Minden csapból a cirok folyik. Az Agrofórum stábja meglovagolva a témát, felkeresett egy olyan gazdálkodót, aki árnyalja a képet ezzel a régi-új, alternatív gabonanövénynek, sőt, a jövő egyik növényének tekintett kultúrával kapcsolatban. Kétségtelen, hogy a potenciál nagy. De mire ügyeljünk? Interjúalanyunk Prém Zoltán, a tápi Hercegrét Kft. ügyvezetője reményeink szerint tapasztalataival sokakat megtámogat döntéshozatalában.
A Hercegrét Kft. ügyvezetője először 2019 tavaszán adta fejét cirok, pontosabban szemescirok termesztésére annak érdekében, hogy a tavaszi vetésforgót színesítsék. A vállalkozás profilja elsősorban őszi növények termesztése ezer hektár területen. Ebből 600-650 ha az őszi vetésű növények részesedése.
Mely területek növénye a cirok?
A termesztés talajtani szempontból meglehetősen kedvezőtlen vízgazdálkodási körülmények között zajlik. Ennek hatására a vetésszerkezet átalakítását már 8-9 évvel ezelőtt elkezdték. A termesztett növények fajainak száma 9-10 növényre terjed ki, és a tábla adottságaihoz igazítva igyekeznek növényt választani.
A jó adottságú területekre kukorica kerül, a kevésbé jó, esetleg fokozott vadkárral érintett területek növénye a cirok, mely előtt többnyire napraforgót vetnek. Tovább bontva a talajtani adottságok mentén a termesztésre szánt táblákat, valóban a legkedvezőtlenebb területek növényének bizonyul a cirok, és így be is váltja a hozzá fűzött reményeket. 2019 óta 30-60 ha kiterjedést jelent a kultúra részesedése a vállalat gazdálkodási területén.
További részletek a videóban!