Növénytermesztés
Fizetett tartalom
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Megéri-e malmi búzát termeszteni?

Megéri-e malmi búzát termeszteni?

A minőségi árualap előállítása iránti elkötelezettség és elvárás akár érzelmi alapokon is megközelíthető, fontos tényezője a hazai őszibúza-termelésnek.

A malmi adottságokkal rendelkező őszibúza-fajták és -hibridek iránti igény folyamatosan jelen van a gazdálkodók és az árumag-kereskedelemben részt vevők életében. Minőségi búzára ugyanis szüksége van a termelőnek a jobb értékesítési pozíció eléréséhez, az árupiacnak pedig a piacképesség megtartásához elengedhetetlen a kívánt minőség biztosítása. Az elmúlt években a Kelet-Európából (az EU-n kívülről) érkező – alacsony minőségű és bizonytalan eredetű – dömpingáruval szemben a malmi búzának az értékesítési csatornák megtartásában és igény szerinti kiszolgálásában jelentősen felértékelődött a szerepe.

A prémiumminőség előállításának fajtaválasztás, termőhely, gazdálkodási színvonal, szakértelem (agronómiai felkészültség) szempontjából összehangolt folyamatként – programszerűen – szükséges működnie. Véleményünk szerint akkor jó döntés már a fajtaválasztás során a prémiumminőségre koncentrálni, ha azt a jól bejáratott piacokon valóban meg is tudja fizettetni a termelő.

Összhangban a minőség és a mennyiség

Napjainkban sok bizonytalanságot okoz a termelési cél megfogalmazása és a hozzá kapcsolódó fajtaválasztás. Ezért az a javaslatunk, hogy minden tényezőt gazdaságszinten mérlegelve határozzuk meg céljainkat, és válasszunk ennek megfelelően fajtát és technológiát. Megítélésünk szerint a minőségorientált, de nagy termőképességű búzafajtákra és- hibridekre alapozottan a célpiacainknak megfelelő (jól értékesíthető, egészséges szemtermést adó), homogén minőségre érdemes törekedni, ezzel is csökkentve a termelési, a közgazdasági és a piaci kitettséget.

A jól értékesíthető átlagos minőségre, a számottevő mennyiségű egységes árualapra ugyanis mindig szükség van, de ennek a gyakorlatban minden esetben versenyképes termésátlaggal is társulnia kell. A termőképesség, a termésstabilitás, az alkalmazkodóképesség és számos, a fenntartható és jövedelmező termesztést szolgáló agronómiai tulajdonság továbbra is központi kérdés a fajtaválasztás során.

A SAATEN-UNION malmi adottságú búzaportfóliója

Cégünknek kalászosprogramjában ennek megfelelően valamennyi, a lehetséges minőséget és az elérhető mennyiséget érintő kihívásra megvan a válasza. Fajtáink többségénél évek óta a gyakorlat is igazolja a mennyiség és minőség kettősének zseniális kombinációját. Sőt egyes búzahibridek, mint a HYWIN, továbbá a legújabb generáció tagjai, mint az SU HYCARDI és az SU HYTONI, bizonyítják, hogy velük kimagasló hozamok mellett is stabilan elérhető a malmi minőség.

Az SU MENDOZA-tól joggal várható el, hogy nagy termést adjon, magas minőségben
Az SU MENDOZA-tól joggal várható el, hogy nagy termést adjon, magas minőségben

A fajtáink közül a kiemelkedő minőségre és versenyképes hozamokra képes, közkedvelt SU MENDOZA, LINDBERGH és a GENIUS évek óta mindkét meghatározó értékmérő alapján biztosítja a kiszámíthatóságot és az ehhez szükséges évjárat-stabilitást. Portfóliónk ugyancsak magas minőséget produkáló szegmensének oszlopos tagja az APEXUS, és ebbe a szálkás kalásztípusú, prémiumminőségű szegmensbe érkezik az EXSAL új fajtánk is. Termésük piacos kinézetű szemekből álló, nagy sikér- és fehérjetartalmú árualapot eredményez. A legkiválóbb alkalmazkodóképességgel, nagyon stabil hozammal és malmi adottságokkal bíró fajtánk a bőtermő, szálkás kalászú CAMELEON.

Az APEXUS termése prémiumminőségű, szálkás kalásztípusának köszönhetően pedig vadjárta területekre is ajánlott
Az APEXUS termése prémiumminőségű, szálkás kalásztípusának köszönhetően pedig vadjárta területekre is ajánlott

A megkésett vetésekben stabilan termő, hatékonyan alkalmazható, magas malmi – számos alkalommal prémium – minőséget és nagy mennyiséget adó járóbúzáink, a LENNOX és az SU ALVIUS is hatékony választ adnak a termelési kihívásokra a kiemelkedő malomipari paramétereket és a hozamstabilitást egyaránt zászlajukra tűző gazdaságokban.

Az alkalmazkodás a fajtaválasztásnál elkezdődik, a termelést pedig a következetes munka teszi sikeressé.

A bemutatott kalászos fajtákat és hibrideket területi szaktanácsadó kollégáink segítségével, továbbá a termelési tapasztalatok alapján és kiadványainkon keresztül még jobban megismerhetik. Biztosak vagyunk benne, hogy az igényeket folyamatosan fejlesztett portfóliónk segítségével, valamint a kapcsolódó technológiák megismertetésével széles körűen ki tudjuk szolgálni.

Varga Gábor
termékfejlesztő
SAATEN-UNION Hungária Kft.

www.saaten-union.hu

Itt vannak a búza és repce posztregisztrációs fajtakísérletek eredményei

2024. szeptember 8. 10:10

A GOSZ-VSZT-NAK kísérletek eredményeiről készült összefoglaló kiadványokat a szervezők nyilvánosan elérhetővé tették ebben az évben is.

3–5 tonnás hozamokkal kezdődött a kukorica betakarítása – nincs már perspektíva a növényben?

2024. szeptember 5. 11:10

Augusztus 28-án hazánk nagy részén 150-200 mm víz hiányzott a felső 1 méteres talajrétegből, és az ilyen évjáratok egyre gyakoribbak lesznek.

TIMAC AGRO referencia eredmények őszi vetésű kultúrákból

2024. szeptember 2. 13:10

Az első határszemlék partnereinkkel közösen már a kelést követően megtörténnek és rendszeresen megismétlődnek egészen a betakarításig.

A minőségi búzatermesztés agrotechnikája

2024. szeptember 2. 08:10

A búza minőségét mintegy 1/3 arányban a fajta, 1/3 arányban az ökológiai feltételek és ugyancsak 1/3 arányban az agrotechnikai elemek határozzák meg.

UMBERTO KWS – A jövő piacvezető hibridje

2019. július 17. 06:33

Az UMBERTO KWS a magyar repcetermesztés egyik legkiforrottabb hibridje. Több éves kísérleti munka és tesztelést követően került a hazai repce piac élére.

Dinamikusan emelkedett a vetőmag-elállító KWS árbevétele

2020. március 5. 10:47

A cég nemrég közzétett gyorsjelentése szerint az árbevétel emelkedése a zöldség- és gabonafélék szegmens bővüléséből származik főleg.

Alternatív vetőmagkezelési eljárások – felfutó ágazat

2022. július 15. 09:32

A biológiai vetőmagkezelési üzletág az elmúlt évek során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ez a tendencia folytatódik is.

Lesz elég vetőmag és műtrágya őszre? Megkérdeztük!

2020. április 23. 08:27

Egyelőre úgy tűnik, hogy a kezdeti bizonytalanságok után már nem küzd komoly inputanyag-hiánnyal a magyar mezőgazdaság a koronavírus-járvány miatt.

COVID-Agrár Videó