Zöldítő

Amerikából jöttem, no-till technológiát hoztam – Tanácsok a talajművelés elhagyásához (+VIDEÓ)

Agrofórum Online

Az Egyesült Államokban már régóta alkalmazzák a no-till, vagyis a talajművelést elhagyó technológiát, a tengerentúli tapasztalatok pedig a magyar termelőket is segíthetik – természetesen azokat a saját területekre szabva. Az Agrofil-SZMI Kft. ezért hívta segítségük Jim Leveric-et, a Wisconsini Egyetem Mezőgazdasági és Természeti Erőforrások Tanszékének Professor Emeritus-át, akivel a februári Agrofield Akadémia Konferencián beszélgethettem.

Miért ajánlja a Magyarországon gazdálkodóknak a no-till technológiát, a talajművelés elhagyását?

Az Egyesült Államokban már jónéhány éve alkalmazzuk ezt a módszert, és Magyarországot beutazva is sok erózió által veszélyeztetett területet láttam. Ezeknek a gazdáknak a no-till technológia nagyon sokat segítene földjeik termőrétegének megóvásában. Természetesen ahhoz, hogy később ez elterjedjen, a magyar termelőknek meg kell ismerniük a módszert, például néhány hektáron kipróbálva.

Milyen múltja van a no-till technológiának a tengerentúlon? Magyarországon egyelőre azt látom, hogy a termelők legnagyobb része kétkedve fogadja. Így volt ez az USA területén is?

Sok évvel ezelőtt az Egyesült Államokban létrehozták a Termőföld Védelmi Szolgálatot, mai nevén a Természeti Erőforrások Védelmi Szolgálatát (Natural Resources Conservation Service – NRCS). Ez az intézmény segít a gazdálkodókat, hogy megóvhassák termőföldjeiket. Olyan védelmi technológiákat kell alkalmaznunk, amelyek csökkentik a talajveszteséget. A nagy területeken véső ekét (magyarul talajlazítót), minimum- vagy no-till technológiát kell használni.

Ki irányítja a védelmi szolgálatot?

Az Amerikai Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) hozta létre és működteti ezeket az irodákat. Minden állam minden megyéjében létezik belőle egy. Azt látni kell, hogy a szolgálatnak nálunk is több évbe telt, mire közel került a farmerekhez, hogy segíthessen nekik bevezetni az új technológiákat. A gazdák először vonakodva fogadták ezeket, de aki bevezette a minimum- vagy a no-till művelést, most már magasabb hozamokról számol be.

Térjünk vissza Magyarországra. Mit javasolna azoknak a gazdálkodóknak, akik esetleg bevezetnék területeiken a minimum till vagy a no-till technológiát?

Abban az időben, amikor a Szaktanácsadó Szolgálatnál dolgoztam, az új technológiák bevezetésekor azt a módszert alkalmaztuk, hogy kiválasztottunk 3-4 olyan farmert, aki érdeklődött az új módszerek iránt, és szívesen kipróbálta volna azokat. Elmentünk ezekbe a gazdaságokba, és kisebb területeken segítettünk alkalmazni a technológiát. Ezeken a helyeken aztán szántóföldi nyílt napokat tartottunk, ahova meghívtuk a többi farmert is, akiknek bemutattuk a módszert, az eredményeket. Azt is, hogy az adott technológia milyen profitot eredményezhet a későbbiekben. Fontos azonban leszögeznem, hogy a no-till nemcsak a jelen profit miatt előnyös, hanem a jövő generációjáért is alkalmazzuk: megvédjük a talajt, és feljavítjuk azt a jövő nemzedékeinek.

Akkor tehát kísérleteket kell beállítani, megnézni, elemezni az eredményeket, majd azt bemutatni a gazdatársaknak. De felvetődik a kérdés, hogy Ön pontosan milyen kísérleteket ajánlana? Mekkora területen, milyen kultúrával kezdené Magyarországon?

Először mindenképpen olyan kultúrát választanék, ahol a gyomirtás könnyen megoldható, valamint olyan táblát, ahol nincs sok szármaradvány. De ha rendelkezésre áll a technikai háttér, és van lehetőség automata sorvezetést is alkalmazni, akkor más kultúrákban is lehet tesztelni. Mindenképpen azt ajánlom, hogy a kezdetekben a no-till terület nagysága ne haladja meg a teljes terület 10 százalékát. Ha ezeken a táblákon tényleg keményen dolgozol, hogy megvalósítsd az újítást, akkor könnyedén össze tudod hasonlítani a többi 90 százalékkal, és pontosan látható lesz, hogy milyen eredménnyel alkalmazható mindez a saját rendszeredben.

A no-till legnehezebb eleme a gyomirtás?

A gyomirtás megoldható a rendelkezésre álló technológiákkal. Az átállás legnehezebb része inkább azoknak a gépeknek a beszerzése, amelyek megfelelően beállíthatók például a szármaradványok kezelésére. Erre jó megoldás lehet, ha 2-3 gazdálkodó közösen vásárol egy 6 vagy 8 soros szemenkénti vetőgépet vagy egy gabonavetőgépet. Együtt kipróbálják a működést az említett 10 százalékon, majd növelhetik a területet 20 százalékra. Ami látható lesz, hogy az eredmények a kezdetben csökkenni fognak, később azonban a technológia felzárkózik, sőt meghaladja a hagyományos termesztési rendszerben kezelt állományokat.

Az Egyesület Államokban milyen arányban alkalmazzák a no-till technológiát?

Ez attól függ, hogy mely államokról beszélünk. Wisconsin, Minnesota és Michigan államban a no-till terület nagyjából 30-40 százalék, de a nehezebb, kötöttebb talajú területeken is főként sávművelést alkalmaznak a farmerek a termőtalaj megőrzése érdekében. Wisconsinban a farmerek majdnem 80-90 százaléka használja valamilyen arányban a no-till művelést. Észak- és Dél-Dakotában még ennél is többen. De a gazdák még nálunk is tanulják az új technológiát, azt hosszú időbe telik bevezetni.

Fotó: Lajos Mihály -Agrofil-SZMI Kft.

Ahogy minden bizonnyal Magyarországon is hosszú időt fog ez igénybe venni.

Az egyik ok, amiért a gazdák nem vezetik be gyorsabban a no-till technológiát, hogy nincsenek meg a saját gazdaságukban beállított kísérleteik, amelyek megmutatnák, hogy a rendszer valóban működőképes. El kell végezni ezeket az on-farm kísérleteket, hogy lássák, semmit nem veszítenek. Sok gazda fél, ahogy többek között én is féltem, de éppen emiatt időnként ellenőrzéseket végzek. Mindenki a maximális jövedelmet akarja kihozni a gazdaságából, ehhez viszont elengedhetetlenek az elemzések, beszéljünk bármilyen technológiáról.

*

Az interjú során felvetett kísérletek beállításában akár az Agrofil-SZMI Kft. is segítséget tud nyújtani. Jim Leveric ugyanis felkérésükre rendszeresen ellátogat majd Magyarországra, hogy tapasztalatot cserélhessen az újra nyitott, innovatív hazai termelőkkel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mikor és miért színesednek szépen a levelek ősszel?

2024. október 14. 14:40

A lombhullató növények levelei ősszel a legszínesebbek. Az őszi színei azonban évről évre, illetve fajon belül egyedről egyedre is változhat.

Hihetetlen: a hangyák saját gazdasággal rendelkeznek

2024. október 9. 14:40

A hangyák 66 millió évvel ezelőtt kezdtek el gombát termeszteni, a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida nyomán.

Az őszi zöldtrágyázás: mit, miért és hogyan?

2024. szeptember 7. 16:10

Az őszi zöldtrágyázás azért kiemelkedően fontos, mert számos hosszú távú előnyt biztosít a talajnak és a terméshozamnak.

Mit csinálhatunk az eddig nem hasznosított zöldtakarmánnyal?

2024. augusztus 26. 15:10

Technológiai és üzleti megoldásokat dolgoztak ki fenntartható, alulhasznosított gyepterületeken alapuló termékek, például papír, állati alom, szerves fehérje, biogáz és bioszén előállítására.

Generációváltás no-till tapasztalatokkal

2020. december 1. 07:00

Hogyan lehet az érzéseket, érzelmeket számokra váltani a no-till, vagyis a talajművelést elhagyó technológia kapcsán?

Változásban a jövő

2018. szeptember 14. 06:02

A technológiai fejlődés teljesen állva hagyta az agronómiai fejlesztést. Most hiányoznak azok az input agronómiai információk. Beszélgetés Lajos Mihállyal, az Agrofil SZMI Kft. ügyvezetőjével.

A jövő agronómiája, az agronómia jövője

2019. február 7. 17:41

 „Az agrárdigitalizáció egy lehetséges jövőbeni fegyver a kezünkben, de a fegyverbe a »lőszert« (az adatot) az agronómia biztosítja. A digitalizáció az agronómia által lehet hatásos. Agronómia nélkül a digitalizáció csak kódolatlan »áramütések« sorozata. Adatból információ, költségből haszon.”

Precíziós fejtrágyázás

2018. április 24. 06:20

Az Isaria Fritzmeier növényszenzor segítségével lehetőségünk adódik kalászos és kapás szántóföldi kultúrákban aktuális igény szerint, valós idejű, helyspecifikus tápanyag-ellátásra.