4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növénytermesztés

No-till – A gépi talajművelést elhagyó növénytermesztés segítői: a takarónövények

Agrofórum Online

Létezik olyan irányzat, ami szerint a minimum till, illetve a no-till, vagyis a talajművelést részben vagy egészben elhagyó növénytermesztési technológia alapja a megfelelő takarónövények kiválasztása, hiszen a nehéz vasak munkáját, és az inputanyagok kiváltását is ezek végzik.

A Somogy megyei Pusztakovácsiban, Berend Ferenc előző lapszámunkból már megismert földjein a kísérletek során a talajművelő retek, a lóbab, a homoki zab, a takarmányborsó, valamint a facélia kombinációja vált be. A nagyrészt télen kifagyó növények mindegyikének megvan a maga szerepe abban, hogy a kultúrnövények számára kedvezők legyenek az adottságok a direktvetéstől, egészen az aratásig.

Talajművelés retekkel

A talajművelő retket, vagyis a „Tillage Radish”-t kifejezetten takarónövénynek fejlesztették ki, könnyen kezelhető, akár 1 méter mélyen is meglazítja a talajt, valamint feltárja az abban rejlő tápanyagokat, ami mellett csökkenti a gyomnyomást.

„Ez a növény a boltok polcairól ismerős lehet, hiszen gyakorlatilag a jégcsapretek egy olyan változata, amit a talaj lazítására nemesítettek ki. A karógyökere ebben az esetben nagyjából három ujjnyi vastag, és egészen 0,5-1 méter mélységbe lenyúlhat. Általában azt szoktuk mondani, hogy a retek vastagsága megmutatja, hogy a terület mennyire bővelkedik tápanyagban” – fogalmazott kérdésemre Diriczi Zsombor.

A talajművelő retket, vagyis a „Tillage Radish”-t kifejezetten takarónövénynek fejlesztették ki

A Démétér Biosystems Kft. ügyvezetője szerint a gazdálkodók körében a növény azért is kedvelt, mert nem képez nagy zöldtömeget a talaj felszíne felett, tehát nem a levelekbe koncentrálja az erőt, hanem a gyökérbe.

A Pusztakovácsiban földbe került „CCS 779 Tillage Radish” ráadásul három egymást követő -10 Celsius fokos éjszaka után kifagy, a gyökér helyén üreg marad, ami a csapadékvíz elnyelését segíti, de a talaj szellőztetését is elvégzi. „Július közepe után vethető. 45-60 nap alatt is jelentős zöld- és gyökértömeget produkál, azonban az előnyök maximális kiaknázása érdekében érdemes legalább 10 héttel az első fagy előtt elvetni” – tudtam meg a szakembertől.

Az elengedhetetlen elemek – a pillangósok

Kiemelten fontos szerepük van a no-till területeken a pillangósoknak, hiszen a nitrogénkötéssel nagy mennyiségű tápanyag kerül a talajba, amit aztán a főnövény, ebben az esetben a kukorica, felhasználhat a fejlődéséhez, termésképzéséhez.

A lóbab gyökerzetén is jól látszik, hogy mindenféle oltás nélkül rengeteg rajta a gümő

„A Pusztakovácsiban elvetett lóbab gyökerzetén is jól látszik, hogy mindenféle oltás nélkül rengeteg rajta a gümő, tehát a Rhizobium baktériumok hatékonyan kötik meg a levegőből a nitrogént. Ezzel plusz tápanyagot juttathatunk a tavasszal ide kerülő kukoricának. Emellett az is jól látszik, hogy erős, karószerű gyökérrel rendelkezik, ami szintén hozzájárul az ideális talajállapot eléréséhez. pH-tól, talajtípustól függetlenül nagyon jó eredményeket érünk el vele az ország minden táján” – fogalmazott Diriczi Zsombor.

Szintén népszerű a no-till technológiát alkalmazó termelők körében a takarmányborsó és a homoki zab, amik a keverék olcsóbb komponensei közé tartoznak. „A nitrogénmegkötés mellett a borsó a maga kúszó habitusával jól kitölti a többi növény között fellelhető térrészeket, így megfelelő borítást biztosít a területen”.

A borsó jól kitölti a többi növény között fellelhető térrészeket

Talajlazító növények a felső 10 centiméterre

A homoki zabnak is számos előnye van, például a felső, sekélyebb rétegeket lazítja, teszi morzsalékossá. „Emellett a fotoszintézis eredményeként rengeteg cukrot pumpál a talajba, ezzel pedig táplálékot nyújt a talajlakó élőlényeknek, mikrobáknak. A felszín felett ez a növény adja a legnagyobb zöldtömeget. A direktvetéskor elfekszik, és ez a szármaradvány nyomja el a gyomokat a frissen vetett kukorica esetében. A legjobb talajtakaró lesz belőle” – húzta alá Diriczi Zsombor, és állítását bizonyítja, hogy az őszi betakarításkor még látszottak a megsárgult szármaradványok a kukorica alatt, a talajt teljesen beborítva.

A homoki zab a felső, sekélyebb rétegeket lazítja – állítja Diriczi Zsombor

A takarónövény-keverék ötödik eleme a zöldítés bevezetése óta egyre népszerűbb facélia, ami szintén számos jó és hasznos tulajdonságával járul hozzá ahhoz, hogy a területen ne kelljen gépesített talajművelést végezni a kukorica direktvetése előtt.

„A facélia nagyon jó mézelő növény, tehát táplálékot nyújt a beporzó rovaroknak, ami mellett karakteres, erős gyökere is van. Ez szintén jelentős lazítást végez a felső 10 centiméteren. Emellett ennek a növénynek van egy olyan „szokása”, hogy az elöregedő leveleit idő előtt lehullajtja a talajra, amivel a felszín közelében tevékenykedő talajlakó élőlényeknek nyújt táplálékot” – mutatta be a facélia előnyeit az ügyvezető.

A facélia szintén számos jó és hasznos tulajdonságával járul hozzá a no-till technológia hatékony gyakorlásához

A minimum till és a no-till technológia a világ számos részén már bevett módszer, hazánkban ugyanakkor még csak kevesen próbálkoznak vele, leginkább a tapasztalatgyűjtés, kísérletezés kezdődött meg, így, ha valaki érdeklődik a módszer iránt, érdemes elbeszélgetnie azokkal, akik már évek óta csökkentett talajműveléssel dolgoznak földjeiken. Ilyen többek között Berend Ferenc, akiről előző, februári lapszámunkban olvashatták cikkemet.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

RWA: az innováció és a partnerség kéz a kézben jár

2025. február 20. 10:10

Az RWA tíz helyszínen szervezett tavaszi szakmai előadássorozatot. Az interaktív jelleg a gazdálkodók egyéni problémáira is megoldást kínálhatott.

Lehetőségek a napraforgó termesztéstechnológiájának fejlesztésében

2025. február 19. 16:10

A napraforgó 0,9-1,2 millió ha területen termelhető, azaz a vetésterülete 0,2-0,4 millió ha-ral még potenciálisan növelhető.

Miért mostohagyerek a szója Magyarországon, ha már ezerszer bizonyított?

2025. február 14. 08:10

A szója akár 100-200 ezer forinttal alacsonyabb hektáronkénti ráfordítással termeszthető, mint a kukorica.

Megjelent a Nufarmer Magazin 32. száma!

2022. április 5. 10:37

Magazinunkban azokat a gyomirtó, gomba- és rovarölő termékeket, valamint technológiákat mutatjuk be, amelyek tavasszal hatékonyan használhatók a szántóföldi kultúrákban, szőlőben és gyümölcsösökben.

A borsó védelméről

2021. április 16. 08:18

A borsó mind szántóföldi, mind kiskerti termesztésben eléggé elterjedt növény hazánkban. Értékes, magas fehérje tartalmú takarmány, de étkezési célú felhasználása is jelentős. Növényvédelme nem túl bonyolult, ugyanakkor néhány károsító korai fellépése jókora, bár kevésbé látványos kártételt eredményezhet, amelynek mind a termés mennyiségére, mind pedig koraiságára erős negatív hatása van.

Hüvelyes zöldségek: szuperfoodnak számítanak, mégis keveset fogyasztunk belőlük

2021. február 11. 06:35

A hüvelyes zöldségek igazi szuperfoodnak számítanak: magas a rosttartalmuk, amely többek között segít a vércukorszint egyenletes szinten tartásában és hozzájárul az egészséges emésztéshez és a normál koleszterinszint fenntartásához is.

Megjelent a SAATEN-UNION tavaszi fajtakatalógusa

A 2020-as, kibővült termékpalettán a szélsőségekhez és az újfajta igényekhez kiválóan alkalmazkodó kukorica-, napraforgó-, hüvelyes-, valamint tavasziárpa- és zabfajták egyaránt megtalálhatók.