18℃ 14℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Házikert

Októberi erdő: mit gyűjtsünk most?

Agrofórum Online

Az év minden szakában rejt az erdő olyan kincseket, melyeket érdemes összegyűjteni és eltenni. Az ehető erdei és vadnövények októberben is jól kiegészíthetik a konyhánkat, ha ügyesek vagyunk.

Galagonya

A galagonyáról megoszlanak a vélemények, mert van, aki akkor szedi, amikor még frissen bepirosodott, mások hagyják inkább, hogy megcsípje a dér. A galagonya (Crataegus monogyna, Crataegus laevigata) régóta az értékes gyógynövények közé sorolandó. Számos népgyógyászati feljegyzés található róla és szíverősítő gyógyteák alapanyaga még ma is. A virágos hajtásokat (Crataegi folium cum flore) az első bimbók nyílásakor, május-júniusban gyűjtjük. A pirosra színeződött termést (Crataegi fructus) az első fagyok előtt, októberben szedjük a hivatalos leírások szerint. Hatalmas tövisei miatt csak kesztyűben gyűjtsük. 5 kg virágos hajtásvégből, 2-3 kg termésből kapunk 1 kg száraz drogot nagyjából.

Nyárfa érdestinóru

Ősszel, amikor már több a pára és a csapadék, az erdők is megtelnek gombával. Az egyik ilyen őszi szednivaló a nyárfa érdestinóru. A nyárfa érdestinóru (Leccinum duriusculum)  a tinórufélék (Boletaceae) családjába tartozó Leccinum nemzetség egyik ehető faja. Májustól októberig, kizárólag nyárfa alatt növő, egyes helyeken igen gyakori gombafaj. Ezt a gombafajt nyersen ne fogyasszuk, szükséges a 20 perces hőkezelés és csak fiatal friss gombát használjunk fel!

Zamatos turbolya

Ha már az előbb a gombát említettem, akkor az egyik elengedhetetlen fűszere lehet ugyanúgy az erdőből a zamatos turbolya. A zamatos turbolya (Anthriscus cerefolium) nagyon sok házikertben is előfordul. Jellegzetes ánizsra emlékeztető illata miatt valaki vagy szereti, vagy messzire elkerüli. Mivel a francia konyha egyik kedvelt fűszere, így gyakran lehet vele találkozni francia ihletésű fűszerkeverékekben is. Gyógyteakönyvekben is összefuthatunk vele, népgyógyászati feljegyzések alapján vese- és hólyagbetegségek során tapasztaltak jótékony hatásokat.

Kökény

kökény (Prunus spinosa) egy igen tövises cserje. Kitartónak kell lenni a szedéséhez, de cserébe értékes gyümölcsöt kínál. Mézzel, gyógyító hatású dzsem, vagy zselé készítésére használhatjuk. Ha jártunk már Spanyolországban, akkor akár ismerős is lehet a belőle készült gyümölcslikőr, a pacharán.

Ha kökénylekvárt készítenénk belőle, akkor érdemes almával vegyesen készíteni, mert sokkal kiadósabb és ízletesebb is lesz a végeredmény.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Így védjük a kertet a hőség ellen!

2025. július 8. 05:40

A kertet a hőség ellen akkor tudjuk hatékonyan védeni, ha komplexen állunk hozzá a feladathoz. Ez a fenntartható kertek egyik alapszemlélete.

Zöldül a kerti tó? Ezekkel állítsa meg az algásodást!

2025. július 7. 13:10

Zöldül a kerti tó? Ne pánikoljon! Mutatjuk, hogyan csökkentse az algásodást természetes módon – hatékonyan.

Szaporítsunk szobanövényeket: így a legpraktikusabb!

2025. július 7. 05:40

A szobanövények szaporítása kreatív és egyszerű folyamat, még a kisgyermekek is örömüket lelhetik benne. Nézzük sorra a lehetőségeket!

Ártéri gyümölcsös a táji adottságokhoz alkalmazkodó gazdálkodás feledőben lévő példája, egyben kultúrtörténeti érték és génbank

2019. szeptember 17. 04:36

Az ártéri gyümölcsösök fajai nemcsak az egykori tájgazdálkodás példájaként, de génbankként, a kultúrfajok diverzitásában nagyon fontos szerepet játszanak.

Indul a szavazás Magyarország legszebb erdejére

2023. február 12. 06:38

Keresik Magyarország legkedveltebb erdei helyét, természeti kincsét. A 22 héten át zajló szavazás résztvevői nyereményjátékban vehetnek részt.

Megakadályozhatják-e a gombák a megatüzeket?

2023. augusztus 25. 09:10

A gombák különleges átalakítási képességgel rendelkeznek. Ha szemetet, vagy akár tetemeket adnak nekik, mindet átalakítják.

Az Európai Unió 38 százalékát borítja erdő

2021. március 23. 05:34

2020-ban az Európai Unió becslések szerint 159 millió hektár erdővel rendelkezett. Az erdők területe 1990 óta csaknem 10 százalékkal nőtt.