Az idei vegetáció vége felé jártunk, amikor úgy döntöttünk, hogy felkeressük azt a no-tiller gazdálkodót, akinél a kora nyári direktvetési technológia kapcsán jártunk. Azt kell mondanunk, a cirok jól szerepelt a kényes környezeti körülmények dacára is.
Kora nyáron már jártunk itt
Kora nyáron már járt az Agrofórum stábja az Uraiújfalu és Vámoscsalád határában elterülő területen (cikk), ahol Tamási Péter gazdálkodó no-till technológiában vetette éppen el a cirok vetőmagjait (videó). A téma több szempontból is érdekes, hiszen a no-till szemlélet egyre szélesebb körben terjed hazánkban, egyre több a kísérletezők száma, többek között a Talajmegújító Gazdák Egyesületének tevékenysége nyomán.
A KWS RUBINUS európai újdonságként INITIO HYDRO+ kezeléssel érkezik. Az INITIO HYDRO+ az egységes kelést és intenzív gyökértömegképződést támogató INITIO formulán kívül a víz adszorpciót növelő hatása által képes a legkritikusabb kezdeti, gyökérváltásig tartó időszak időjárási stresszhelyzeteit mérsékelni. Részletekért KATTINTSON A KÉPRE!
Talajvédelem az előtérben
Sokat hallhatjuk a termőtalajaink védelmét illető hangokat, és a forgatás nélküli, regeneratív mezőgazdasági gyakorlatok pontosan ennek az irányvonalnak az alapelveit igyekeznek követni.
A cirok mint alternatíva
Másik, már a címben is jelzett aktualitás, mely videónkban összefonódik a no-till technológiával, az maga a cirok, mint a jövő, a klímaváltozás sokat hangoztatott alternatív növénye. Amely az idei ,,cudar” aszályos időszak, a vetési területre jellemző érzékeny talajtani adottságok, az idei vegetációs időszak alatt jellemző kedvezőtlen csapadékeloszlás és vadkár dacára nagyon szép eredményeket hozott. Bár, ahogy a gazdálkodó említette, a cirok kevésbé érzékeny kultúra a vadkár szempontjából, legfeljebb némi vaddisznók által okozott kárról tud beszámolni.
Bár a kultúra meglehetősen igénytelen, azért érdemes feltérképezni a nemesítőházak kínálatát, mert vannak olyan kórokozók, amelyek képesek jelentős károkat okozni. Ez a tendencia vélhetően fokozódni fog a jövőben az egyre melegebb nyarak, és a kórokozók számára kedvező környezeti feltételek hatására (a témában készített videónket megtekintheti itt).
Jól jött volna még némi csapadék…
Természetesen a cirok bugahányása idején jól jött volna még az a többletcsapadék, mely megtámogatta volna a kultúrát ebben az érzékeny fenológiai stádiumban, de az egyenleg így is kedvezőbben alakult a vártnál.
Egy ilyen száraz nyár után abszolút meg vagyok elégedve a cirokkal. A betakarítást végző gép 6-6,5 tonna termést mutat, ami ezzel a technológiával, ezen a költségszinten teljesen kielégítő
– mondja Tamási Péter gazdálkodó.
Panaszra nincsen ok hát, és bízunk benne, hogy videónk hasznos információkkal szolgál érdeklődő nézőink számára.
Cirok, költségek, haszon, no-till: gazdainterjú következik: