Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Közös gyárindító akciót hirdet a KITE Zrt. és az OMYA

KITE Zrt.

Örömteli hír, hogy az 50 országban jelenlévő, svájci székhelyű Omya az egri üzemét választotta annak a granulálóüzemnek a felépítésére, amely a magyar gazdák talajmeszezőanyag-igényét hivatott kiszolgálni.

Az OMYA Calciprill eddig is népszerű meszezőanyag volt a magyar gazdák körében. Kiváló minősége, pormentessége és gyors oldódása miatt is kedvelt termék. 2023 októberéig az ausztriai, lengyelországi és romániai üzemekből szolgálták a magyarországi termelőket. Az egri üzem elindításával továbbra is a megszokott minőségű termékhez juthatnak hozzá a termelők, azonban a logisztikai kitettség csökkenésével az eddigieknél kedvezőbb áron.

A KITE Zrt. és az Omya közös gyárindító akciót hirdet, melynek keretében a 2024. január 31-ig megrendelt Calciprill terméket most kedvezményes, 65.000 Ft/t + áfa áron vásárolhatja meg.

Az Omya immár 130 éve a világ meghatározó szereplője az ásványanyag-bányászat és az ásványanyagok magas szintű feldolgozása terén. Az Omya üzemeiben a kalcium-karbonát termékek széles spektrumát állítják elő.

A most felépített egri granulálóüzem teljesíti a legszigorúbb környezetvédelmi elvárásokat, a gyártás során nem keletkezik semmilyen hulladék, sem szennyvíz.

Az Omya Calciprill egy minimum 94,6% CaCO3 (kalcium-karbonát) tartalmú granulátum. A gyártás során a mészkövet 10-15 mikron nagyságú porrá őrlik, ezt követően alakítják ki a 2-6 mm nagyságú granulátumokat.

A szemcsék garantáltan pormentesek, kijuttatása röpítőtárcsás műtrágyaszóróval vagy akár vetőgéppel is probléma nélkül elvégezhető. A kalcium-karbonát vízben rosszul oldódik, ezért nagyon fontos tulajdonsága a mésztrágyáknak, hogy mennyire könnyen lépnek reakcióba a talajban lévő gyenge savakkal.

A talajban vízzel érintkezve a granulátumok hamar szétesnek, a rendkívül finom porszemcsék a nagy relatív felület és azalapanyag kiváló reaktivitása miatt pedig már intenzíven oldódnak.

Magyarországon a mezőgazdaságilag hasznosított területekből körülbelül 2,2 millió hektáron találhatunk savanyú talajokat. A talaj savanyúságát meghatározza a talajképző kőzet, illetve, hogy mekkora a kilúgzás mértéke.

A talaj ezen tulajdonságait részben a termőhelyi adottságok, valamint az időjárás határozza meg, így nem tudunk nagy hatást gyakorolni rá. Néhány savanyító tényező azonban egyértelműen humán hatásra alakul ki.

Ilyenek például a túlöntözés, mely a kilúgzás mértékét növeli, vagy bizonyos műtrágyák használata is tovább savanyítja a talajt. A mai növénytermesztésben elvárt termésszintek azonban ezen műtrágyák használata nélkül, vagy bizonyos területek, kultúrák öntözése nélkül elképzelhetetlenek.

A talaj kémhatását alapvetően befolyásolja a kalciumtartalom is, ami viszont befolyásolható. Minél magasabb a talaj mésztartalma, annál magasabb a talajoldat pH-értéke, tehát annál kevésbé savanyú.

Fontos tudni, hogy a pH úgy is lehet semleges közeli, hogy a talajban kalciumhiány van.

Ebben az esetben a magas pH- érték oka a magas magnézium- vagy nátriumszint, melyek mindegyike káros. Az Omya Calciprill kiválóan alkalmas a kívánt Ca:Mg arány gyors beállítására is.

Milyen káros hatásai vannak a talaj savanyúságának és a kalciumhiánynak?

Savanyú talajokban bizonyos kationok, például az alumíniumion koncentrációja megnőhet, és ez csökkenti a nagyon fontos makro- és mikroelemek, például a foszfor, a kalcium és a magnézium felvételét.

Ennek hatására hiába áll rendelkezésre a megfelelő mennyiségű tápanyag a talajban, a növény nem lesz képes felvenni. A savanyú talajok szerkezete rendszerint levegőtlen, tömörödött és vízgazdálkodásuk is kedvezőtlen.

Nincs morzsalékos talajszerkezet, romlik a talaj művelhetősége. Ezek a körülmények a talajlakó baktériumok számára sem kedveznek, csökken a nitrifikáló baktériumok tevékenysége is.

Talajjavítás vagy mésztrágyázás?

Ha a talajjavítás és a mésztrágyázás közötti különbséget szeretnénk meghatározni, akkor azt mondhatjuk, hogy a talajjavítás célja a talaj kémiai tulajdonságainak jelentős és hosszú távú megváltoztatása, amit nagyobb CaCO3 hatóanyagdózissal érünk el.

A mésztrágyázás a korábbi gyakorlat szerint a 2 t/ha-nál nem nagyobb mennyiségű CaCO3 hatóanyag kijuttatását jelentette, de egy 5,5 pHKCl alatti kémhatással rendelkező talajon már a 300-600 kg/ha-os granulált mésztrágyadózis (természetes kalcium-karbonát alapú) alkalmazása is jelentős (akár 1,5 t/ha) terméstöbbletet eredményezhet a savanyúságra kevésbé érzékeny kukorica esetében is.

Mik a mésztrágyázás előnyei?

A meszezőanyag hatására a vegetációs időszakban növekszik a gyökérzóna pH-értéke, javul a műtrágyák hasznosulása, illetve felvehető kalciumot biztosít a növény számára. A kalcium nemcsak a talaj, de a növény számára is rendkívül fontos. Hiánya esetén sokféle fizikai hiánytünetet produkál a növényi szervezetben, akár súlyos növekedési rendellenességeket is.

A kalciumnak kiemelkedő szerepe van a sejtfal ellenállóképességében, a szénhidrát-anyagcserében, illetve a gyökerek megfelelő fejlődésében. Biztosítja a morzsalékos talajszerkezetet, ezáltal javul a talajélet, a vízháztartás.

Szántóföldi kísérletekkel bizonyított, hogy mésztrágyázás alkalmazásával terméstöbblet érhető el.

A meszezőanyag kijuttatásának tervezése során mindig támaszkodjon talajvizsgálati eredményekre!

Az akció részleteiért és kondíciókért hívja KITE szaktanácsadóját!

Egy biztos, manapság megéri őszi árpát vetni

2025. július 25. 14:10

A hazai gazdaságok sikeres növénykultúrája az őszi árpa, amit az idei betakarításokat követően országosan regisztrált 5,75 t/ha-os termésátlag is bizonyít.

10 nyereséges kiskultúra: ezek a növények aranyat érnek

2025. július 24. 14:10

Levendula, sáfrány vagy csípős paprika – ezek a kultúrák lehetnek a kulcs egy sikeres vidéki vállalkozáshoz akár pár száz négyzetméteren.

Hogyan válasszunk repcehibridet a termőhely adottságaihoz?

2025. július 23. 11:10

A hibridválasztás kulcs a repce sikeréhez: termőhelyhez alkalmazkodó, ellenálló hibridekkel csökkenthetők a termesztési kockázatok.

Hogy áll hazánk vízgazdálkodása + videó

2025. július 22. 16:10

Hazánk a ,,vizek országa"...de sajnos egyre kevesebb használható víz jut a mezőgazdaságnak is. Hogy látja a szakértő?

Kulcsot adunk a nyugalmához

2021. június 12. 10:09

Amikor egy termelő megvásárol egy gépet, jószerével nem arra gondol, hogy egy „dísztárgyat” vásárolt, hanem, hogy egy - a gazdálkodásába illeszthető - munkaeszközt, melyet biztonságban és hatékonyan kíván használni.

Virtuális határszemle 1. – Home office a szántóföldi növénytermesztésben

2020. április 8. 14:32

A jelen járványügyi helyzet számos változást hozott a mindennapjainkba. Nem csak egészségügyi, hanem gazdasági szempontból is nagyobb odafigyelést igényel ez az időszak. A mezőgazdasági munka pedig kiemelt figyelemnek örvend, hiszen a megtermelt élelmiszer most nagyobb szerepet kap, mint ahogyan azt sokunk az élete során eddig elképzelte. Az agrárium tehát nem állhat le, sőt most még pontosabban és nagyobb erőbefektetéssel kell dolgoznunk.

Íme a legnagyobb és legértékesebb John Deere traktor fülkéje

2022. április 26. 10:07

Dolgozni a legnagyobb és legértékesebb John Deere 9R sorozatú traktor egyikével már-már felér egy életérzéssel.

John Deere 6R sorozatú traktorok – Univerzális alkalmazhatóság prémium szinten

2023. március 6. 10:35

A németországi Manheimben készülő 6R sorozatú traktorok fejlődésének története több mint 30 évvel ezelőttre, 1992-ig nyúlik vissza.