Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Mi állhat az elmaradt kalászos hozamok hátterében?

RAGT Vetőmag Kft.

A kalászos kultúrák állapota nagyban függ a termőhelyi viszonyoktól. Kezdve a földrajzi elhelyezkedéstől, a domborzattól, a jellemző mikroklímától, a talajadottságoktól. A termesztés technológia és időjárás szintén meghatározzák a termesztés sikerét. A kalászosok helyzetképe általában eltérő az ország különböző régióit vizsgálva. A nyugat-magyarországi termőhelyek csapadék ellátottsága jellemzően kiegyenlítettebb, itt a kezdeti fenológiától szebb képet mutattak a kalászosaink. Ez a kép jellemző, az észak-borsodi területeken is a szerény termőhelyi adottságok ellenére is. Az ország középső és keleti részein rendszerint kevesebb a csapadék, valamint eloszlását egyenetlenség jellemzi.

Az előzőkben leírtak alapján kulcs fontosságú az integrált növényvédelmi szemlélet elveit szem előtt tartva, annak agrotecnikai elemeként a fajtaválasztás. A siker feltétele az adott termőhelyen jól működő fajta kiválasztása. Az RAGT kalászos portfóliója az ország egész területére kínál nagy terméspotenciállal, kiváló adaptív készséggel rendelkező fajtákat. A cikk írásához fogva végig gondoltam, a növényvédelmi szempontból nem egyszerű szezonunkat. Nagyon fontos volt a károsítók folyamatos monitorozása. Az őszi vetésű kalászosok helyzete az egész vegetáción átívelően rendhagyónak volt mondható. Folyamatos volt a kórokozó és kártevő nyomás. A hosszú meleg ősznek köszönhetően felszaporodtak a vírus vektor levéltetvek, melyek károsítása nyomán helyenként már ősz végén látszottak a vírusra jellemző tipikus mozaik foltosságok, növekedés gátlás. Fokozott jelentőséggel bír az őszi inszekticides kezelés preventív jelleggel.

Az őszi korai bokrosodás megfelelőnek volt mondható, kellően fejlett növények mentek a télbe. Az időjárás sok esetben akadályozta, illetve késleltette a februári tápanyag-utánpótlást. A hideg és a tápanyaghiány következményeként gátolttá vált a tavaszi bokrosodás. Az oldott tápanyag hiánya, akadályozott felvétele és a hazánkban szokatlanul hideg tavaszi napok következtében zavart szenvedett a kalász differenciálódás, valamint a zászlós levél klorofilvesztését tapasztalhattuk. Az országosan megjelent zászlóslevél sárgulás tünet hátterében mind a mikológiai, mind a virológiai labor vizsgálatok kizárták a kórokozók jelenlétét. A kalász telítődése, a szemek egészséges fejlődése nagyban függ a zászlóslevél egészségétől, azonban ebből a szempontból az egész levélfelület egészségi állapota fontos. Az idén kifejezetten nagymértékben és korán jelentkező levélbetegségek – szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici), lisztharmat (Erysiphe graminis f.sp. tritici), sárga rozsda (Puccinia striiformis), vörös rozsda (Puccinia recondita f. sp. tritici) – csökkentették a fotoszintetizáló felületet, melynek következtében csökkent a hozam, elmaradt a várttól a hektolitertömeg, az ezermagtömeg, sajnos a beltartalmi értékek is.

Az Alföldön nem volt ritka a kalászvédelmet megelőzően az ismételt lombkezelés inszekticides kezeléssel kiegészítve, az őszi búzán szintén szokatlan mértékben jelenlévő levéltetű kolóniák miatt. Az idei hűvös, csapadékos tavasz mindenképpen nehezítette a fungicides kezelések időzítésének optimalizálását. Ahogy az időjárás és a talajok állapota engedte, a kártételi küszöbértéket meghaladó kórokozó nyomás esetén azonnali beavatkozásra volt szükség. A másik, szintén nem elhanyagolható mértékű hozamveszteséget okozó problémát az őszi kalászosaink betakarítást megelőzően bekövetkezett megdőlése jelentette. A termés mennyiségi és minőségi romlásán túl sok esetben fejtörést okozott a gazdálkodók számára a sarjú hajtásoktól zöldellő táblák betakarítása. Mind a betegségekkel szembeni ellenállóság, tolerancia, mind a megdőlésre való hajlam, szárszilárdság szempontjából különbözőséget mutató növények miatt hangsúlyos a fajtaválasztás szerepe. Az RAGT őszi búzái a kihívásokkal teli 2023-as tavaszt követően is bizonyítottak. Az RGT Venezio Nagyhegyesen 9 t/ha, Derekegyház-Tompahát 8,8 t/ha, Kabán az RGT Sacramento 8,66 t/ha, az RGT Vivendo 8,11 t/ha, az RGT Marcopolo 8,92 t/ha elismerést érdemlő eredményeivel. A betakarítások még folynak, de az RAGT minden okkal bizakodóan várja az ismertetettekhez hasonló szép teljesítményeket és ajánlja a termelők figyelmébe.

Fenyődi Andrea,
Észak-Alföldi régióvezető

RAGT Vetőmag Kft.

Egy biztos, manapság megéri őszi árpát vetni

2025. július 25. 14:10

A hazai gazdaságok sikeres növénykultúrája az őszi árpa, amit az idei betakarításokat követően országosan regisztrált 5,75 t/ha-os termésátlag is bizonyít.

10 nyereséges kiskultúra: ezek a növények aranyat érnek

2025. július 24. 14:10

Levendula, sáfrány vagy csípős paprika – ezek a kultúrák lehetnek a kulcs egy sikeres vidéki vállalkozáshoz akár pár száz négyzetméteren.

Hogyan válasszunk repcehibridet a termőhely adottságaihoz?

2025. július 23. 11:10

A hibridválasztás kulcs a repce sikeréhez: termőhelyhez alkalmazkodó, ellenálló hibridekkel csökkenthetők a termesztési kockázatok.

Hogy áll hazánk vízgazdálkodása + videó

2025. július 22. 16:10

Hazánk a ,,vizek országa"...de sajnos egyre kevesebb használható víz jut a mezőgazdaságnak is. Hogy látja a szakértő?

Ami késik, nem múlik - Tudósítás az állami növényfajta elismerést tanúsító oklevelek átadásáról

2018. március 2. 17:00

Megkésett, de ma is aktuális beszámoló az állami növényfajta elismerést tanúsító oklevelek átadásáról.

Nincs lehetetlen, csak a megfelelő hibrid kell hozzá!

2023. június 13. 10:39

Az RAGT Vetőmag Kft. napjainkra már számos innovációt kínál a magyarországi repcetermesztés hatékonyságának növelésére.

Mit tehetünk a szárazsággal szemben? Öt nemesítő cég képviselőjét kérdeztük az aszályról

2019. február 13. 14:45

Milyen megoldásokkal tudják a nemesítők segíteni a termelőket az egyre fokozódó aszályban?

RAGT a sikeres kukoricatermesztésért!

2023. október 25. 10:10

A tavalyi óriási aszály országos viszonylatban is mély nyomot hagyott a szántóföldi növénytermesztésben. A kukorica volt az egyike azon növényeknek, amely a vízhiány által sújtott területeken a jobb esetben nulla, rosszabb esetben óriási mínusz eredményt hozott. Mindezek ráirányították a figyelmet a kedvezőtlen környezeti körülményeknek ellenálló kukoricahibridek nemesítésére és termesztésére.