Házikert

Tört kukoricával tényleg megóvhatjuk a rózsát?

Agrofórum Online

Az őszi kertészkedés során különösen fontos, hogy megfelelően gondozzuk a rózsákat, hiszen a hűvösebb, csapadékos idő kedvez a fekete foltos betegség terjedésének. Ez a gombás fertőzés gyengítheti a növényt, és akár a virágzás elmaradásához is vezethet.

A rózsák egyik leggyakoribb őszi betegsége a fekete foltos betegség (Diplocarpon rosae), amely egy gombás fertőzés. A hideg, nedves időszakban könnyen terjed, és a sárguló leveleken felbukkanó sötét, kerek foltok formájában jelentkezik.

Bár a betegség önmagában ritkán pusztítja el a növényt, jelentősen gyengítheti a rózsát, így az kevésbé lesz ellenálló a kártevőkkel, az időjárási szélsőségekkel és más betegségekkel szemben, nem beszélve esztétikai szépségének romlásáról.

A sötét folt leginkább a nedvesség hatására alakul ki, mivel a gomba a vízcseppeken keresztül terjed a levelekre, ezt pedig sárga udvar határolja körül. Ennek megelőzésére kiválóan alkalmas a tört kukorica, amely a Trichoderma nevű hasznos gombát tartalmazza.

Ez a természetes biopeszticid segít elnyomni a kórokozó gombákat, így a fekete folt kialakulásának esélye jelentősen csökken. Ráadásul a kukorica javítja a talaj vízelvezetését, csökkentve a levelek körüli nedvességet, ami tovább segít megelőzni a gombás fertőzéseket.

A betegség terjedésének megelőzése

A fekete foltos betegség terjedésének megelőzése a rózsák esetében kulcsfontosságú az őszi hónapokban, amikor a hűvös, nedves időjárás kedvez a gombás fertőzések kialakulásának. Első lépésként alapvető, hogy megfelelő vízelvezetésű talajt biztosítsunk, hiszen a betegség nedvességgel terjed.

A tört kukoricát a rózsatövek köré kell szórni, majd be kell fedni mulccsal vagy komposzttal, hogy fokozzuk a hatékonyságot. Fontos a növények rendszeres ápolása: ügyeljünk arra, hogy ne locsoljuk a leveleket, csak a talajt, mert a vízcseppek a gombát a levelekre vihetik. Ezenkívül kerüljük a túlzott metszést, mert a sebek fertőzési pontok lehetnek.

Kertünk tisztán tartása

A kert tisztán tartása szintén létfontosságú, hogy elkerüljük a betegség megjelenését rózsáinkon. Ősszel gyakori a levélhullás, ezért fontos, hogy az elhalt vagy fertőzött leveleket rendszeresen összegyűjtsük és eltávolítsuk, mert ezekben megmaradhatnak a gombás spórák, amelyek később újra megfertőzhetik a rózsákat.

A lehullott levelek rendszeres összegyűjtése és megsemmisítése segít a fertőzés további terjedésének megakadályozásában, valamint tartsuk a talajt gyommentesen, mert a gyomok is táptalajt adhatnak a betegségeknek.

A kukorica alkalmazása

Szórjunk egy bőséges réteget a rózsatövek köré, majd takarjuk le mulccsal vagy komposzttal, hogy a kukorica még hatékonyabban dolgozhasson. Fontos, hogy ezt még az első fagyok előtt végezzük el, hogy a növények a téli időszakban is védve legyenek.

Emellett ügyeljünk arra, hogy rendszeresen tisztítsuk meg a kertet az elhullott levelektől, mivel ezek is táptalajai lehetnek a fertőzésnek. A kukoricában található Trichoderma természetes ellensége a kórokozóknak, így segít megelőzni a fertőzést azáltal, hogy javítja a talaj mikrobiális egyensúlyát.

Megelőzésre akkor a leghatékonyabb a kukorica használata, ha még az első fertőzés előtt alkalmazzuk – például kora tavasszal vagy ősszel, mielőtt a fekete folt elterjedne. Ha a növény már beteg, a kukorica nem fogja „meggyógyítani” a meglévő fertőzést, de még mindig hasznos lehet. Ilyen esetben a fertőzött levelek eltávolítása után a kukorica használata segíthet megakadályozni a betegség további terjedését, és elősegítheti a rózsa gyorsabb felépülését.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Újdonságaink kukoricában

2020. október 22. 10:48

Fontos megemlíteni, hogy a 2021-es évtől a Magyarországon egyre nagyobb problémát jelentő fenyércirokkal küszködő gazdaságok számára is fogunk tudni megoldást nyújtani, hiszen megérkezik első cikloxidim-ellenálló kukoricahibridünk.

Négyéves csúcson is járt a szójabab kurzusa

2020. október 23. 09:37

Európában a mínuszok domináltak, a malmi búza, a repce és a takarmánybúza ára is csökkent, miközben a kukorica drágult.

Több hetes mélypontokat hozott a globális exportverseny

2023. február 25. 10:32

A hét utolsó kereskedési napján csökkentek az árak a terménypiacokon. Chicagóban a búza 4,4 százalékot, a kukorica 1,7 százalékot, a szójabab pedig 0,3 százalékot vesztett értékéből. A repce árszintje 0,2 százalékkal emelkedett. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

A betakarítási hírek nyomták le a kukorica és a szójabab árát

2023. október 10. 17:10

Amerikában inkább mínuszokat, míg Európában értéknövekedést lehetett látni a hét első napi terménykereskedésében.