Minden évben tavasszal megszaporodnak a kérdések, hogy mi legyen a diófa alatt, mert ott soha semmi nem marad meg. De valóban így van ez? Vagy csak szájról szájra adjuk át ezt a tévhitet, és így sosem dől meg? Nekem dús virágtenger van a diófa alatt.
A mit ültessünk a diófa alá téma ugyanúgy megosztja az embereket, mint a komposztálható-e a dió levele. A diónak van egy allelopátiás hatása más növényekre, és az tény, hogy nem minden lesz alatta csodaszép, de az nem igaz, hogy semmire sem való az alatta levő tér.
Pár éve, amikor a walipini melegházunkat ástuk, a diófa köré halmoztuk a rengeteg kitermelt földet, és mi tagadás, nem volt kedvem nagyon elhordani máshova. Így a fa egyik oldalától kiindulóan egy lépcsőzetesen felfutó magaságyás lett az odahalmozott talajból, körben raklapból pihenőnek bútorok kaptak helyet. De mit ültessünk alá?
Medvetalpkaktuszok gyűjtőhelye lett
Megörököltünk rengeteg medvetalpkaktuszt és nem akartam, hogy a környezetünkben elszaporodjon és átvegye a helyet a természetes növényzettől. Meglepő módon a télálló kaktuszok az árnyék ellenére rendkívül jól érzik magukat a közel 40 éves diófa alatt. Dús virágzással és szabályos, nagy levélformákkal hálálják meg a meglepő helyet a kertben.
Virágzó egynyáriak helye
A titóvirágtól kezdve a legkülönfélébb virágzó egynyári növényekig sokat kipróbáltam. A titóvirág bírta a legjobban, sőt, hatalmas bokrain ezernyi virággal örvendeztettek meg. Egy dolog viszont fontos tényező: az árnyékban hamar lisztharmatosodtak a levelei, akárcsak a díszcsicsókának és dísznapraforgónak. Ugyanez a diófától távolabb nem következett be. Zinniák, bársonyvirágok sokaságát neveltem meg és bírtam virágzásra minden extra törődéstől mentesen. Viszont ugyanígy a díszkáposzta, bazsalikom, zöldségfélék nagyja, de még az árvácska sem bírta sokáig.
Évelők és cserjék a diófa alatt?
Évelők tekintetében is az volt a cél, hogy minél fenntarthatóbb legyen a területhasználat, és a legkevesebb ápolással ússzuk meg. A meténgek (Vinca major főleg) nagyon szépen terjednek, növekednek és dúsan virágoznak a diófa alatt is. Ugyanígy a nem színeslevelű évelő kecskerágók is jól fejlődnek.
Nagy meglepetést hozott a hortenzia, melyet első körben az erős nap elől raktam be a fa alá, majd be is ültettem. Míg a hortenzia egyáltalán nem viselte el, addig az azáleák, rhododendronok szépen fejlődtek a diófa alatt. Most egyelőre plusz tápanyagot nem kaptak, külön öntözést igen.
Amik szintén nem váltak be a diófa alatt azok a nagyon divatos Calluna-fajok, ugyanúgy kipusztultak, mint a többi ágyásunkban, ahol kísérleti jelleggel a talajigényeket figyeltük plusz tápanyagozás nélküli tartásnál.
Kiemelt kép: Pixabay