Házikert

Mikulásvirág nevelése

Agrofórum Online

Nincs még egy növény, ami olyan meseszép karácsonyi hangulatot árasztana, mint a Mikulásvirág. Ahhoz azonban, hogy az ön virágai is egészségesen fejlődjenek és teljes pompájukban virágozzanak, eláruljuk, hogyan kell öntöznie, metszenie és tápoldatoznia őket.

A botanikai neve alapján a mikulásvirágot (Euphorbia pulcherrima) a Kutyatejfélék között a legszebb példánynak tartják – ezzel csak egyetérteni tudunk, elvégre a karácsonyi virágnak vagy mexikói lángvirágnak is nevezett növény feltűnő küllemével valóban szemet gyönyörködtető látványt nyújt – és nem csak karácsonykor. Ha ugyanis megfogadja az ültetésre, gondozásra és szaporításra vonatkozó jó tanácsainkat, a mikulásvirága egész évben meseszép formájában fog tündökölni.

A mikulásvirág eredete és jellemzői

Közép- és Dél-Amerikában őshonos, ahol fás törzsű, akár négy méter magas cserjeként él. Eredetileg a mikulásvirág természetesen növő formái nem voltak olyan gazdagon elágazóak, mint azok a példányok, amelyek télen az ablakpárkányainkat díszítik. Ezért apró mikroorganizmusok, úgynevezett fitoplazmák felelősek. Nélkülük ugyanis a mikulásvirág – hacsak kézzel le nem csupaszítják – csupán egyetlen hajtást növesztene, és csak egyetlen virágot hozna.

Bár ma már elképzelhetetlen az élet a mikulásvirágok nélkül, széles körben csak 1950 óta ismert, ráadásul régebben kizárólag csak Advent és Karácsony idején árulják. Napjainkban már mondhatni, mindennapos dísznövénnyé vált, sőt, ha hihetünk a statisztikáknak, ez a növény ma már a világ egyik legkelendőbb szobanövénye.

A levelei enyhén szőrösek és váltakozó állásúak. A levelek a tetejükön hegyesek, lándzsásak vagy hegyes tojásdadok. Az alsó levelek sötétzöldek, míg a felsőbbek kissé világosabbak. Az egyedülálló látványa elsősorban az úgynevezett fellevelekből fakad, amelyek virágnak tűnnek, de valójában színes (tűzpiros) virágzati fellevelek. Manapság azonban a mikulásvirágokat krémszínű, rózsaszínű vagy vöröses színű fellevelekkel is termesztik, de ha mindez nem lenne elég színes, akkor alapos utánajárás után kék vagy aranyszínű levelű mikulásvirágokat is találhatunk. Ezek azonban festett dísznövények, nem így termesztik őket. A „ virágok” nem feltűnőek, általában zöldessárgák. A növények októbertől januárig virágoznak, a színes fellevelek csillag alakban veszik körül a szárat, mutatós látványt kölcsönözve ezzel a növénynek.

A mikulásvirág gondozása

A mikulásvirágok megszépítik számunkra az adventi időszakot, és karácsonyi hangulatot teremtenek a házban. Sajnos a legtöbben az ünnepi időszak után egyszerűen kidobják a növényt, pedig erre semmi szükség, hiszen a mikulásvirág évelő növény, így nyáron, a kertbe ültetve tovább nőhet a virágágyásban. Meglátja, ha a szezon után kiülteti a kertbe a mikulásvirágát, a megfelelő gondozás mellett sok éven át gyönyörködhet majd a virágában.

Fehér virág

Az alábbiakban megtudhatja, hogyan kell megfelelően öntözni, tápoldatozni és visszavágni a mikulásvirágát ahhoz, hogy az egész évben csúcsformában legyen.

Az öntözése

A cserépbe ültetett mikulásvirág földjét mindig egyenletesen nedvesen kell tartani, de nem túl nedvesen. A cserép alatti tálkában semmiképpen sem szabad víznek maradnia – ez azonnal gyökérrothadási problémákhoz vezethet. Amennyiben szaporítani szeretné a növényt, nem árt tudnia, hogy a virágzó mikulásvirág vízigénye kisebb, mint a nem virágzó példányoké. Ha a mikulásvirágot nyáron ülteti ki a virágágyásba, akkor ne feledje: ebben az időszakban a növény csak egy kevés vizet igényel. Mérsékelten öntözze a különösen meleg és száraz napokon.

Összefoglaló: A mikulásvirágok öntözése

  • Tartsa a virágföldet egyenletesen nedvesen.
  • Kerülje a cserép alján összegyűlő pangó vizet.
  • Ne feledje, hogy a virágzás után a mikulásvirágok kevesebb vizet igényelnek.
  • Nyáron a virágágyásban csak mérsékelten öntözze a növényeket.

A tápoldatozása

Ha kifejezetten a virágzás ideje alatt kerül az ablakpárkányra, nincs szükség további tápoldatozásra. Ha azonban ezen túl is meg akarja tartani, és azt szeretné, hogy újra piros leveleket hozzon, akkor újra kell tápoldatoznia a növényt. Erre a célra olyan nitrogénben gazdag, hosszan ható, teljes értékű tápoldatot használjon, ami kifejezetten ezekre a növényekre lett kifejlesztve. Az ilyen táp ugyanis tartalmazza a mikulásvirág számára szükséges összes tápanyagot, ráadásul természetes összetevőinek köszönhetően kíméli a környezetet. A fő növekedési fázisban – amely az új levelek és hajtások fejlődéséről ismerhető fel – négy-hat hetente tápoldatozzon. Ha a növényt nyárra a virágágyásba ülteti, célszerű a kiültetés előtt megtrágyázni a földet. Ehhez dolgozzon bele a talajba elnyújtott felszívódású szerves növénytápot, majd ültesse ki a mikulásvirágot. A szabadban négy-hat hetente lehet trágyázni / tápoldatozni.

Összefoglaló a helyes tápoldatozásról:

  • A virágzás idején nincs szükség tápoldatozásra.
  • Nyáron a fő növekedési szakaszban négy-hat hetente tápoldatozzon a cserépben.
  • A legjobb, ha nitrogénben gazdag, hosszú távon ható teljes értékű tápoldatot használ.
  • Nyáron, a kiültetés előtt dolgozza bele a hosszú távú szerves hatású tápanyagot az ágyás talajába.
  • 6-8 hetente tápoldatozza újra a növényt.

A metszése

A karácsonyi virágzás idején a mikulásvirágot nem szokták visszavágni. Ha azonban azt szeretné, hogy a növény még több télen át nyújtson szemet gyönyörködtető látványt az otthonában, virágzás után vágja vissza. Távolítson el minden elöregedett és elszáradt virágot és levelet. Ezután az összes hajtást vágja vissza a felére. Így a növény alaposan felkészül a nyárra, és tömörebb formában fog tovább növekedni. Valójában bármikor eltávolíthatja a rothadt vagy fonnyadt szárakat és leveleket, hogy a növénye egészséges maradjon. A betegségekkel vagy kártevőkkel fertőzött hajtásokat és leveleket szintén szezontól függetlenül, azonnal le kell vágnia. Karácsonykor a növény legszebb hajtásait is levághatja, ha vázába szeretné tenni – a mikulásvirág nem fog ettől meghalni.

Tipp: A metszés ideje alatt mindenképpen viseljen kesztyűt. A növény dugványaiból kifolyó fehér, tejszerű nedv ugyanis rendkívül mérgező.

Összefoglalás: Hogyan metsszük meg a mikulásvirágot?

  • Vágja le az elrothadt vagy elszáradt hajtásokat.
  • Virágzás után vágja vissza a növényt.
  • Távolítson el minden elszáradt virágot és levelet.
  • Az összes hajtást vágja vissza a felére.

Az ültetése

Ahhoz, hogy a mikulásvirág minél tovább éljen, érdemes odafigyelnie arra, hogy a növényt a megfelelő helyre, és a megfelelő időben ültesse el. A következő részben megtudhatja, hogyan kell a mikulásvirágokat cserépbe ültetni, ágyásba tenni vagy egy nagyobb kaspóba átültetni.

A mikulásvirág virágágyásba ültetése

Nyáron a mikulásvirág a kertbe költözhet, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a növény nem él meg 10 °C alatti hőmérsékleten, félárnyékos, széltől és fagytól / hőségtől védett helyen azonban különösen jól érzi magát. A talaj legyen vízáteresztő képességű és ne legyen túlságosan humuszos. Mivel ősszel úgyis újra kiássa majd a növényt, ha kisebb kertje van, a mikulásvirágot cserépben is az ágyásba teheti / ültetheti.

Piros mikulásvirág

Tipp: Az évelőágyásban, illetve a fák és bokrok alatt a mikulásvirág védelmet élvez a direkt napfénytől, és az ilyen helyeken fejlődik a legjobban.

A legfontosabb kérdések és válaszok:

  • Mikor? Amikor a hőmérséklet már folyamatosan 10 °C felett van
  • Hová? Félárnyékos, széltől és hőségtől védett helyre.
  • Milyen talajba? Jó vízáteresztő-képességű és nem túl humuszos talajba.
  • Hogyan? Cserépben.

Cserépbe ültetése

A cserépben lévő mikulásvirágok számára a meleg és világos helyek a legkedvezőbbek, kiváltképp, ha nem közvetlenül a fűtőtestek fölé teszi őket. Mindemellett jó tudni, hogy ez a  szép növény egyáltalán nem szereti a huzatot. A 15 és 22 °C közötti hőmérsékleten érzi jól magát, és szépen fejlődik kaktuszföldben is.

Összefoglalva: Amit a mikulásvirág cserépbe ültetéséről tudni kell

  • Meleg és világos helyen legyen.
  • Ne legyen huzat a növény helyén, a cserép ne közvetlenül a fűtőtest fölött legyen.
  • A növény számára ideális hőmérséklet: 15 – 22 °C
  • A kaktuszföld ideális termőtalaj a növény számára.

Átültetés

Ha több évig szeretne mikulásvirágot termeszteni, évente át kell ültetnie a növényt. Erre a legjobb időpont a virágzást követő tavasz. Olyan cserepet válasszon, amely csak egy kicsivel nagyobb, mint a régi. Egy szükségesnél nagyobb cserépben a mikulásvirág nem fog jól fejlődni. Az átültetéskor cserélje ki a táptalajt, és dúsítsa az új földet a növény számára alkalmas tápoldattal.

Összefoglalás: Hogyan ültessük át a mikulásvirágot?

  • Az átültetés ideális ideje: tavasz, a virágzás utáni időszak.
  • Csak egy kicsit nagyobb ültetőedényt válasszon.
  • Hosszú távon ható organikus tápoldatot keverjen a talajba.

A mikulásvirág teleltetése

Még a rövid ideig tartó hideg is veszélyes lehet a mikulásvirágra. A trópusi régiókból származó növény egyáltalán nem viseli jól a 10 °C alatti hőmérsékletet. A karácsonyfa-szezonra jellemző, hogy a megvásárlást követően a szállításhoz a mikulásvirágot papírba csomagolják – így védik a hideg levegőtől. A mikulásvirág a telet sem töltheti a szabadban, ezért kora ősszel be kell hozni, cserépben azonban a beltérben könnyen át tud telelni.

Összefoglalás: A mikulásvirág teleltetése

  • A növény nem tűri a 10 °C alatti hőmérsékletet.
  • Vásárlás után csomagolja papírba, hogy megvédje a hidegtől.
  • Azokat a növényeket, amelyek nyáron kint voltak, ősszel időben hozza be a házba.

Szaporítás

A mikulásvirágot kizárólag dugványozással szaporítják. A vetést általában csak nemesítési célból alkalmazzák ennél a nagyra becsült télen virágzó növénynél. A dugványozáshoz az előző télről megmaradt növényről fiatal, friss hajtásokat szedhetünk. Ezt megelőzően azonban érdemes levágni az elszáradt hajtásokat, hogy a fiatal hajtások regenerálódását elősegítsük. A tíz centiméternél rövidebb, négy-öt levéllel rendelkező hajtásokat célszerű inkább letörni, mint levágni. Magas páratartalom mellett (például egy házilag készített mini üvegházban), világos helyen és 20 °C körüli hőmérsékleten a dugványok körülbelül négy hét múlva meggyökeresednek. Amint a dugvány teljesen meggyökeresedett, nagyobb cserépbe ültethetjük.

Piros fehér levelek

Összefoglaló: A mikulásvirág szaporítása

  • Az előző évi anyanövényt meg kell metszeni, és el kell távolítani róla a régi virágokat.
  • Törje le az anyanövény fiatal, friss hajtásait.
  • Tegye egy előzőleg jól öntözött dugványaljzatba.
  • Biztosítson magas páratartalmat (pl. mini-üvegház).
  • Világos hely, kb. 20 °C
  • Jó körülmények között a gyökeresedés négy hét után következik be
  • Ezt követően lassan akklimatizálódjon, és fokozatosan vegye le a mini-üvegház tetejét.

Mérgező lehet az emberekre és az állatokra nézve?

A mikulásvirág a Kutyatejfélék (Euphorbiaceae) családjába tartozik, ezért jellegzetes fehér nedvet ereszt, amikor a levelek vagy a szárak megsérülnek. Ilyenkor nagyon óvatosnak kell lennünk, mert a növényi nedv nagyon mérgező és súlyos bőrirritációt okoz. Mérgezésveszély áll fent akkor is, ha a mikulásvirág bármely részét lenyeljük. Ez különösen igaz a kisgyermekekre, akik számára már egy kisebb mennyiség is szörnyű következményekkel járhat. Ez a gyönyörű karácsonyi dísznövény a háziállatokra is veszélyt jelent: kutyáknál, macskáknál stb. súlyos mérgezési tünetekhez és veseelégtelenséghez vezethet. Ezért mindig úgy helyezze el a mikulásvirágot, hogy az ne legyen elérhető a kisgyermekek és a háziállatok számára, és a lehullott leveleket véletlenül se tudják megenni.

Összefoglaló: Mérgező-e a mikulásvirág?

  • A növény minden része mérgező az ember és az állatok számára.
  • A kutyák és macskák akár el is pusztulhatnak, ha túl nagy növénydarabot esznek meg.
  • A fehér növényi tej bőrirritációt okoz.

A mikulásvirág leveleket hullajt: mit tehet ellene?

Tavasszal, a virágzás után teljesen természetes, hogy a mikulásvirág leveleket hullat. Ha azonban már néhány nappal a megvásárlása után elkezdi elhullajtani a leveleit, az általában a gondozási hibák vagy a rossz elhelyezés következménye. Szerencsére ezek a hibák általában gyorsan korrigálhatók, és a növény megmenthető. A leggyakoribb ok a helytelen hőmérséklet. A mikulásvirág nem érzi jól magát, ha a hőmérséklet 10 °C alatt vagy 24 °C felett van. A túl kevés fény szintén oka lehet a lehulló leveleknek. Ha ez a helyzet, helyezze át a növényt világosabb helyre. A huzat is óriási kárt okozhat a növénynek, de a helyváltoztatás ez esetben is segít. A mikulásvirág egyáltalán nem szereti a túl sok vizet, ezért az öntözésénél mindig érvényes a szabály: a kevesebb több.

A levélhullásának okai:

  • Nem megfelelő hőmérséklet
  • Túl kevés fény
  • Huzat
  • Vízhiány

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Hogyan bírhatnám virágzásra a törpekaktuszt?

2024. január 9. 04:37

Évek óta nevelek szobában egy törpekaktuszt, de még soha nem virágzott. Hogyan bírhatnám virágzásra?

Medinilla: miért potyognak le a levelei?

2022. november 15. 05:38

A medinilla a díszlevélfafélék családjába tartozó, egyik legszebb fajként élénk rózsaszín, bókoló virágaival hamar belopja magát a szívünkbe.

Hogyan ismerhetjük fel az atkákat a szobanövényeken?

2022. december 17. 04:38

Hogyan ismerhetjük fel az atkákat a szobanövényeken? Mit tehetünk az atkák ellen?

Anyósnyelv: igazi retro szépség a lakásban

2023. október 14. 06:40

Talán az egyik legrégebbi retro szobanövényként is tekinthetünk az anyósnyelvre, és sokan pont emiatt nem szeretik, pedig igazán hálás növény és nagyon strapabíró is.