Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

Agrofórum Online

Az idei vegetáció vége felé jártunk, amikor úgy döntöttünk, hogy felkeressük azt a no-tiller gazdálkodót, akinél a kora nyári direktvetési technológia kapcsán jártunk. Azt kell mondanunk, a cirok jól szerepelt a kényes környezeti körülmények dacára is.

Kora nyáron már jártunk itt

Kora nyáron már járt az Agrofórum stábja az Uraiújfalu és Vámoscsalád határában elterülő területen (cikk), ahol Tamási Péter gazdálkodó no-till technológiában vetette éppen el a cirok vetőmagjait (videó). A téma több szempontból is érdekes, hiszen a no-till szemlélet egyre szélesebb körben terjed hazánkban, egyre több a kísérletezők száma, többek között a Talajmegújító Gazdák Egyesületének tevékenysége nyomán.

Talajvédelem az előtérben

Sokat hallhatjuk a termőtalajaink védelmét illető hangokat, és a forgatás nélküli, regeneratív mezőgazdasági gyakorlatok pontosan ennek az irányvonalnak az alapelveit igyekeznek követni.

A cirok után nagy mennyiségű zöldtömeg marad a földön (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A cirok után nagy mennyiségű zöldtömeg marad a földön (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

A cirok mint alternatíva

Másik, már a címben is jelzett aktualitás, mely videónkban összefonódik a no-till technológiával, az maga a cirok, mint a jövő, a klímaváltozás sokat hangoztatott alternatív növénye. Amely az idei ,,cudar” aszályos időszak, a vetési területre jellemző érzékeny talajtani adottságok, az idei vegetációs időszak alatt jellemző kedvezőtlen csapadékeloszlás és vadkár dacára nagyon szép eredményeket hozott. Bár, ahogy a gazdálkodó említette, a cirok kevésbé érzékeny kultúra a vadkár szempontjából, legfeljebb némi vaddisznók által okozott kárról tud beszámolni.

Bár a kultúra meglehetősen igénytelen, azért érdemes feltérképezni a nemesítőházak kínálatát, mert vannak olyan kórokozók, amelyek képesek jelentős károkat okozni. Ez a tendencia vélhetően fokozódni fog a jövőben az egyre melegebb nyarak, és a kórokozók számára kedvező környezeti feltételek hatására (a témában készített videónket megtekintheti itt).

A cirok betakarításkori fények játékában (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A cirok betakarításkori fények játékában (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Jól jött volna még némi csapadék…

Természetesen a cirok bugahányása idején jól jött volna még az a többletcsapadék, mely megtámogatta volna a kultúrát ebben az érzékeny fenológiai stádiumban, de az egyenleg így is kedvezőbben alakult a vártnál.

Egy ilyen száraz nyár után abszolút meg vagyok elégedve a cirokkal. A betakarítást végző gép 6-6,5 tonna termést mutat, ami ezzel a technológiával, ezen a költségszinten teljesen kielégítő

– mondja Tamási Péter gazdálkodó.

Panaszra nincsen ok hát, és bízunk benne, hogy videónk hasznos információkkal szolgál érdeklődő nézőink számára.

Cirok, költségek, haszon, no-till: gazdainterjú következik:

KWS kukoricahibridek: a jövő terméshozama

2024. december 18. 10:10

A kukoricatermesztés során számos tényező befolyásolja a terméshozamot, beleértve az időjárási viszonyokat, a talajminőséget és a kártevők jelenlétét.

Ezek a fajták bizonyítják, hogy a szója lehet igazi sikerkultúra

2024. december 17. 12:10

A hazai termelők zöme rendelkezik olyan földdel, ahol a szója megfelelően fejlődik. Ezt országszerte jól jelzi a termőterület jelentős növekedése.

Ideális választás a törpebúza: nagyobb kalász, alacsony szár

2024. december 13. 16:10

Az innovatív mezőgazdasági megoldások eredményeként több mint egymilliárd ember menekült meg az éhezéstől.

A DEKALB genetika sikerei idén

2024. december 12. 11:40

Az állandóan fiatalodó portfólióból 8 hibrid is bekerült a TOP20 legnagyobb vetésterülettel rendelkező hibridek rangsorába.

A cirok a jövő kukoricája

2018. szeptember 12. 07:57

Bár vélhetően kiváltani nem fogja, jó alternatíva lehet a cirok a termelők számára a kukorica mellett. A takarmány- és az élelmiszeripar is megfelelő alapanyagra találhat benne.

Eltűnt a gyapottok-bagolylepke?

2023. július 22. 06:40

Az idei évben az elmúlt évi tapasztalatokkal szöges ellentétben a gyapottok-bagolylepke károsítása eddig csak minimális mértékben jelentkezett. A kártevő „eltűnése” viszont kb. idáig tartott és várhatóan a károsító populáció a soron következő hetek, hónapok során jókora növekedésnek indulhat.

A hibrid kukorica, a csemegekukorica és a cirok termésfokozása levélen keresztül

2020. június 29. 10:50

Egy gazdálkodóval folytatott beszélgetés késztetett arra, hogy foglalkozni kellene a hibrid kukorica, csemegekukorica és a cirok tápanyagellátási problémájával.

Már tavasszal is Isterra! - Épülő, versenyképes portfólió a szója és szemescirok piacán

2020. december 8. 10:14

A kiemelkedő termést biztosító kalászos fajtáinkat már mindenki ismeri a közép-európai piacokon. 2021. tavaszától új portfólióval, szója és cirok fajtákkal jelentkezünk. Ezeknek a fajoknak a vetésterülete nem éri el a kalászosokét, de hisszük, hogy a jövőben a klímaváltozás, valamint a vetésváltásban szereplő fajok elkerülhetetlen bővítése okán is egyre sikeresebbek lehetnek.