Házikert

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

Agrofórum Online

Egyre fakóbbá válik a kert, hűvösödnek a napok, korábban sötétedik be, és úgy tűnik, a kertünkben tavaszig nem is igazán van mit tennünk. Vagy mégis? Melyek azok a feladatok, amiket jobb most elvégezni, hogy tavasszal újult erővel vethessük bele magunkat a kerti munkákba?

Az alábbiakban összegyűjtöttünk 10 olyan tennivalót, amellyekkel felkészíthetjük a kertünket a közelgő télre, majd az azt követő tavaszra. Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Most azonban lássuk a feladatokat!

Húzzuk ki az elnyílt egynyári növényeket, amelyek úgyis csak elcsúfítják a kertet, ráadásul teret nyújtanak mindenféle betegség és kártevő terjedésének. Ha ezek egészségesek, csak elszáradtak, akkor a komposztba dobhatjuk. Ha nincs komposztálónk, zöldhulladék-gyűjtőzsákba kell tenni ezeket az összeszedett kerti hulladékkal együtt. A kert így felfrissül, megtisztul, és esztétikailag is sokkal szebb látványt nyújt majd – ráadásul így könnyebb lesz bármit elültetni tavasszal, hiszen átlátható lesz a kert.

Dobjuk ki a veteményesből az ott maradt sérült, megnyomódott zöldségeket, szedjük össze a lepotyogott gyümölcsöket az udvarunkból. Ha ott hagynánk, csak elrothadnának és rovarokat vagy rágcsálókat vonzanának a kertbe. Ha van veteményesünk, ilyenkor érdemes komposztot hozzáadni a talajhoz – a következő szezonban áldani fogjuk magunkat ezért!

Gereblyézzük össze a faleveleket a kertből és az utcáról. Ha van lombdarálónk, komposztot is készíthetünk a levelekből – ha nincs, egészben is bele lehet tenni a kiszáradt levélkupacokat a komposztba. Ügyeljünk arra, hogy a sünök búvóhelyeit ne bolygassuk meg, azok gyakran telelnek át levélkupacokkal kibélelt gödrökben. A fű jobban levegőt kap majd a téli szezonban, ha nem borítják falevelek, és a kertünk is rendezettebb lesz. A virágágyásokban azonban otthagyhatjuk a leveleket, amelyek télen védőrétegként funkcionálnak.

Most van itt a metszés ideje! Vágjuk vissza a fákat, sövényeket. Az elhalt ágakat vágjuk le, a túlságosan sűrűre nőtt részeket ritkítsuk meg. Az ősz kitűnő időszak a cserjék és fák megmetszésére, amelyek a tél elmúltával, újult erővel térnek majd vissza a tavaszi szezonban.

Szerszámok, csapok, madarak

Takarítsuk le a kerti szerszámainkat! Egész évben használtuk őket, sokszor biztos nincs is időnk ezzel foglalkozni, a szerszámok azonban meghálálják a törődést. Most egy darabig úgysem kell őket használnunk, szánjunk hát időt arra, hogy mindet letakarítsuk, lefertőtlenítsük és szép tisztán tegyük el a szerszámos kamrába. Olajozzuk be, amelyiket kell, és tartsuk mindet száraz helyen.

Ha még nem tettük meg, trágyázzuk meg a gyepet! Ezzel felkészítjük a gyepünket a hamarosan beköszöntő téli hónapokra, ami alatt így foszforban gazdag trágyával borítva pihenhet, és tavasszal ereje teljében kizöldülhet.

Mulcsozzunk! A mulcs biztonságban és „melegben” tartja a növényeinket. A gyökerek és a növények töve köré halmozzuk a mulcsot (vagy a komposztot), ezzel megvédjük őket a legkeményebb fagyoktól és szelektől, utóbbinak köszönhetően pedig tápanyagokkal látjuk el.

Zárjuk el a kerti vízcsapot/vízórát, víztelenítsük a slagot! Ezt nem szabad elfelejteni, különben a talajmenti fagyok hamar tönkretehetik az egész rendszerünket. A slagot tekerjük fel, akasszuk fel a garázsban/fészerben a falra.

Kezdjük el etetni a madarakat! Bár télen keveset vagyunk kint a kertben, hogy a hangjukat halljuk és a látványukban gyönyörködjünk, a madaraknak ilyenkor van a legnagyobb szükségük a támogatásunkra. Töltsük fel hát az etetőjüket táplálékkal és ivóvízzel és rendszeresen pótoljuk, ha azok kifogynak.

Ha még nem tettük meg, használjunk kertnaplót! Ebbe írjuk fel az aktuális kerti teendőket, majd kezdjük el megtervezni a jövő évi ültetéseket, kerti munkákat és egyéb teendőket.

    Most már megkönnyebbülten fellélegezhetünk, hiszen mindent megtettünk a kertben, amit kellett, tavasszal pedig szépen, tisztán fog ránk várni az udvarunk. Az ünnepek közeledtével is jó érzés lesz, hogy nem tologatjuk magunk előtt a kerti munkát, hiszen a 10 pontos listánkat végig kipipálhattuk.

    Agrofórum Hírlevél
    Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

    A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

    A közkedvelt pletyka teleltetése

    2024. november 21. 11:10

    Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

    Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

    2024. november 21. 05:40

    Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

    Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

    2024. november 20. 06:40

    A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

    Így öntözze télen a leandert!

    2024. november 19. 08:10

    A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

    Miért büdös a komposzt?

    2023. július 22. 10:40

    Az igazán jó komposzt nem büdös, sőt kifejezetten kellemes földillatú. Nézzük sorra a lehetséges hibákat!

    Így jártam az erdőalja veteményessel

    2022. szeptember 10. 10:36

    Ha már hobbikert és gyakorlati tippekről van szó, akkor az idei új kísérletem, az erdőalja veteményeskert tapasztalatairól is érdemes beszélni.

    Július: a másodvetés hónapja a kertben

    2023. július 13. 05:36

    A veteményeskert sok lehetőséget ad egy év alatt: ilyenkor, az év közepén újra megtölthetjük élettel a megüresedett ágyásokat. Mivel érdemes próbálkoznunk a másodvetésnél? Mire kell fokozottan figyelnünk a nyári időszak alatt?

    Elő lehet segíteni a komposzt gyorsabb bomlását?

    2022. október 24. 04:37

    Kérem szépen segítségüket abban, hogy vajon elő lehet-e segíteni a komposzt gyorsabb bomlását? Amennyiben igen, akkor hogyan?