Növényvédelem
Fizetett tartalom

Eltérő alapművelések és állománypermetezések hatása a kukorica növényegészségügyi állapotára

Agrofórum Online

A kukorica kétségkívül a világon az egyik legnagyobb felületen termesztett kultúrnövényünk, mely egyben a gazdasági állatok takarmánybázisának alapjául is szolgál. Az utóbbi években megfigyelhető termésingadozások okai elsősorban klimatológiai tényezőkre vezethetők vissza, azonban nem elhanyagolhatók a károsítók okozta hatások sem.

A betakarított gabonatételek tekintetében napjaink egyik legkifogásoltabb és legnagyobb humán- és állategészségügyi aggályait hordozó jelensége a különböző toxintermelő mikrogombák megtelepedése, és a tárolt terménytételekben az egészségügyi határértéket meghaladó mennyisége.

E fajok fellépése az utóbbi évtizedekben növekvő tendenciát mutat, mely főként az időjárási szélsőségek gyakoribbá válásával, illetve a kártevő, ízeltlábú szervezetek térnyerésével magyarázható.

E mikotoxikózisokat előidéző mikrogombafajok főként a legyengült, sérült és stressz által sújtott növényeket támadják sikerrel. Jelentős képviselőjük a Fusarium nemzetségbe tartozó fajok közül az úgynevezett liseola szekció tagja, a tipikus sebparaziták (Fusarium moniliforme, F. moniliforme var. subglutinans, F. polyferatum).

Az általuk termelt veszélyes toxinok a zearalenon (F-2 toxin, ZEA), a trichotechének (T-2 toxin, HT-2 toxin, nivalenol /NIV/, a deoxynivalenol /DON/, a diacetoxyscirpenol /DAS/, a fusarenon-x /FX/) valamint a fumonizinek (FB1-FB6).

Emellett jelentős és aggodalomra okot adó fontos, mikotoxintermelő fajok az Aspergillus flavus, A. parasiticus, A. nomius és A. ochraceus, valamint a fekete Aspergillius fajok is, melyek általuk termelt aflatoxin és ochratoxinok révén súlyos betegségek kiváltói lehetnek.

E jelentős humán- és állategészségügyi kockázattal járó mikrogombafajok jelenléte a döntéshozókat arra kényszerítették, hogy különböző rendeletekkel meghatározzák a takarmánytételekben maximálisan megtűrt mikotoxinok mennyiségét.

Nevezetesen a 856/2005EU direktíva taglalja a kalászos és kukoricatételek megengedett toxintartalmát. Ezen intézkedést 2007-ben újabb toxinokra is kiterjesztették (DON: 1,25 ppm/g/t termény/, zearalenon /ZON/: 0,2 ppm, fuminozin: 2 ppm).

Szántóföldi védekezés

A mikotoxintermelő fajok szántóföldi fellépése mérsékelhető a helyesen megválasztott talajművelési rendszer alkalmazásával, valamint a megtelepedésüket elősegítő, rágó szájszervvel rendelkező, ízeltlábú szervezetek elleni sikeres védekezési eljárások megvalósításával.

Az elmúlt évtizedben az extenzív takarmánykukorica-termelésben is kezdett terjedni az állományvédekezések gyakorlata, melyek főként a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) és a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) ellen irányulnak.

E kezelésekhez elsősorban a piretroid hatóanyagcsoportba tartozó vegyületeket használják fel (mint a lambda-cihalotrin, a cipermetrin vagy a deltametrin), mellettük felhasználható hatóanyag még az acetamiprid is, mely a neonikotionidok csoportjának képviselője.

Továbbá Bt-toxin analógok és a diamidok hatóanyagcsoportjába tartozó vegyületek közül kukoricában elsősorban a klórantraniliprol kerülhet felhasználásra. Az említett vegyületek növényen belüli szállítódása viszont csekély, így hatékonyságuk sikere mindenekelőtt a kijuttatás pontos előrejelzésének és megvalósításának függvénye, melyet a frissen kikelt lárvák megjelenésére célszerű időzíteni.

Az állománypermetezések hatékonyságát nagymértékben növelhetné egy felszívódó, hosszabb hatás-időtartamú vegyület, mint a diamidok hatóanyagcsoportjába tartozó ciántraniliprol, mely tárgyalt körülmények közötti hatékonyságának megismerése szabadföldi kísérletes vizsgálatunk célját is képezte.

Szabadföldi vizsgálatok

A különböző alapművelések és az állománypermetezés formájában kijuttatott, eltérő hatóanyag-összetételű (rovarölő, gombaölő és rovar+gombaölő) állománykezelések a kukorica mikotoxin-terheltségére gyakorolt hatásának megismerése érdekében 2023-ban szabadföldi vizsgálatokat állítottunk be.

Célunk volt feltérképezni a forgatásos (továbbiakban konvencionális) és forgatás nélküli (továbbiakban konzerváló) alapművelések, illetve az említett állománypermetezések extenzív termesztéstechnológiájú, kukoricaállományokban élő rágószájszervű kártevőkre gyakorolt hatását is.

A kísérleti terület Somogy vármegyében, Barcs külterületén helyezkedett el. A területen egyöntetűen 2. évre visszavetett kukorica (DKC5206, FAO 420) szerepelt, melynek vetésével egy időben egységesen teflutrin hatóanyagú talajfertőtlenítő készítmény lett kijuttatva 15 kg/ha dózisban.

E vizsgálatban 8 db 1 ha-os parcellát alakítottunk ki, melynek köszönhetően a kezeletlen kontroll, a gombaölő szerrel kezelt, a rovarölő szerrel kezelt, valamint a gomba- és rovarölő szer kombinációjával kezelt területeken elemeztük mind a konvencionális, mind pedig a konzerváló talajművelésben részesített parcellák növényegészségügyi állapotát.

Binder Antal, Gerbovits Bálint / MATE, Növénytermesztési-tudományok Intézete, Kaposvári Campus

Schieszl Tamás / MATE, Élettani és Takarmányozástani Intézet, Kaposvári Campus

dr. Keszthelyi Sándor / MATE, Növénytermesztési-tudományok Intézete, Kaposvári Campus

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum 2024. novemberi Extra számában olvasható.

KATTINTSON!

A fahéjbarna levélfoltosság veszélyes betegség + videó

2025. május 18. 14:10

A fahéjbarna levélfoltosság tüneteit találtuk meg egy Tárkány melletti búzaállományban. A kórokozó, Drechslera tritici-repentis kezelés nélkül nagy károkat okoz.

Mit tegyünk a moníliás meggyfákkal?

2025. május 18. 08:10

A moníliás meggyfák megmenthetők, de a permetezés most már nem segít. A metszés és a fertőzött részek eltávolítása az egyetlen megoldás.

Kalászosok veszélyben: melyik gabona mennyire sérülékeny?

2025. május 17. 08:10

A kalászosok virágzáskori fertőzése kritikus pont. A fuzáriózis és lisztharmat elleni védekezést időzítsük gazdaságosan és hatékonyan!

Tafrinaveszély őszibarackon: még májusban is támadhat

2025. május 16. 11:10

A tafrinás levélfodrosodás kórokozója májusban is fertőzhet. A védekezéssel ne késlekedjünk! A tünetmentesség csalóka lehet.

Enyhe áremelkedések a terménypiacokon

2023. február 18. 08:27

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Válasszon az Önhöz legközelebb álló fajtákból!

2018. március 22. 07:58

Sikeres növénytermesztést, és a fajták között jó szemezgetést kíván az Agromag Kft.!

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

Áremelkedéssel fejeződött be a hét a terménypiacokon

2022. július 9. 10:07

Európában a malmi búza 357 euróba, a kukorica 316 euróba, a repce 693,5 euróba, a takarmánybúza pedig 285 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.