Házikert

Térhatárolás biodiverz módon

Agrofórum Online

Egyidőben rendkívül divatos volt az egyfajta növényből készült sövény, de hála az égnek egyre többen fedezik fel a térhatárolás biodiverz módjait: tehát amikor többféle, sövénynek való, akár örökzöld növénnyel is szuper térhatároló készülhet.

A vegyes sövénynek rengeteg előnye van, és ez nem csak a biodiverzitás, vagy más néven leegyszerűsítve a biológiai sokféleség. A sokféleség magában hordozza azt is, hogy elporlasztjuk a problémák jó részét.

Emlékezzünk a tuják esetére

Itt van a tuják egy részének pusztulása – nem minden tujafaj van kitéve ennek a jelentős problémának -, és akár a babérmeggyet is idesorolhatjuk, mert a legtöbb sövényt jelenleg ezekből telepítik. Régebben ugyanígy jártak a kertbarátok a puszpánggal, mikor a puszpángmoly úgy gondolta, hogy igencsak kedvére való ez a sok csemege.

Elporlasztott növényvédelem

Ha nem egyfajta növénnyel dolgozunk, tehát egy sövény nem monokultúrás, akkor növényvédelmi szempontból is egyszerűbb a dolgunk, mert nem annyira vonzza a kártevőket, és ha vonzza is egy-egy faj, mégsem a sövény összes növényét érinti a probléma. Így nem fordul elő az, hogy egyszerre kipusztul az összes sövénynek ültetett növényünk.

Csodálatos színes sövény
Csodálatos színes sövény (fotó: Pixabay)

A szépség sem utolsó szempont

A biodiverz módon telepített térhatároló sövény ráadásul nagyon szép tud lenni, mert ha például örökzöld borbolyákból, örökzöld bangitákból, japán babérsomból áll mondjuk a sövény, akkor az télen is egy változatos képet mutat. Ezt még pluszba beültethetjük alacsonyabb színes lombú vagy színes vesszőjű cserjével, mint egy tarkalevelű rózsalonc vagy egy vörösvesszejű som bokra. Így nemcsak nyáron élvezhetjük a kert színeit, hanem télen is örömmel tekinthetünk rá.

Minél többféle növényből áll a sövény, annál gazdagabb a kert élővilága

A sövény igen kardinális része egy kertnek, hiszen akár egy 200 méteres sövénysávról is beszélhetünk. Ez azt is jelenti, hogy ha madárbarát kertre vágyunk, akkor egy biodiverz sövény a madaraknak is kiváló fészkelőhely lesz. Ugyanígy, ha ültetünk az örökzöldek közé – melyek tűlevelűek és lomblevelűek is lehetnek – például nyáriorgonát, boglárkacserjét, akkor a pillangók is vidáman látogatni fogják a kertünket.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

2024. november 13. 14:40

Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Szoliter növények télen: egyedül állva, egyedülállóan szépek

2024. november 13. 09:40

A szoliter növények olyan kertészeti elemek, amelyeket gyakran egyedül, magukban ültetünk el a kertben.

Hagyjuk az elszáradt növényi részeket a növényeken?

2023. december 28. 05:40

A biodiverzitás alapja, hogy minden élőlénynek helyet teremtünk, és emellett szépet alkotunk a természettel együttműködve. Az elszáradt növényi részek között és növényi részeken rengeteg élőlény tud megbújni, elrejtőzni.

Talajélet: a föld alatt megbújó biológiai sokféleség

2023. október 17. 05:40

A talajminőség kialakításában a talaj élőlényeinek jelenléte nélkülözhetetlen. Szerepük a talajban az elsődleges és a másodlagos szerves anyagok, így a humusz kialakítása is.

Mi a tájterhelhetőség? Tájakra is értelmezhető a "Teher alatt nő a pálma" kifejezés?

2021. május 25. 07:37

A tájterhelhetőségi értékelések a vizsgált területen képesek kimutatni a súlyosan károsodott területeket, a maximálisan terhelt területeket és a terhelést még elbíró területeket célszerűen ökológiai szempontból vagy más szempontból.

A talaj nem egy korlátlanul rendelkezésre álló erőforrás – tenni kell a védelméért

2018. november 14. 08:34

A jó minőségű talaj nem csupán az élelmiszer-termelés szempontjából kulcsfontosságú. Fontos szerepe van az éghajlat szabályozásában, a vidéki lakosság megélhetésében és a biodiverzitás fenntartásában is.