Növényvédelem
Fizetett tartalom

Hamuszürke szárkorhadás, a szemes cirok veszedelmes betegsége

Agrofórum Online

A szemes cirok termesztése hazánkban az elmúlt évek során ismét meglehetősen felkapottá vált. A kultúra az újbóli térnyerését egyrészről annak köszönheti, hogy extenzívebb és főleg szárazabb körülmények között a kukoricával nagyjából azonos mennyiségű abraktakarmány-alapanyagot lehet vele előállítani, viszont a termésbiztonsága a kukoricáénál sokkalta nagyobb.

Így volt ez 2024-ben is, amikor az évtized egyik leginkább aszályosnak tekinthető évében a kukorica sok területen szinte semmiféle értékelhető, betakarítható termést sem hozott. A szemescirok-állományokon ugyanakkor alig látszott meg a durva aszály hatása és jó, vagy legalábbis kielégítő termést produkáltak.

Ez azonban sajnos néhány helyen az országban nem egészen így következett be. Szembesülnünk kellett pár helyen a szemes cirok hamuszürke szárkorhadás által okozott megdőlésével, amely bizonyos esetekben olyan mértékű kártétellel járt, amely már a kultúra termesztésének gazdaságosságát is megkérdőjelezte.

A probléma jelentősége

A hamuszürke szártőkorhadás kártétele a szemes cirokban alapvetően egy kedvezőtlen abiotikus stresszsorozat következménye. Az egyre inkább szélsőségesebbé váló időjárásunk, az egyre intenzívebb UV-sugárzás, a hőségnapok számának durva emelkedése, illetve a nyári időszak nappali hőmérsékleteinek emelkedése, a vízhiány, valamint a csapadékok egyre szélsőségesebbé válása (és gyengébb hasznosulása) mind olyan tényezők, amelyek a növényeket stresszelve azok termését és biológiai állapotát számottevő mértékben rontja.

Erre a nem éppen előnyös állapotra „települt rá” egy olyan kórokozó, amely trópusi eredete okán pont ezeket a körülményeket kedveli. A Macrophomina phaseolina gomba durva mértékű fellépése egyértelműen a számára kedvező környezeti tényezőkkel jellemezhető évek egyre gyakoribbá válásával magyarázható.

Az már csak „hab a tortán”, hogy a cirok esetében a kultúra jobban tűri ugyan az abiotikus stresszt, mint több más szántóföldi kultúra, viszont fogékony lehet erre a biotikus stresszre. Fizikai adottságai miatt (a buga, azaz a növény „legnehezebb” része a növény tetején van, amely segíti a dőlésre való hajlamot), a növények könnyedén dőlhetnek ki, amely akár teljes termésveszteséget is okozhat.

Súlyosbítja a problémát, hogy sok gazdálkodó még napjainkban is egyértelműen aszálykárnak véli a hamuszürke szártőkorhadás okozta károkat. Úgy viszont nehéz bármi ellen is védekezni, hogy fogalmunk sincs a probléma (egyik) kiváltó okának a létezéséről.

Ráadásul egy-egy ilyen, a gomba szempontjából nagyon sikeres évjárat után a kórokozó kitartóképletei, a mikroszkleróciumok hosszú évek távlatában is hatalmas fertőzési nyomást lehetővé tevő inokulummennyiséggel „gazdagítják” a talajokat. Ezzel pedig több évre ellátják a gazdákat védekezési célú teendőkkel.

A jelenlegi input- és terményárak ismeretében egyáltalán nem lehetetlen, hogy e kórokozó kártétele akár a cirok esetében is megkérdőjelezze a termesztés rentabilitását.

2024-ben Komárom-Esztergom vármegyében több termelőnél is kialakultak 51%-tól 73%-ig terjedő termésveszteségek a szemes cirokban, de más kultúrákban ismeretes 90% körüli terméskiesés is.

Szűcs Ádám növényorvos

Hertelendy Péter, Her-Ba Kft.

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum 2024. novemberi Extra számában olvasható.

KATTINTSON!

Most célszerű az őszi árpa védelme

2025. április 4. 08:10

Az őszi árpának nagyon sok olyan kórokozója van, amelyek rövid tenyészideje során is súlyos problémákat és termésveszteséget okozhatnak.

Minden csíra számít! Védje meg a vetést a talajlakó kártevőktől!

2025. április 3. 16:10

Az ébredő természet a tavaszi vetésű kultúrnövények rovarkártevői számára ideális feltételeket teremt. Ne adjunk esélyt az elszaporodásuknak!

Amit a napraforgó peronoszpóráról tudni érdemes

2025. április 3. 08:10

A napraforgónak kórokozói között sajnos vannak olyanok is, amelyek ellen a vegetációs időben már nem sokat tehetünk.

Kalászosok vírusos betegségei

2025. április 2. 08:10

A tavasz megindította szinte valamennyi őszi vetésű szántóföldi kultúra növekedését és fejlődését is. Nem kivételek az őszi kalászosok sem.

Védekezni kell az aranka és a hamuszürke szárkorhadás ellen, egyre több a gyapottok bagolylepke

2018. augusztus 15. 06:54

A tartós meleg hatására szántóföldön és a kertészetekben is rohamosan érnek a növények, tartják időbeli előnyüket más évekhez viszonyítva.

Hamuszürke szárkorhadás – napjaink egyik legsúlyosabb napraforgóbetegsége

2023. augusztus 3. 14:40

A napraforgó hagyományosan fontos növénye a szántóföldi növénytermesztésnek, amelynek jelentősége éghajlatunk változásával tovább növekedhet. Termesztése során sorra jelentkeznek olyan gombabetegségek, amelyek akár jelentős mértékben is csökkenthetik a termés mennyiségét.

Legyünk éberek, terjed a hamuszürke szárkorhadás!

2024. augusztus 23. 13:10

Ez a kórokozó nemcsak esztétikailag okoz meglehetősen csúf látványt, hanem igencsak jelentős termésveszteséget is képes okozni.

A szója lomb- és szárbetegségeinek kezelése

2023. augusztus 20. 08:10

Jason Bond, a Southern Illinois University Carbondale növénypatológusa és az Illinois Soybean Center igazgatója az Illinois Soybean Association által szervezett csúcstalálkozón részletesen ismertette a szóját minden évben fenyegető betegségeket.