Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Mikrobiológiai termékek a termésmennyiség-növelés és a minőségjavítás szolgálatában

IKR Agrár Kft.

Marglné dr. Ambrus Helga, az észak-dunántúli régió (Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Veszprém vármegye) innovatív szaktanácsadója 2 kísérlet bemutatásával szemlélteti az eredményeket, amit partnereink segítségével végzett el.

Bemutatkozik a mIKRo-titáN, vetéssel egymenetben

TitaN WP készítményünk már bizonyított a partnereink körében, mely a Bacillus mojavensis baktérium KN32 törzsének endospóráit tartalmazza. A maga nemében egyedülálló baktériumtörzs tucatnyi hasznos tulajdonsággal rendelkezik.

Az egyik legfontosabb tulajdonsága a nagy volumenű biológiai nitrogén-fixáció, amely nem növényspecifikus.

Mivel a Bacillus mojavensis baktérium szimbiózisban él a növénnyel a gyökérben, felmerült a kérdés, hogy növelhető-e a titaN hatása, ha egyből a gyökérzónába juttatjuk? Emiatt került kifejlesztésre a Biovéd 2005 Kft. által a mIKRo-titáN. A mIKRo-titáN egy mikrogranulátum formulázású Bacillus mojavensis készítmény, amit a vetéssel egymenetben lehet kijuttatni a vetőbarázdába. A gyökéroltó baktérium így jóval korábban kerül kapcsolatba a növénnyel, mint a WP formátumú titaN esetében.

A válaszok keresésében, Nedeczky Ferenc partnerünk volt segítségünkre. Kísérletünknek egy Komáromhoz közeli 11,5 ha-os tábla adott otthont, melyen az elővetemény őszi árpa volt, amit zöldítés követett.

Forgatás nélküli talajmunka után tápanyag-utánpótlásként 200 kg/ha MAS-t adtunk. Magágykészítést követően 2023. 04. 05-én vetettük el a Bacardi napraforgófajtát 55 000 db/ha tőszámmal. A kontroll a vetéssel egymenteben 20 kg/ha Amargerol Startert, míg a kezelt 15 kg/ha mIKRo-titáN-t kapott. A mIKRo-titáN-t mintegy 10 ha-os területre juttattuk ki.

Szántóföldi szemle (2023. 08. 15) során 20-20 véletlen kiválasztott növényt vizsgáltunk meg. Megmértük a gyökerek tömegét, a növények magasságát és a tányérátmérőt, valamint betakarítás során hozammérős kombájn segítségével detektáltuk termésmennyiséget.

A mIKRo-titáN a csírázást követően, azonnal találkozik a növény gyököcskéjével. Nézzük meg, hogy milyen hatással volt a gyökértömeg növekedésére. A kezelt növények mellékgyökérzete fejlettebb, dúsabban elágazó volt (1. ábra A).  A kontroll és a kezelt növények gyökerei között több mint 100 g különbséget detektáltunk (1. ábra B), amely a mIKRo-titáN pozitív hatásának tudható be.

mIKRo-titaN 1. ábra

A növénymagasság mérésének eredményeit a 2. ábrán (A és B) szemléltetjük. A képen és a diagramon is jól látszik, hogy a kezelt növények mintegy 5 cm-rel magasabbak voltak, ami a Bacillus mojavensis nitrogén-fixációjának köszönhető.

mIKRo-titaN 2. ábra

Vajon a magasabb növényhez nagyobb tányérméret is párosult? Az eredményeket a 3. ábrán (A és B) szemléltetjük. A mérések alapján azt tapasztaltuk, hogy a kezelt növények tányérjai majdnem 4 cm-rel nagyobbak voltak a kontroll növények tányérjainál. A megtermékenyülés mindkét esetben tökéletesen megvalósult (3. ábra A), amit a virágzáskori kedvező időjárásnak is köszönthetünk.

mIKRo-titaN 3. ábra

Mekkora terméskülönbséggel párosul a bemutatott tányérméret-különbség? A betakarításkori termésmennyiség eredményeit a 4. ábrán mutatjuk be. A kezelt területen mintegy 7%-kal több kaszattermést takarítottunk be, mint a kontroll területen.

mIKRo-titaN 4. ábra

Kísérletünk alapján elmondhatjuk, hogy mIKRo-titáN kezelés hatására mind a gyökértömeg, a növénymagasság és tányérátmérő, mind pedig a termésmennyiség növekedett. A mIKRo-titáN alkalmas arra, hogy a vetéssel egymenetben kijuttatva már igen korai fenológiai fázisban szimbiózisba kerüljön a növénnyel, és ezáltal segítse a fejlődésben a keléstől egészen a vegetáció végéig.

Alternatív megoldást jelenthet-e a Hi Spore kalászvédelemben?

Több partnerünk ismeri és használja a Hi Spore készítményünket, amely a Trichoderma asperellum gomba T1-es törzsét tartalmazza. A Trichoderma egy növénybarát gombanemzetség, amely egyszerre több területen és hatásmóddal képes javítani kultúrnövényeink életfeltételein, általános és növényegészségügyi állapotán.

A Trichoderma térparazitaként viselkedve kedvezőtlen mikrokörnyezetet alakít ki a kórokozó gombák számára, kiszorítva azt a növény közvetlen közeléből, valamint a növényben ún. indukált szisztemikus rezisztenciát (ISR) vált ki, azaz immunizálja a növényt, amely ezáltal ellenállóbbá válik mind az abiotikus mind pedig a biotikus stresszhatásokkal szemben.

Kalászosokban és kukoricában több szempontból indokolt a trichodermás kezelés. Egyrészt cellulózbontó képessége révén táplálékkonkurensként lép fel a talaj káros gombáival (pl. fuzárium, aszpergillusz) szemben, másrészt az ISR kiváltásával eredményesen küzdhetünk a termény minőségét rontó és a takarmányban felhalmozódó mérgező gombatoxinok ellen.

Mindezek tudatában felmerült bennünk a kérdés, hogy alternatív megoldást jelenthet-e a Hi Spore készítményünk gomba elleni védekezésre kalászvédelemben? Megnő-e a kimutatható toxintartalom a szemtermésben csak Hi Spore kezelés esetén? Javíthat-e a kalászvédelemben történő Hi Spore kezelés a szemtermés értékmérő tulajdonságain, illetve a termésmennyiségen?

Kérdéseinkre a válaszokat a Gazdag-Farm Kft. (Nagysáp) képviseletében, Gazdag László partnerünk segítségével kerestük. Kísérletünket egy 2022. október 10-én, napraforgó után direkt vetéssel, MV Ménróttal vetett mintegy 5 ha-os táblán végeztük el.

Tápanyag-kiegészítésként 150 kg/ha Hunfert NPS immunMAX műtrágyát kapott. Februárban további műtrágya-kiegészítést kapott (Nitrosol, összesen 400 l/ha), valamint gomba- és rovarölőt. A kezeletlen, továbbiakban kontroll terület májusban a kalászvédelemben megkapta a partner által szokásosan használt gomba- és rovarölőt (1 héttel a Hi Spore kijuttatása után), míg a kezelt 1 kg/ha-os dózisban (250 l/ha lémennyiséggel) csak a Hi Spore-t kapott.

A Hi Spore kezelést 2023. 05. 23-án végeztük el dupla réses spéci fúvókával (előre 30%, hátra 70%) ellátott permetezőgéppel, melynek előnyös tulajdonsága, hogy szinte csak a kalászt permetezi (5. ábra).

mIKRo-titaN 5. ábra

A június végi szántóföldi szemle során minimális különbséget tapasztaltunk a kontroll és a kezelt állomány között, mintát vettünk, és közelebbről is megvizsgáltuk a kalászokat (6. ábra).

mIKRo-titaN 6. ábra

A kalászok vizuális vizsgálata során nem tapasztaltunk erősebb gombafertőzést sem a kezelt, sem pedig a kontroll esetén. A betakarítás során mintát vettünk a szemtermésből, és meghatároztuk annak toxintartalmát, megmértük a búza legfontosabb beltartalmi paramétereit.

A betakarításkor vett minták esetén szemmel látható különbséget alig tapasztaltunk, szép, telítődött szemeket találtunk. Mindkét minta esetén 3000 ppb alatti toxintartalmat mértünk (7. ábra), ami azt jelenti, hogy nem volt mérhető toxintartalma a búzaszemeknek.

mIKRo-titaN 7. ábra

A mintákat mind a partnerünk terményszárító és terménytároló üzemében, mind pedig az IKR Agrár Kft. Devecseri Területi Központ Terményszáríró és Terménytároló Üzemében lemértük (Infratec 1241 Grain Analyser berendezéssel). Mindkét helyen azonos értékeket mértünk. A minőségi paraméterek eredményeit a 8., 9. és a 10. ábrán mutatjuk be.

mIKRo-titaN 8. ábra
mIKRo-titaN 9. ábra
mIKRo-titaN 10. ábra

A betakarításkori termésmennyiséget hozamérős kombájnnal követtük nyomon, a kezelések között nem találtunk különbséget, mind a kontroll, mind pedig a Hi Spore kezelés esetében 7 t/ha volt a szemtermés mennyisége.

A bemutatott eredményeink alapján elmondhatjuk, hogy bár a termésmennyiség tekintetében nem találtunk pozitív hatást, de a Hi Spore kezelt mintában mind a fehérje (%), a sikér (%) mind pedig a hektolitertömeg (hl/kg) értékmérő tulajdonságok esetében nagyobb értéket kaptunk, mint a kontroll esetében.

A Hi Spore alternatív megoldás lehet a „green deal” által megfogalmazott növényvédőszer-csökkentés elvárásaira, miközben a termés minőségi paraméterei is növelhetők? Erre a kérdésre minden partnerünk gazdaságában ott rejlik a válasz.

„Amióta használjuk a Hi Spore-t napraforgó-kultúrában, mindig 3 tonna feletti terméseink vannak. Kontroll területet már nem hagyunk, mert a termék meggyőzött, a cél érdekében használni kell.” Halász Ede, Gellénháza

„A mIKRo-titáN mikrogranulált mikrobiológiai készítmény 2024 tavaszi szezon időszakára, mint új termék, elérhető lesz az IKR Agrár Kft. portfoliójában. Hi Spore termékünk, hasonlóan a 2023-as évhez, 2024-ben is elérhető lesz az Agrár Ökológiai Program szerlistájában, így kiváló eredményei mellett használatával értékes pontokat kaphatnak a pályázatban résztvevő termelőink. Az IKR Agrár Kft. innovatív termékek kereskedelmi üzletága és szaktanácsadói csapata a jövőben is további kérdésekre keresi a választ, ami hozzájárulhat és megalapozhatja a változtatásokat a termesztéstechnológiákban” – jegyezte meg Zsiga Ákos az innovatív üzletág igazgatója.

AÖP-ben felhasználható termékek az IKR Agrár Kft. Innovatív üzletágának kínálatában

Ezek a fajták bizonyítják, hogy a szója lehet igazi sikerkultúra

2024. december 17. 12:10

A hazai termelők zöme rendelkezik olyan földdel, ahol a szója megfelelően fejlődik. Ezt országszerte jól jelzi a termőterület jelentős növekedése.

Ideális választás a törpebúza: nagyobb kalász, alacsony szár

2024. december 13. 16:10

Az innovatív mezőgazdasági megoldások eredményeként több mint egymilliárd ember menekült meg az éhezéstől.

A DEKALB genetika sikerei idén

2024. december 12. 11:40

Az állandóan fiatalodó portfólióból 8 hibrid is bekerült a TOP20 legnagyobb vetésterülettel rendelkező hibridek rangsorába.

Talajkímélő, innovatív csávázási technológiák a nagyobb hozamokért

2024. december 11. 17:10

A talajra gyakorolt terhelést enyhítő gyakorlatok, különösen a vetőmagkezelés, jelentős teret nyertek Közép- és Kelet-Európában.

Mikroorganizmusok a mezőgazdaság szolgálatában, a szárbontás jelentősége

2018. június 4. 04:45

Amikor talajkondicionálásról beszélünk, a talajállapotba avatkozunk be azzal a céllal, hogy javítsuk a talaj fizikai-biológiai állapotát és tápanyag-szolgáltató képességét. Ennek a külső beavatkozásnak számos formája ismert, legősibb módszere a szerves trágya kijuttatása.

Mi a teendő az uborkával palántázás után?

P. Balázs kérdése: Kipalántázás után egy héttel mit ajánlanak kalciumon kívül az uborkának?

Baktériumtrágyák használata – biológiai megoldás

2019. január 26. 14:16

Talajaink termőképességének megőrzésében és a terméshozamok növelésében, kiegyenlítettségében az okszerű műtrágyázás mellett fontos szerepet játszik a növényi maradványok visszaforgatása, a helyes vetésforgó alkalmazása és a fenntarthatóságot biztosító baktériumos talajoltó készítmények használata.

A baktériumtrágyák használata – biológiai megoldás

2019. január 28. 04:33

Termőföldjeink állapotának javítására a biológiai megoldásként a baktériumtrágyák használhatók eredményesen.