmény és a meglévő állapotok között, mert a fák esetében sokkal hosszabb időtávlatban kell gondolkodni, mint egy évelőágyásnál vagy díszcserjéknél. Mivel első körben ezek fogják adni az új kertben is az árnyékot és a helyi mikroklímához is bőven hozzájárulnak, így érdemes őket meghagyni. Ráadásul mint helyi ökológiai egységek is fontos szerepet töltenek be.

Ha mégis hozzá kell nyúlni az idősebb fákhoz, akkor szakszerű átültetéssel még mindig dönthetünk a költöztetés mellett is, bizonyos határokig. Ilyenkor nagy földlabdával kell a fát kiszedni és alatta megfelelően beáztatott, fellazított ültetőgödörbe téve alaposan öntözzük be.

Tudjuk, hogy a meglévő kerttel mi is a gond?

Sok esetben a “nem tetszik és kész” nem lesz elegendő ok a kert teljes átépítésére. Hosszas beszélgetések alatt kiderül, hogy valójában merre érdemes elindulni. Sokszor a meglévő kert egy teljesen jó kiindulási alap anélkül is, hogy teljesen kipusztítanánk.

Ha át kell építeni egy kertet, az lesz az első kérdés: mi maradjon meg?

Először a kertben megvalósuló elvárásokat gyűjtjük össze és utána a meglévő kertet alakítjuk inkább hozzá az új helyzethez.

Érdemes megnézni, hogy merre voltak a vizesebb foltok, melyekben a csapadék jobban összegyűlt. Ugyanígy nézzük meg, merre mentek a gyalogutak, mert akkor várhatóan a későbbiekben is ide érdemes futtatni egy lépőkövekkel tarkított sávot.

A meglévő növények hogyan érezték magukat a kertben?

Egy leendő kertről sokat elárul az, hogy eredetileg az előző növények hogyan érezték benne magukat, mi pusztult ki rendületlenül és mi maradt meg, és mi burjánzott akarva-akaratlanul is. Ez mind utal a helyi mikroklímára, a talajadottságra, a telek fekvésére, az ökológiai oldalon a hely állapotára is.

Mivel ez egy fontos része a tervezés előtti időszaknak, minden esetben fontos, hogy szemügyre vegyük a jelenlegi állapotot.

A legtöbb esetben a kerttervezéskor ezt nem szeretik az ügyfelek megfigyelni, megnézetni, de a hosszútávú jó eredményekhez ez is szükséges.

Mi a jobb? Egyszerre átépíteni mindent, vagy fokozatosan?

A legtöbb kertépítő és kerttervező erre azt mondaná: egyszerre, naná! De a fenntarthatósági oldalnál kicsit árnyaltabb a kép ennél. Sok esetben a fokozatosság sokkal célravezetőbb. Persze nem kell hosszú évekre elnyújtani a folyamatot, mint a rétestésztát, de ha teljesen felborítjuk a kert ökoszisztémáját, akkor sok évbe kerül, mire újra helyreáll. Mindig az a kérdés: ökológiailag is jó kertet szeretnénk, vagy rögtön bumm bele, mi akarunk lenni az a szomszéd, akinek a fűje mindig zöldebb?

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Kedvencünk a pettyeslevél: szobanövények közt az egyik legszebb

2023. október 11. 14:10

Nézzük sorra, mit érdemes tudni a pettyeslevélről, és melyek a legnagyobb tartási hibák!

Növények, amik száraz termőhelyekre is ültethetők

2022. április 13. 14:57

Mivel érdemes benépesíteni a szárazabb termőhelyeket? Íme, néhány tipp!

Mely növények hagymáit, gumóit szükséges felszednünk ősszel?

2019. november 1. 11:17

Melyek azok a dísznövény fajok, amelyek gumója, hagymája, gyöktörzse nem vészeli át kertünkben a telet? Milyen teendőink vannak a felszedés során? Hogyan tároljuk ezeket a növényi szerveket?

Csicsóka: elődeink fontos növénye újra reneszánszát éli

2023. április 24. 05:38

Számos jótékony hatással rendelkezik a csicsóka, kiváltható vele a burgonya és más köretféle, viszonylag könnyen termeszthető és különleges ízvilágú.