Gondolatok és adatok a talaj műveléséhez és annak „nem műveléséhez”
2022. szeptember 21. 10:34
A talajművelés és nem művelés kérdése nagyon érzékeny téma a hazai gazdálkodók körében.
Valóban a szűkebb a jobb?
2022. május 16. 11:17
A nem egészen költői kérdés a kukorica sortáv csökkentésének hazai alkalmazhatósága esetén vetődik fel.
„Mérgek helyett gépek….?”
2022. február 3. 11:55
Ez a hatásvadász rövid mondat, jól hangzó szlogen képes volt magába sűríteni azokat a gondolatokat és ellentmondásokat, amelyek az elmúlt 20-30 évben a határtalan „zöldség” kiterjedésében a növényorvoslás elmúlását jelentik. A sűrítmény messze túlmutat a növényvédelmi szakma jövőjén, hiszen legfeljebb nem lesz. Kinek hiányozna néhány ezer, látszólag rétegtudással rendelkező szakember. Azonban, ha mélyére nézünk a dolognak, a hagyományos, a konvencionális gazdálkodás nélkülük nehezen lenne elképzelhető (bár ebben az országban a mezőgazdálkodáshoz és a focihoz mindenki ért).
Őszi búza nitrogén trágyázási kísérletek eredményei az AgroFIELD Termelői Club-ban
2022. február 2. 09:32
Az AgroFIELD Termelői Club-ban (ATC) az őszi búza esetében az információ szerzés fókusza -a fajta kísérletek mellett- már évek óta a nitrogén trágyázás mennyiségi és technológiai kérdéseinek tisztázására esik.
„Drágán termelni és rosszul nősülni mindenki tud”….
2022. január 14. 08:31
Az áremelkedésekkel a nyersanyag ciklusok lökéshullámai elérték a mezőgazdaságot is. Ráadásul a globális ellátási láncok akadozása a hullámzást csak fokozza.
„Halászat hülyékre…”, avagy az alkalmazott adat pontossága
2021. november 26. 10:45
Robert Shiller és szerzőtársa (amerikai közgazdászok) Fishing for Phools című könyvében ír arról az információ aszimmetriáról, mely az árut eladó és azt megvásárló között feszül.
A talajművelés- talajkímélés dilemmája
2021. október 26. 05:44
A talajművelés jelentősen fokozza annak körfolyamatainak sebességét, melyek a növények számára javuló hő, víz, levegő gazdálkodás mellett a természetes tápanyagtőkéjéből jelentős mennyiségű tápanyagot szabadítanak fel.
Élet a nitrogénbomba után
2021. október 14. 11:34
A közelmúltban a műtrágyapiacon bekövetkezett atomrobbanás mértékű eseményeket követően – úgy gondolom, hogy – a komfortos 50 ezer Ft/t-ás áraknak hosszú időre búcsút inthetünk.
A kukorica tápanyag-ellátásáról – az eredmények tükrében – másként
2021. március 22. 16:21
A kukorica termesztéstechnológiája, növényvédelme és tápanyag-utánpótlása az elmúlt 30-50 évben – főként más, kisebb jelentőségű kultúrákhoz képest – szakmailag jól körüljártnak tekinthető. Ennek ellenére, az elmúlt 50 év változásait nem sikerült minden esetben lekövetni, illetve gyökerezhetnek a múltban olyan sztereotípiák, amelyeknek már nincsenek meg a fundamentumai, sőt az élet új kihívásai teljesen új – esetleges a korábbiakkal teljesen ellentétes – irányokat jelöltek ki.
Hogy a „Green Deal” ne legyen „Green Die”, avagy tartalékok az őszi búza tavaszi nitrogéntrágyázásában
2021. március 10. 07:55
A „Zöld Megállapodás”, a „Green Deal” kontúrjai mind élesebben kezdenek kirajzolódni az európai agrárpolitika dzsungelében. A mezőgazdaságban ma tapasztalható alap-jövedelmezőségi viszonyok mellett – a jobb termőterületeken – az uniós támogatások lassan zavarónak is tűnhetnének, ha a hasonló termés-ár szituációk a – ciklikusság jegyében – korábban ne torkollottak volna nagy „buktákba”.