,,Nem értem mi a pláne benne, olyan mint a sütőtök...” – hallani gyakran a dilettáns vélekedőt batáta, vagyis édesburgonya ügyben... Valóban, a színben a sütőtökével valamelyest átfedést mutató termés egyelőre még mindig újnak, mondhatni egzotikumnak számít hazánk élelmiszerláncainak polcain, különösen, ha magyar termelő kezei alól kerül ki... de van remény - nem is kevés!
A szem keresi az ,,argentin” származást, de – szerencsére hazánk elhelyezkedéséből fakadóan a batáta termeszthetőségének északi határán helyezkedik el: egyre gyakrabban emelhetjük bevásárlókosarunkba ennek a nagy potenciált rejtő, beltartalmi tulajdonságait tekintve unikális, és meglehetősen input-igénytelen növénynek a termését. Még a futóhomokon is futtatja leveleit – ha rendelkezésre áll elég víz. Ásotthalmon jártunk a Bivalyos tanya családi gazdaság által szervezett batáta szakmai napon: a kavalkád pedig szemet gyönyörködtető volt. A kultúráról Váraljai Lászlót cégvezetőt kérdeztem.
Hogyan látja a batáta helyzetét hazánkban?
A batáta hazánkban új kultúrának számít. A növény a teljes ismeretlenség homályába veszett egy-két évtizeddel ezelőtt, de családunk annak idején hobbiként elkezdett vele foglalkozni. Teltek az évek, és saját fajtát is nemesítettünk, szép lassan nagyüzemi méretben kezdtünk foglalkozni a növénnyel. Sok munkát áldoztunk arra, hogy ismertté tegyük a batátát, vagy édesburgonyát, illetve, hogy a batátatermesztést megismertessük gazdákkal. Jelenleg a batáta piaca folyamatosan növekszik, ezért igény mutatkozik egyre több jó szakemberre is. Az Ásotthalmon megrendezett szakmai nap pontosan az ezzel kapcsolatos termesztéstechnológiai információterjesztést, segítségnyújtást célozza. Szeretnénk hozzájárulni egy sikeres ágazat működéséhez, és ehhez sikeres termesztőkre van szükség.
A batáta termeszthetőségének mik a korlátai?
A batáta alapvetően egy meleg égövi növény, így melegigénye jelentős. Magyarország a termeszthetőség északi határán fekszik, de jó hír, hogy a leggyengébb homoktalajokon is kiválóan termeszthető. Nálunk 2-3 aranykoronás futóhomokon is remekül nő, de kötött talajon is sikeresen termeszthető: ilyen területeken fóliás bakháttakarást ajánlunk.
Hazánkban mi elengedhetetlen a sikeres termesztéshez?
Szerencsére a batáta egy igen életképes növény, amely, ahogy említettem jellemzően minden talajon remekül megél. Technológiai hibák szempontjából is elég toleráns. Ha jó terméshozamot szeretnék elérni azonban, mindenképp öntözést, és tápanyag-utánpótlást kell biztosítanunk számára. Jóval kevesebb tápanyagot és vizet követel, mint a burgonya.
Ha gépeket keres édesburgonya termesztéséhez, akkor kattintson a képre!
Milyen tápelem hiányára érzékeny a növény?
A batáta káliumigényes növény: ennek az elemnek a pótlása elengedhetetlen. De felhívnám a figyelmet arra, hogy nitrogénből viszont ,,keveset kér”, főleg, hogyha az ültetési időszak elején túl sokat juttatunk ki számára e makroelemből, akkor a vegetatív növekedés a termésképzés rovására megy. Ha az állományban dús a lombozat, akkor gyanakodhatunk, hogy a gyenge termésünk lesz.
Kényes kultúra a batáta? Növényvédelem terén mivel számoljunk?
A batáta hálás növény, rendkívül kevés kártevője van, így növényvédő szeres kezelést jóformán nem is igényel. Előfordul, hogy atkafertőzés üti fel a fejét, de ez ritka. A talajfertőtlenítés azonban elengedhetetlen, amelyben biológiai növényvédőszereket is segítségül hívhatunk.
Hány fajtával foglalkoznak?
Kilenc fajtával foglalkozunk. Ezeket forgalmazzuk is, és köztermesztésben is népszerűek. Ezeken kívül fajtakísérletekkel és -kutatással is foglalkozunk, valamint új fajtákat is előállítunk, így számos ígéretes fajtajelölt is sorakozik.
A kutatási munkákban két legfontosabb partnerünk a Szegedi Tudomány Egyetem, illetve a Magyar Növénynemesítők Egyesületének is tagja vagyunk, és velük együttműködésben számos kísérletbeállítást is kivitelezünk.
A batáta úgy tűnik egy egyszerűen kezelhető növény. Mi a legköltségesebb technológiai elem?
A batáta egy széles körben elterjedt, gazdaságosan megtermelhető szántóföldi zöldségkultúrává válhat. Úgy gondolom, hogy képesek vagyunk ellátni a hazai piacot, és akár exportárualapot is létrehozni, de ehhez elengedhetetlen a gépesítés, amellyel jelentős költségcsökkentés érhető el. Jelenleg még sokan kézi technológiát foganatosítanak, amely következtében a batáta felára érthetőbbé is válik – ez azonban egy kísérletezős időszak. Az ültetés gépesítése síkművelésnél kiválóan megoldható, a fóliás bakhátnál a kézi munka kivitelezhető jobban. A betakarításnál a burgonyafelszedésnél használatos felszedőgép nagy segítséget jelent. Azok a felszedőgépek jöhetnek szóba, amelyek az újburgonya esetében is, hiszen a batáta terméshéja igen sérülékeny.
Hogyan zajlik az édesburgonya termesztése?
A talajelőkészítést, és gyommentesítést követően a kiültetés ideje május és június közepe közé tehető. Érdemes sorközművelést alkalmazni, illetve javasoljuk a fóliatakarást, hiszen ennek további gyommentesítő funkciója van. Jó hír, hogy a tenyészidőszakban különösebb teendőnk nincs az öntözésen és gyommentesítésen kívül. Mivel új növényről van szó, nagyon fontos megfigyelés alatt tartanunk az állományunkat, vizsgálni a gyökérzetet, hogy hogyan fejlődik évről évre, és jegyezni a sikereinket, kudarcainkat.
Mi kihasználjuk a teljes vegetációs időszakot, vagyis a hidegek beköszöntéig a kultúra kinn lehet a földeken. A felszedést szeptember végétől október végéig érdemes elvégezni…