Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Kétszer ad, aki gyorsan ad

AGRO.bio Hungary Kft.

El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.

Amikor növényvédő szert vagy műtrágyát keres, a termelők többsége sok szempontot mérlegel: hatóanyag-tartalom, azok koncentrációja, hatásspektrum és hatékonyság, formuláció, felhasználhatóság, kijuttatási lehetőségek, feltételek és korlátozások, keverhetőség, eltarthatóság, a gyártó megbízhatósága, a termék minősége és nyomonkövethetősége, elérhetősége, ára, hektárköltsége, kiszerelése, továbbá a fizetési feltételek, a szállítás gyorsasága stb.

Nos, nincs ez másképpen a mikrobiológiai termékek, ezen belül pedig a szárbontók esetében sem. Mégis sokszor úgy tűnik – talán amiatt, hogy ezen készítmények működésével és használatával kapcsolatban még nincs ugyanannyi felhalmozott ismeret és tapasztalat, mint egy gyomirtó vagy hagyományos műtrágya esetében –, hogy a fontos részletek kevesebb figyelmet kapnak a vásárlási döntés során.

Bontja vagy nem bontja; milyen gyorsan bontja?

Aki próbált már zsíros, olajos foltot hideg vízzel feltakarítani, majd ugyanezt meleg vízzel és mosószerrel vagy zsírbontó oldószerrel, tudni fogja, mire szeretnénk felhívni a figyelmet. Egy szárbontó esetében jogos elvárás, hogy lebontsa a cellulózt.

A kukoricaszár esetében például viszont ez csak a második lépés, ráadásul a könnyebb. Az első lépés az, hogy az alkalmazott termék tartalmazzon olyan baktériumtörzset is, amely az egyébként nehezen és lassan felbomló ligno- és hemicellulóz-szerkezeteket először rövid cellulózdarabokra aprítja.

Mindezt ráadásul hatékonyan ÉS gyorsan, hogy ne évek múlva hasznosuljon tápanyagként, hanem már a táblán következő kultúrnövény számára is elérhetővé váljon.

És ha már a közérthető példáknál tartunk: Ön szerint hogyan könnyebb húst darálni? Ha egy sertéscombot egyben próbálunk átszuszakolni a szerencsétlen darálón, vagy ha előbb kisebb darabokra vágjuk? Fontos részlet tehát, hogy az alkalmazott szárbontó készítmény milyen baktériumtörzseket tartalmaz, azok hogyan működnek és mit várhatunk tőlük – vásárlás előtt érdemes tájékozódni.

Az AGRO.bio Hungary Kft. CELL® gyökér- és szármaradványbontó mikrobiológiai készítményében található Cellvibrio ostraviensis törzs képes a ligno- és a hemicellulóz igen hatékony és egyedülállóan gyors elbontására.

Jelenleg az egyetlen olyan szárbontó termék a piacon, amelyben a szárbontásért felelős Cellvibrio ostraviensis törzs mellett két kísérő baktériumtörzs, a Pseudomonas fluorescens és az Azotobacter vinelandii is megtalálható.

A Pseudomonas fluorescens megakadályozza a nitrogén elillanását a kijuttatott műtrágyából, valamint erős biokontrollhatása miatt csökkenti a kórokozók fertőzési nyomását. Az Azotobacter vinelandii pedig nitrogént köt meg a talajban lévő levegőből és növekedési hormont (auxin) termel, elősegítve ezzel a növény fejlődését. A CELL® használata műtrágya-megtakarítást eredményez, valamint hatékonyabbá teszi a növényvédelmet még a kórokozóknak kedvező időjárási körülmények között is.

Az AGRO.bio CELL® termékét egyedülálló módon, ellenőrzött gyógyszergyártási technológiával, a Kárpát-medencében őshonos baktériumtörzsek használatával, az ISO 9001:2015 minőségirányítási rendszer és az ISO 14001:2015 környezettudatos irányítási rendszer előírásai szerint állítjuk elő.

Felhasználási javaslat

A CELL® cellulózbontót (dózisa 1,0 l/ha, 200–400 l/ha vízmennyiséggel kijuttatva) közvetlenül az egyenletesen apró darabokra felaprított szármaradványokra kell permetezni, majd azonnal a talajba kell dolgozni. Ha BactoFil T-Jettel végezzük a munkát, akkor minimum 60 liter/ha lémennyiséggel dolgozzunk. A talajmunkára legalkalmasabb eszközök a tárcsa, a kultivátor és a grubber, amelyek a hatékony lebontást elősegítve, egyenletesen keverik be a növényi maradványokat a talajba.

Bővebb információkért kattintson rövid tájékoztató videóinkra,

Miért fontos a szármaradványok irányított elbontása?
Szármaradvány-kezelés kijuttatási technológiája
Borbás Marcsi: Tippek komposztáláshoz (Kertem sorozat)

vagy keresse területi szaktanácsadó kollégáinkat, akik készséggel állnak rendelkezésre, akár szakmai segítségre, akár gyors szállításra van szüksége, vagy az aktuális akcióink iránt érdeklődik: https://agrobio.hu/hu/kapcsolat

A kertészkedők kérésére már 2 dl-es és 1 l-es kiszerelésben is kapható az AGRO.bio webáruházában a CELL® készítmény. Rendelje meg online és házhoz szállítjuk: https://webshop.agrobio.hu/spl/702886/KOMPOSZTALAS

Daoda Zoltán
szakmai igazgató
AGRO.bio Hungary Kft.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Kétmenetes gyomirtásra lehet szükség a repcében – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 19. 13:10

A repcével együtt kelnek az őszi T1-T2 csoportba tartozó gyomnövények, valamint az aratás során elszóródott árpa- és búzaszemek.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a száraz idő gátolja a fuzáriumos csőpenész fertőzés terjedését

2023. szeptember 5. 16:10

Szeptember első hetének időjárása már a nyár végi-kora őszi időszakot jelzi. Az erősen elgyomosodott táblákon nehézkes a megfelelő minőségű vetőágy készítése.

Ezekből a kukorica-vetőmagokból még választhat!

2023. február 24. 13:32

Egyedülálló fejlesztési – innovációs háttér, kimagasló tudású genetika, kitűnő vetőmagminőség, a vetőmagkezelések általi magas hozzáadott érték. A KITE Zrt. saját hibridkukorica-portfóliója mindezeknek köszönhetően vált a hazai kukoricavetőmag-piac stabil szereplőjévé.

Kukorica betakarítás - Zalában nem ritka a 14 tonna

2020. december 10. 08:25

Zala megye déli részén a hosszabb tenyészidejű kukoricahibrideket kedvelik a termelők.